Нов тренд: полезни и практични електронни устройства и платформи навлизат в животновъдството

Добра вест за българското земеделие. Над 3,7 млрд. лв. по Стратегическия план са предвидени през следващите три години. Започва приемът на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, който се прилага за първи път у нас.

В рамките само на една година по линия на Стратегическия план ще отворим приеми за над 3,7 млрд. лв., посочи министър Георги Тахов. За 2024 г. по интервенциите са предвидени 1,429 млрд. лв., а през 2025 г. предстоят да се отворят общо 19 различни процедури за над 2,2 млрд. лева. Тези интервенции целят модернизирането на земеделието и развитието на местните икономики.

Както се вижда има предвидени и средства за стартиращите сега земеделски стопани. Т.е. те ще имат възможност

да инвестират в нови агротехнологии

и модерни машини. Но паралелно с това трябва да мислят и за оборудване и устройства, с които да облекчават и да правят смарт най-обикновени дейности в оборите. Това се отнася особено за начеващи животновъди, които ще трупат опит и ще прилагат практики за хуманно отношение към животните. Истински океан от идеи за новости, облекчаващи ежедневието на фермера в отглеждането на добитъка намериха посетителите от Европа и света в изложбените халета и щандове на агропанаира EuroTier, състоял се в средата на ноември в Хановер.

Това е един от водещите световни търговски панаири за професионално животновъдство, управление и агротехника за бранша, в който участваха 2200 изложители от 51 държави. Именно там се очерта една интересна тенденция, малко по-различна от основните направления в подобни световни форуми. Един от акцентите в EuroTier бяха инструменти, роботи и приспособления (не големи машини) за употреба във всекидневието, чрез които да се опазва здравето и устойчивостта на животните във фермата. Специалистите отбелязаха тази особеност преди всичко в същността и значението на отличията за иновации, присъдени от специализирано жури на експонати с такова предназначение.

Добра работа в една кравеферма може да свърши системата за свеж въздух Flex Air Stall, производство на фирма Cow-Welfare, която се прилага с успех при температури над 24 градуса и влажност 70%. В такива условия животните

страдат от топлинен стрес

Това може да се регулира чрез охлаждане, което става чрез циркулация и подаване на въздух отвън. Освен свободна вентилация или вентилатори в обора се монтират вентилационни тръби (маркучи). Такава система, която директно и ефективно подава свеж въздух се предлага за първи път. Въздухът се нагнетява индивидуално около кравите под ъгъл от 45 градуса от пет отвора на всяка от тръбите над животните. Така боксовете се превръщат в удобно и добре проветриво място, а опасността от топлинен стрес отпада.

В ежедневната работа и грижи за телетата активно навлизат сензори и автоматични хранилки, които записват голям обем данни и информация за поведението и здравето на телетата. Те се предават на уреда CalfGPT на фирма Förster-Technik, с който се упражнява пряко управление на животните. По същество това е инструмент базиран на водеща AI система от платформа OpenAI. Той позволява на фермера да изпраща свободно формулирани запитвания относно общата ситуация или за състоянието на отделни крави и телета

използвайки гласова връзка

през собствения WiFi на фермата и да получава конкретна информация на мобилен телефон или таблет в директен отговор. Не са необходими предварително формулирани команди. Освен нова информация и документация гледачът на телетата може допълнително да получи специфичен цифров преглед на група животни. И в същото време да извършва други дейности в обора, като изхвърляне на отпадъци или хранене, което спестява време и се постига със „свободни ръце" (hands free). Иначе казано, CalfGPT за първи път дава възможност за гласово, контролирано и подпомагано от AI управление на данни за специфични нужди и грижи за телетата.

Алгоритъм, способен на машинно обучение, е заложен в система от ушни марки Youngstock на фирмата CowManager, с която се извършва мониторинг на здравето на говедата. Тя се представя за първи път на профи фермерите на EuroTier със сензор за уши, който дава възможност за прогнози относно здравословното състояние на животните. Така практически се подобрява здравето им, като същевременно се намалява употребата на антибиотици.

Досега наблюдението обикновено се извършваше визуално и откриването на заболявания зависеше до голяма степен от опита на служителите. Сензорът за уши прави възможно

даването на прогнози

относно здравето на телета и крави. При нужда се задействат аларми за лечение, съобразени с възрастта на животните. Болестите се разпознават възможно най-рано, леченията се документират, а наблюдението е непрекъснато. По този начин се оптимизират усилията и управлението на мерките за здравната сигурност във фермите.

На панаира в Хановер беше демонстриран и особен продукт, плод на сътрудничеството на фирма MIK INTERNATIONAL с Friedrich-Loeffler-Institut, (Федерален институт за хуманно отношение към животните в животновъдството) и Университета за приложни науки и изкуства (Hildesheim/ Holzminden/ Göttingen). Профи публиката за първи път видя студен плазмен капан за акари EX (червен птичи акар), нападащи всякакви птици в птицефермите, особено кокошките носачки. Уточнение: червеният птичи акар досега се контролираше с помощта на акарициди, силикати или противопаразитни средства.

Новата технология на

студено плазмен капан EX

се бори с акарите с помощта на специално устройство. Студената плазма се генерира от диелектричен бариерен разряд в разрядна камера, разположена между положително зареден електрод, покрит с диелектрик и заземен електрод. Ефектът се получава върху различни етапи на развитие, т.е. самият акар и яйцата на акарите. Капаните са оборудвани с автоматична система за почистване, която избутва мъртвите акари извън капана. Благодарение на този иновативен метод за контрол, без остатъци от акари, което намалява използването на акарициди, силикати или антипаразитни агенти, се постига значително подобрение на ситуацията в птицефермата и се повишава рентабилността ѝ.

