Оригинални рецепти за вкусни ястия
Дюлята е един от най-късно узряващите плодове. Зимните сортове се берат в края на октомври. Смятат се за най-здравословните, вкусни и ароматни.
Дюлята съдържа полезни киселини: хининова, ябълчена и лимонена. Всички научни изследвания потвърждават, че киселините са най-доброто средство за борба с вирусни и гъбични инфекции. Затова чаят от дюли помага при настинки или проблеми с патогенната микрофлора.
Чаят от сушени дюли помага при сенна хрема, като значително намалява проявите й: от сълзене до болки в носа и гърлото. Освен това помага в борбата с ринита от вирусен и автоимунен произход. Чаят помага в периода на ремисия при проблеми с панкреаса и черния дроб.
Печената дюля помага на черния дроб и панкреаса да се възстановят по-бързо, а също така нормализира кръвната захар и намалява нивото на лошия холестерол.
Отлична смес за кашлица се приготвя от сърцевината, семената и кората на дюлята. Заливат се с вода, изчаква се да заврат и се варят около 7-10 минути. Отварата се охлажда малко, добавят се мед и лимон и се пие топла. Тази напитка помага да се отървете от храчките при кашлица не по-лошо от всеки ACC.
Можете да направите естествена витаминна добавка от дюля и мед. За целта дюлята се нарязва на много тънки филийки и се поставя на слоеве в стъклен буркан. Всеки ред се намазва с малко мед. В буркана се добавят и семките от дюля.
Сместта се оставя да престои на стайна температура 24 часа. След това се поставя в хладилника и се съхранява не повече от 14 дни. През това време трябва да изконсумирате целия буркан, като сутрин хапвате по една супена лъжица мед от дюля.
Много хора харесват ароматното сладко от дюли. То радва със своя ярък аромат, богат вкус и златисто-розов оттенък, характерен за дюлята след готвене в захарен сироп.
Дюлята може да украси много от ястията. Подходяща е не само в салати и топли предястия, но и при основните ястия. С не по-малък успех дюлята се добавя към пилаф или към пълнежа на птици.
Редена салата с пуешко филе
Страхотна салата с пуешко филе, ароматна дюля и кашкавал. Има наситен вкус, който се допълва от елегантна плодова нотка на тръпчива дюля.
Дресингът от цедено мляко, пресни билки и орехи придава на салатата специален вкус.
Многослойната салата ще украси всяка празнична маса. За семейната вечеря или неделен обяд можете да я сервирате в опростен вариант, като смесите всички съставки в купа. За салата можете да използвате варено пуешко филе, но много по-интересно ще е с пуешка пастърма .
Ще ви трябват: 300 г дюли, 300 г пуешко филеь 200 г кашкавал, 200 г лук, 100 г орехи, кора от половин лимон, захар,сол и черен пипер на вкус, олио по желание.
За соса: 250 г цедено мляко или заквасена сметана 25%, 50 г орехи, 20 мл лимонов сок, 15 г магданоз, чесън - по желание, сол и черен пипер на вкус.
Приготвяне: За соса смелете орехите на паста и ги смесете с цеденото мляко/заквасената сметана, наситнения чесън, билките и лимоновия сок. Подправете със сол и черен пипер на вкус. Оставете соса да престои в хладилника за 30 минути.
Сварете пуешко филе или предварително пригответе от него пастърма. Лукът се нарязва на ивици и се запържва в растително масло до златистокафяво.
Дюлята се нарязва на малки кубчета и се слага в тенджера. Към нея добавете лимонова кора, малко захар и залейте с гореща вода. Тя трябва само да покрива плодовете. Не наливайте твърде много.
Поставете дюлята на котлона и оставете водата да заври. Бланширайте дюлята на умерен огън, докато омекне. Плодовете трябва да станат меки, но да запазят еластичността си. Прехвърлете в цедка и след това подсушете плодовете върху домакинска хартия. Смесете дюлята с две супени лъжици готов сос.
Орехите се подсушават в тиган и се нарязват на ситно с нож. Жълтото сирене се настъргва на едро ренде или се нарязва на малки кубчета.
В чиния за сервиране поставете пласт пуешко месо, нарязано на малки кубчета. Намажете филето със соса и отгоре наредете запържения лук. Намажете лука със сос и наредете слой дюли. Него също намажете със сос и наредете кашкавал. Сиренето отново се намазва със соса и отгоре се нареждат нарязани ядки.
Готовата салата поставете в хладилника за 1 час.
Пилешки дробчета в сос от дюли и нар
Отлична версия на ястие с пилешки дробчета и ярък плодов сос. Дюлята и нара се съчетават хармонично с нежния пилешки дроб, допълвайки вкуса му с лека киселинност и приятна тръпчива нотка.
Приготвеният дроб може да се сервира както като топло предястие, така и като основно ястие с гарнитура от картофи или ориз.
Ще ви трябват: 500 пилешки дробчета, 300 г дюля, 150 г лук, 40 г масло, 60 мл сок от нар, 1/4 лимон, 25 г захар, 2 скилидки чесън, 20 г кориандър или магданоз, 1/3 ч. лъж. смлян кориандър, 1/3 ч. лъж. смлян кимион, сол и черен пипер на вкус, растително масло и брашно.
