Често най-обикновените неща могат да се използват по много начини, просто трябва да знаете за всичките им свойства. Стърготините и талаша в това отношение са почти универсален вариант, без значение как стопаните ги използват и какво правят от тях.

Продуктите от дърво са наистина многофункционални материали. Ще ви предложим няколко доказани начина да ги приложите във всяка градина, а вие изберете това, което ви харесва и е точно за вас.

Като мулч 

Правилното мулчиране (покриване на почвата под растенията) предполага не само компетентен избор на състав, но и прилагането му към култури от определена група.

Какво може да се мулчира с дървени стърготини и талаш:

  • овощни дървета;
  • малини;
  • касис;
  • боровинки;
  • боровинки;
  • грозде;
  • луковични цветя;
  • зимни градински култури.

Мулчирането с дървени стърготини помага за борбата с плевелите, отблъсква охлювите, помага за задържане на влагата в почвата и предпазва почвата от прегряване през лятото и замръзване през зимата. Но не забравяйте два важни фактора - пресни дървени стърготини в големи количества могат да подкиселят почвата и да „извадят" азота от нея, което може да не е от полза за растенията.

Ако сте избрали този мулч за тези, които обичат "киселото" - иглолистни дървета, боровинки, рододендрони и др. – не е нужно да се притеснявате, в други случаи добавянето на алкални материали (доломитово брашно, натрошен тебешир, пепел) към дървените стърготини ще помогне. Пропорциите на такава смес зависят от конкретната култура, която се отглежда, и киселинността на почвата в двора ви.

Що се отнася до „изтеглянето" на азот от почвата, уреята (азотният тор) може лесно да помогне за справяне с този проблем. Изсипете приблизително 3 кофи дървени стърготини, 200 г карбамид на слоеве върху разстланото фолио и налейте 10 литра вода, така че дървените стърготини да са равномерно омокрени. Покрийте ги с филм отгоре и ги притиснете с нещо тежко. След две седмици дървените стърготини могат да се използват.

В края на сезона дървените стърготини обикновено се окопават заедно със земята.

За покриване на пътеки 

За покриване на почва, която практически не е изкопана (например на градински пътеки), дървените стърготини са идеални.

Трябва само да изкопаете плитък изкоп, следвайки очертанията на пътеката, и да го напълните с дървените отпадъци, като леко ги уплътните. Ще получите хубава и удобна пътека, през която плевелите няма да растат и която може да абсорбира дъждовната вода преди да стане мръсна и неподредена.

Имайте предвид, че с течение на времето стърготините в пътеката ще хлътнат, така че ще трябва да добавяте всяка година.

Стърготините също са полезни по пътеките през зимата - за да не се превърнат пътеките в ледена пързалка, поръсвайте ги редовно.

В компост 

Компостът е ценен тор, когато е правилно приготвен. Той е сравним с черната почва. А дървените стърготини и талашите могат да служат както като негова основа, така и като отлично допълнение към неговия състав.

Тези компоненти съдържат много фибри. Те служат като въглехидратна храна за бактерии, които разграждат органичната материя, разрохкват компоста, повишават пропускливостта на въздуха и го обогатяват с макро- и микроелементи.

При запълване на компостера дървените стърготини се редуват със „зелени" компоненти - азотни, мокри (оборски тор, птичи изпражнения, окосена трева, плътни стъбла на градински и зеленчукови култури, зелени плевели, растителни и плодови отпадъци). Всеки слой трябва да се полее с вода, в която са разтворени торове: 130 г карбамид, 10 г суперфосфат, 70 г калиев хлорид.

Когато компостът е готов, той се добавя към почвата в съотношение - 2-3 кофи на 1 кв. м.

Дървесният компост се използва изключително през есента, при прекопаване на градината. През пролетта процесът на разлагане ще поеме „лъвския дял" от хранителните вещества.

За домашно отглеждане на гъби 

Такива вкусни и непретенциозни гъби като кладницата могат да се отглеждат у дома в най-обикновени дървени стърготини!

Субстратът се приготвя от големи дървени стърготини и слама (можете да използвате смесени фуражи или люспи от слънчогледово семе), смесени в съотношение 3:1. Компонентите трябва да бъдат подготвени - стерилизирани, наситени с влага и пропускливи за въздуха. За да направите това, трябва да накиснете сместа в гореща вода за 3-7 часа, поддържайки температура от 60 °C.

След това, когато субстратът се охлади, той трябва да се изцеди и да се постави на слоеве в плътна прозрачна найлонова торбичка, като всеки слой се поръсва с натрошен мицел. В чувала се правят няколко малки дупки. При правилна грижа гъбите ще се появят след 40-45 дни.

