Традиционната култура има добър добив и висока субсидия за земеделците
Земеделието с минимална обработка на почвата е най-голямата надежда на селското стопанство за справяне с изменението на климата, намаляване на зависимостта от торове и свеждане до минимум на ерозията на почвата.
Този новаторски подход пести разходи на фермерите, но и в дългосрочен план възстановява общото състояние на площите, увеличава добивите и отговаря на изискванията на Европейския съюз за „зелено земеделие".
Затова все повече стопани търсят нови възможности за диверсификация на културите и намаляване на разходите. Алтернатива се оказват покривните и протеинови култури.
Особено подходящ
за отглеждане по нашите ширини
е нахутът, който не само изпълнява изискванията на Европа за екологична насоченост на площите, но и се отблагодарява с добър добив и висока субсидия за стопаните.
Нахутът е стара и традиционна
култура за българското земеделие
с разностранно използване – както за фураж, така и за консумация от хората.
Нещо повече – нахутът е задължителна част от съвременните диети, включително популярните кето, лунни, вегански и др.
Той е зърнено-бобова култура с високо съдържание на белтъчини. Характеризира се с добра сухоустойчивост, висока продуктивност и пригодност за механизирано отглеждане и прибиране. В засушливи райони и години дава по-високи добиви от граха, фасула, лещата и соята.
В последните години много стопани го използват и като част от микса за зелено торене и покривни култури.
Отличен предшественик е
за почти всичко засято след него,
особено за зърнено-житните есенници. Със своята функция на азотофиксация, нахутът благоприятства отглежданата след него пшеница, като същевременно намалява драстично и торенето в нея, позволявайки на стопаните да оптимизират разходите си.
При спазване на правилна технология на отглеждане и благоприятни климатични условия се
достигат добиви до 300 кг от декар
За постигането на високи резултати е важна и ранната пролетна сеитба. Нахутът е издръжлив на ниски температури и позволява засяване още при първа възможност на полето. Важна особеност обаче е да се използват първокачествени сортови семена с добър размер от порядъка на 7-8 мм. Посевната норма се определя спрямо конкретните почвени условия, но експертите считат, че тя не трябва да надхвърля 50-60 кълняеми семена на квадратен метър при слята сеитба.
Друга причина за избор сред стопаните се оказва и допълнителното субсидиране, което се получава при отглеждане на протеинови култури.
Нахутът се подпомага допълнително
по мярката за обвързано с производство подпомагане на доходите за протеинови култури. За изминалата година стопаните са получили по 28,49 лв. на декар за отглеждането в допълнение към основното подпомагане на площ.
Коментари