Оптималното състояние на маслодайната култура през есента води до по-безпроблемно продължаване на вегетацията напролет
Ваня ВЕЛИНСКА
Рапицата поникна в цялата страна. Състоянието на посевите е различно в отделните райони. Това е съвсем закономерно, тъй като условията бяха доста специфични. Като цяло обаче сеитбата протече трудно, тъй като засушаването беше много тежко. Все пак земеделците, които имаха желание, намериха начин и засяха. Поникването, резонно стана благодарение на малкото дъждове, които паднаха.
Последните години показват, че сроковете на засяване вече не са с такова значение, с каквото бяха преди. Често късни посеви успяват да наваксат в развитието си и презимуват успешно, а напролет са в много добро състояние да продължат вегетацията си. За да се случи това обаче, за посевите трябва да се положат добри грижи. Те се определят в зависимост от състоянието на растенията, както и какви агропрактики са положени до този момент.
Потърсихме мнението на специалисти от различни райони на страната да споделят в какво състояние са посевите и какви са препоръките им, за да се подпомогне развитието на рапицата.
Търговище, Разград, Русе
Голяма част от рапицата в тези региони се намира във фаза до 3-ти лист. Това се дължи на факта, че земеделските производители засяха след валежите, а това се случи доста късно. Като цяло сеитбите се направиха чак в началото на октомври. Това е и причината посевите да са във фаза, характерна за средата на септември.
С наближаването на зимата, а и наличието на все по-късни периоди с температура около 20 градуса, препоръката е да се направи листно стимулиране със специализирани биостимулатори или други подходящи торове, казва Стоян Иванов. Например много подходящ е продуктът Амино Експерт Протект. На полета, където земеделците не са успели да внесат фосфорни торове, подходящо е да се приложи Калифос. Това подхранване ще подпомогне младите рапични растения да се възползват по-пълноценно от оставащите дни с благоприятни атмосферни условия и да развият както листна маса, така и коренова система. В растенията ще се натрупа запас от пластични вещества и захари. Всичко това ще доведе до по-добро презимуване на културата.
Велико Търново
В района земеделските производители не са заложили много на маслодайната култура. Там, където има рапица, то тя е в различни фази на развитие, което е следствие на датата на сеитба. Тъй като почти навсякъде растенията изостават в развитието си, препоръката е да се помогне на посевите.
Бих препоръчал на тези стопани, които са „спестили" от храна за културата, да сложат поне веднъж през есента бор и аминокиселини, за да ѝ дадат поне шанс, съветва Добромир Цветанов. Мисля, че рапицата в района има потенциал, но трябва да се положат навременни грижи за нея. Предстоят още пръскания и зимно-пролетно торене, но е известно, че тази есенна култура, ако не стартира добре и не презимува в оптимална фаза и състояние, то и добивът няма да е оптимален.
Северозападна България
Посевите с рапица в този район на страната са от развити 3-4 листа до образувана розетка. Прави впечатление, че фазите в отделните блокове са еднакви, т.е. сравнително изравнени, показват наблюденията. По-напредналите рапици са добре вкоренени и гарнирани.
Късното развитие се дължи на трудно поникване, въпреки навременното засяване, казва Маргарита Костова. Сумата на валежите през септември варира от 18 до 25 л/кв. м – крайно недостатъчни след продължителното лятно засушаване. Обработките не бяха добри, заради сушата имаше големи буци, което затрудни поникването.
На някои полета се е наложило земеделците да сеят наново, тъй като малкото количество дъжд е провокирало поникването, но кълновете са изсъхнали следствие на сушата. Така че в края на септември се е наложило презасяване на рапицата.
Практиката е показала - по-късно развиващата се рапица определено има нужда от помощ от готова храна, за да влезе в зимата в оптимална фаза, казва още агроспециалистът. Не ѝ трябва много, но да е дадена навреме, защото вече се наблюдават и дефицити.
Плевенски регион
На повечето полета растенията са много малки и недостатъчно добре развити. С напредването на есента и по-ниските температури има риск от измръзване.
Площите с рапица са торени с NP торове преди сеитбата, но поради стреса растенията не могат да се хранят правилно и да усвояват хранителните елементи от почвата, казва Маргарита Петрова. Бих препоръчала листно стимулиране на младите растения с цел да се преодолее стреса и да се даде готова храна през листата.
Югоизточна България
В региона на много места паднаха валежи в края на септември и начало на октомври, затова и всички засети площи с рапица поникнаха редовно и се развиват нормално за края на октомври. В момента рапицата е във фаза на развитие 5-8-и лист, показват огледите на полетата. Предполага се, че за растенията няма да има проблеми и през зимата, тъй като са достигнали оптимална фаза. Сутрешните температури са ниски, но не са отрицателни, а дневните достигат до 18 градуса. Има активна вегетация, но има и засушаване в региона. Последните няколко седмици не е валяло, а няма и влага в долния почвен слой.
Притеснение има за някои полета, в които рапицата има добре развита листна маса, но слаба коренова система, разяснява Николай Димитров. Има решения за това несъразмерно развитие. Изключително важно е рапицата да развие добра коренова система сега, за да може напролет растенията безпроблемно да продължат развитието си.
Различните климатични условия през последните години доведоха до намиране на много подходящи практики, които показват отлични резултати. Есенно стимулиране, което води до по-добро развитието на рапицата, например е отлично решение.
Листното торене е много полезно за стимулиране на ранното развитие, но не всеки листен тор може да се прилага на малки растения, напомнят специалистите по хранене. Опасността от пригори е реална, ако листният тор е изцяло на базата на химия. Освен това, малките рапични растения са със специфичен восъчен налеп и затова в листния тор трябва да има специални прилепващи вещества, за да бъде той наистина усвоен и да действа ефективно.
Коментари