Има технологии и за екзотичната, но все по-популярна гъба като шийтаке.

Като субстрат за растенията 

Стърготините могат да се използват и като субстрат за растенията.

Много популярен вариант е покълването на семена и отглеждането на разсад върху дървени стърготини. Те, разбира се, не съдържат хранителни вещества, но на този етап от отглеждането растенията се задоволяват със собствените си. Предимствата на такъв субстрат включват неговата въздушност и способност да задържат влагата, което осигурява интензивно развитие на кореновата система.

За този метод тава за разсади се пълни с мокри дървени стърготини. Поръсват се семената, а отгоре се посипва отново с влажен субстрат. Покрийте с найлон и поставете съда на топло (температура 25-30 °C). След поникване на разсад температурата се понижава до 18-26°C (през деня) и 14-16°C (през нощта).

Когато разсадът стане малко по-силен, се поръсва с плодородна почва (0,5 см слой), а след появата на истински лист растенията се прехвърлят в отделни контейнери.

Стърготините се използват и за високи, топли лехи. На дъното на изкопа (дълбочина 40-50 см) се полага пласт от попарени дървени стърготини, покрива се с кърпа и се напоява с розов разтвор на калиев перманганат. Следващият слой са растителни остатъци, например листа или растителни върхове, които се поръсват с пепел (1-2 чаши на 1 кв. м). След това в изкопа се сипва смес, която включва хумус или торф (5-6 кофи), пясък (1 кофа), 1 супена лъжица. карбамид, 2 чаши пепел, 1,5 ч. лъж. борна киселина, 1 суп. лъж. суперфосфат, 1 ч. лъж. калиев сулфат, 1 ч. лъж. цинков сулфат.

Можете да отглеждате и картофи в дървени стърготини! Трябва да изсипете дървени стърготини в сандъци, да поставите върху тях здрави картофени клубени и да ги покриете с друг слой дървени стърготини. Дебелината на горния слой не трябва да надвишава 3 см. Сандъчетата се поставят на хладно и тъмно място (12-15°C) и субстратът се навлажнява редовно.

Като изолация при съхранение на зеленчуци 

На балкона, в мазето или в хладен килер можете да съхранявате картофи, дайкон, цвекло и моркови в сандъци - дървени кутии, щедро поръсени със сухи дървени стърготини. За да предотвратите замръзване на зеленчуците на балкона, трябва да покриете кутията със старо топло одеяло или друг топлоизолационен материал.

Стърготините ще абсорбират излишната влага и ще предпазят зеленчуците и кореноплодите от гниене.

Зимен подслон за растенията 

Мулчирането или загърлянето на градинските растения с дървени стърготини за зимата, както и покриването им с найлонови торбички с този материал, ще им помогнат да оцелеят в мразовитото време. Ако искате растението да се развива добре, не забравяйте през пролетта да премахнете покритието от дървени стърготини. Почвата под дървените стърготини се затопля много по-бавно.

Дори някои кореноплодни зеленчуци могат да презимуват в легло от дървени стърготини! Това са устойчиви на замръзване култури: дайкон, магданоз, моркови. При настъпването на студеното време, върховете на зимуващите кореноплодни растения се изрязват на височина 5 см. Прекопайте внимателно около растението и мулчирайте лехата с дебел слой дървени стърготини. В началото на пролетта премахнете мулча преди листата да започнат да растат.

При влажни зими дървените стърготини могат да се намокрят и след това напълно да се превърнат в ледена кора, така че се препоръчва допълнително покриване с полиетилен.

За опушване 

Стърготините, които тлеят бавно и отделят много дим, са отличен материал за запалване на домашна пушилня.

Стърготини от елша, дъб и овощни култури: ябълка, череша, кайсия, и др. са най-подходящи за пушилнята. Неподходящите дървета, чиито стърготини не трябва да се използват за тези цели, са трепетлика и иглолистни дървета.

Стърготините за опушване трябва да бъдат с високо качество, така че преди употреба се уверете, че няма мухъл или следи от химическа обработка. Накиснете дървените стърготини в топла вода за 4-5 часа, след това изсушете (оптималната влажност е 50-70%).

Разбира се, това не са всички начини за използване на дървени стърготини в лятната ви къща. Занаятчиите правят от тях мазилка за стени, домашен бетон от дървени стърготини, различни изделия, торбички за аромати, използват ги като гориво в специални котли и като постеля за домашни животни...