Оптималното състояние на маслодайната култура през есента води до безпроблемно продължаване на вегетацията напролет
Рапицата поникна в цялата страна. Състоянието на посевите обаче е различно в отделните райони. Това е съвсем закономерно, тъй като условията бяха доста специфични. Като цяло сеитбата протече трудно, тъй като засушаването беше много тежко. Все пак земеделците, които имаха желание, намериха начин и засяха. Поникването, резонно стана благодарение на малкото дъждове, които паднаха.
Последните години показват, че сроковете на засяване вече не са с такова значение, с каквото бяха преди. Често късни посеви успяват да наваксат в развитието си и презимуват успешно, а напролет са в много добро състояние да продължат вегетацията си. За да се случи това обаче, за посевите трябва да се положат добри грижи. Те се определят в зависимост от състоянието на растенията, както и какви агропрактики са положени до този момент.
Потърсихме мнението на специалисти от различни райони на страната да споделят в какво състояние са посевите и какви са препоръките им, за да се подпомогне развитието на рапицата.
Търговище, Разград, Русе
Голяма част от рапицата в тези региони се намира във фаза до 3-ти лист. Това се дължи на факта, че земеделските производители засяха след валежите, а това се случи доста късно. Като цяло сеитбите се направиха чак в началото на октомври. Това е и причината посевите да са във фаза, характерна за средата на септември.
С наближаването на зимата, а и наличието на все по-къси периоди с температура около 20 градуса, препоръката е да се направи листно стимулиране със специализирани биостимулатори или други подходящи торове, казва агрономът Стоян Иванов. Това подхранване ще подпомогне младите рапични растения да се възползват по-пълноценно от оставащите дни с благоприятни атмосферни условия и да развият както листна маса, така и коренова система. В растенията ще се натрупа запас от пластични вещества и захари. Всичко това ще доведе до по-добро презимуване на културата.
Велико Търново
В района земеделските производители не са заложили много на маслодайната култура. Там, където има рапица, то тя е в различни фази на развитие, което е следствие на датата на сеитба. Тъй като почти навсякъде растенията изостават в развитието си, препоръката е да се помогне на посевите.
Бих препоръчал на тези стопани, които са „спестили" от храна за културата, да сложат поне веднъж през есента бор и аминокиселини, за да й дадат поне шанс, съветва Добромир Цветанов. Мисля, че рапицата в района има потенциал, но трябва да се положат навременни грижи за нея. Предстоят още пръскания и зимно-пролетно торене, но е известно, че тази есенна култура, ако не стартира добре и не презимува в оптимална фаза и състояние, то и добивът няма да е оптимален.
Северозападна България
Посевите с рапица в този район на страната са от развити 3-4 листа до образувана розетка. Прави впечатление, че фазите в отделните блокове са еднакви, т.е. сравнително изравнени, показват наблюденията. По-напредналите рапици са добре вкоренени и гарнирани.
Късното развитие се дължи на трудно поникване, въпреки навременното засяване, казва агроекспертът Маргарита Костова. Сумата на валежите през септември варира от 18 до 25 л/кв. м – крайно недостатъчни след продължителното лятно засушаване. Обработките не бяха добри, заради сушата имаше големи буци, което затрудни поникването.
На някои полета се е наложило земеделците да сеят наново, тъй като малкото количество дъжд е провокирало поникването, но кълновете са изсъхнали следствие на сушата. Така че в края на септември се е наложило презасяване на рапицата.
Още за състоянието на посевите с рапица в цялата страна четете в новия брой на в. "Български фермер" от 4-10 ноември
Коментари