Здравето и животът на животните във фермите са грижа и на тежкия магнит, модел Siloking, произведен и показан на панаира в Хановер от фирма Mayer Maschinenbau. Защо се налага употребата му? При механизираното хранене на едър рогат добитък в смесената дажба често попадат железни парчета или предмети с желязо, които представляват потенциален риск от заболяване или смърт при поглъщането им. За да се противодейства на този проблем от известно време в миксери и системи за смесване на фуражи се монтират

постоянни защитни магнити

Досега обаче, полепналите към тях чужди тела се отстраняваха ръчно. Тази процедура често води до наранявания на лицето, което извършва работата, тъй като остриетата за раздробяване на фуража са в непосредствена близост до магнитите. Решение на този проблем се предлага за първи път от магнит Siloking, монтиран в корпус, който вече може да бъде изваден от фуражния смесител заедно с всички железни замърсители. Това измества дейността по отделянето им от основната опасна зона, улеснява задачата като цяло и значително намалява риска от нараняване. По оценка на специалистите иновативната магнитна конструкция Siloking представлява по-нататъшно развитие на безопасността на системите за смесване на фуражи.

След това почистените фуражи се подават на животните по различни начини. Един от тях е отворената кофа за хранене, оборудване, което се използва главно при отглеждане на телета. Тя има този недостатък, че улеснява навлизането на мръсотия и най-вече на мухи през лятото. За да се избегне това фирма HIKO предлага различна

кофа със специален капак

модел Easyfill, с отвор за пълнене, който помага за спазване на хигиената, ползваща се с безспорен приоритет.

Конвенционални отворени кофи за хранене все още се виждат често в боксовете за телета. Тъй като премахването и повторното поставяне на стандартните капаци отнема значително време, гледачите избягват тази операция, особено при хранене с MilkTaxi. HIKO предлага просто и, преди всичко, практично решение на този проблем под формата на специален капак на кофа за хранене, тип Easyfill. Той е снабден със самозатварящ се отвор, през който накрайникът за пълнене с мляко може да се постави по всяко време и кофата да се напълни. Очевидно, манипулацията с Easyfill е хигиенична и гарантираща, че кофите за хранене остават плътно затворени, като по този начин се предотвратява замърсяването им и се облекчава работата на персонала на фермата, дори когато се използва MilkTaxi.

Важна част от опазването на хигиената в оборите и на чистотата в пространствата край тях е доброто измиване. Това се отнася и за машините, с които се поддържат помещенията и за боксовете, които се зареждат с фуражи и слама. На панаира в Хановер бяха показани усъвършенствани, ръчно управлявани устройства, които по същество се състоят от пистолет, свързан към пръскач и с маркуч за високо налягане. Производител на EXON Dual и EXON Mini е компанията AUFRATECH.

Новият, мощен инструмент, тип водоструйка, предлага значително облекчение на потребителя по време на почистване на различни обекти в и около помещенията за животните. Системите EXON Dual и EXON Mini са разработени за

намаляване на физическия стрес

по време на работа. Лекото, регулируемо и удобно тръбно шаси и съответните колани водят до значителни предимства при разпределяне на тежестта на щангата, прикрепена към специален самар (екзоскелет). Натоварването върху раменете се прехвърля към торса. В резултат горните крайници, особено раменете, се облекчават. Има възможност и за закрепване на захранващия маркуч в областта на кръста. Модулът за управление с две ръце е постоянно позициониран пред потребителя и също спомага на снижаване на натоварването на горните крайници. Така по-дълго се запазва работоспособността на оператора. Вибрациите също са намалени и в резултат производителността значително се подобрява при почистване на едни или други обекти.

Фермерите добре знаят какво е значението на измиването и чистотата около краварници, свинарници, птичарници и т.н. И производителите на нужните и много полезни почистващи устройства оценяват този факт високо. В това отношение Big Dutchman е произвел усъвършенствания

миещ робот Sharky430,

който много добре се справя с измиването на труднодостъпните, сложни ъглови системи в помещенията за отглеждане на кокошки носачки, досега почиствани ръчно и често не съвсем успешно. За да се постигне това, роботът е разширен с гъвкаво миещо рамо, което прави възможно достигането до всички зони във волиерата. Това е първият високоавтоматизиран програмируем миещ механизъм за волиери за отглеждане и снасяне. Икономическата полза от Sharky430 е значителна, тъй като повишава производителността и качеството на труда в птичарника. Освен това се спести вода, което прави работните ресурси по-ефективни. Sharky430 предлага висока гъвкавост и удобство за потребителя благодарение на своите интегрирани програми за измиване и възможността за индивидуално адаптиране на тези програми, с които се извършва напълно автоматично почистване на птичарници.

И телето участва активно в системата за гласово управление на живота в краварника
И телето участва активно в системата за гласово управление на живота в краварника
Ушните марки Youngstock са инструмент на здравето
Ушните марки Youngstock са инструмент на здравето
Плазмен капан на акари по пилета и кокошки
Плазмен капан на акари по пилета и кокошки
Тежък магнит предпазва говедата от заболявания или смърт
Тежък магнит предпазва говедата от заболявания или смърт
Манипулацията с Easyfill е хигиенична и лесна
Манипулацията с Easyfill е хигиенична и лесна
Модулите на EXON Dual и EXON Mini намаляват натоварването и физическия стрес
Модулите на EXON Dual и EXON Mini намаляват натоварването и физическия стрес
Миещият робот Sharky430 поддържа безгрешно волиери за снасяне и отглеждане на пилетата
Миещият робот Sharky430 поддържа безгрешно волиери за снасяне и отглеждане на пилетата