Приготвяне: Почистете черния дроб и го залейте със студена вода. Оставете да се изкисва за час и половина. Изплакнете под течаща вода и подсушете добре.
Почистете дюлята от семето и кората и нарежете на малки парчета. Поставете плодовете в тенджера и добавете четвърт лимон и захар. Залейте с гореща вода (тя трябва да покрие дюлята) и сложете на огъня. Оставете да заври и гответе на слаб огън 10-12 минути. След това поставете дюлята в сито и извадете лимона. Запазете отварата.
Нарежете лука на четвърт кръгчета и го запържете в маслото, докато омекне. Добавете подправките и посолете на вкус. Лукът се запържва до светлокафяво и се прехвърля в отделна чиния.
Подправете черния дроб със сол и черен пипер и оваляйте в брашно. Запържете ги в растително масло до златистокафяво и добавете към пържения лук.
Сипете малко растително масло в същия тиган и поставете подсушената дюля в него. Веднага след като плодовете покафенеят, добавете сок от нар и налейте няколко супени лъжици от дюлевата отвара. Задушавайте, докато течността се изпари почти напълно.
Добавете дроба и лука към дюлята и сипете отварата от дюля. Подправете със сол и черен пипер на вкус. Ако е необходимо, можете да добавите още захар или мед. Задушете дробчетата със соса на слаб огън за 5-7 минути.
Поднесете готовия дроб, гарниран със семена от нар и листенца магданоз и кориандър.
Печени дюли на фурна с кайма
Вкусни дюли, пълнени с кайма, ориз и зеленчуци. Това ястие се приготвя на изток с тлъсто агнешко, а на север - с кайма от патица или гъска.
Важно за рецептата е каймата да е доста мазна. В противен случай дюлята ще е малко суха. Ако не обичате агнешко, но е трудно да се снабдите с кайма от патица или гъска, можете да изпечете дюлите с мляно тлъсто телешко месо или смес от телешко и свинско в съотношение 50/50. Не забравяйте да добавите към каймата ароматни подправки. Изберете подправки по ваш вкус и пригответе чудесно и здравословно ястие.
Продукти: 500 г кайма, 7-8 средно големи дюли, 150 г сварен ориз, 150 г лук, 100 г семена от нар, 20 г кориандър или магданоз, 1/2 ч. лъж. смлян кимион, 1/3 ч. лъж. смлян кориандър, 1/2 ч. лъж. сушен босилек, сол и черен пипер на вкус, олио.
Приготвяне: Трябва да отрежете дръжките на дюлята и да отстраните семената с остър нож. След това внимателно издълбайте пулпата, от всяка дюля оформете нещо като чаша със стени с дебелина 1 см. Цялата издълбана пулпа намачкайте и прехвърлете в отделен съд.
Поставете дюлята в тенджера и добавете чаша вода. Покрийте с капак и поставете на силен огън. Веднага щом водата заври, намалете котлона и оставете да къкри на слаб огън за 20 минути.
Нарежете лука на кубчета и го сложете в тиган с растително масло. Запържете до омекване и към него добавете каймата. Запържете каймата заедно с лука, докато се изпари сокът на месото. Покрийте тигана с капак и оставете да къкри около 5 минути на умерен огън.
Добавете нарязаната пулпа от дюлята към каймата и оставете да къкри под капак за 5 минути. След това се добавят подправките, зърната нар, сол и черен пипер и се оставя за още 10 минути. Прибавете сварения ориз, разбъркайте всичко и отстранете от огъня.
Охладете малко задушената дюля и напълнете всеки плод с кайма. Поставете пълнените плодове в съд за печене, поръсете със сок от нар или лимон и покрийте с фолио. Сложете дюлите да се пекат в предварително загрята на 180ºC фурна за 25-30 минути. 5 минути преди края на печенето отстранете фолиото и оставете да дюлите да се запекат.
Сервирайте със зеленчуци и зелени подправки.
Пай с портокал, ядки и дюля
Вкусен пай с дюли и портокал върху блат от извара. Орехите придават на сладкиша особен вкус, а яркият аромат на портокаловата кора и карамелизираната дюля се съчетават перфектно, като се допълват и подсилват взаимно.
Продукти: 300 г суха извара, 300 г брашно, 300 г дюля, 200 захар, 3 яйце, 100 г орехи, 60 мл портокалов сок, 1 ч. лъж. портокалова кора, 80 г масло, 10 г бакпулвер.
Сироп от дюли: 250 мл вода, 50 г захар, четвърт лимон.
Приготвяне: Разрежете дюлята наполовина и отстранете сърцевината. Внимателно отрежете дръжката и нарежете плода на филийки с дебелина 1,5 см.
В тенджера кипнете вода със захар и лимон и добавете резенчета дюля към този сироп. Варете на слаб огън около 10-15 минути. След като дюлята омекне я прехвърлете в гевгир и охладете до стайна температура. От отварата пък може да си приготвите час.
Орехите се подсушават в тиган и се нарязват на ситно. Смесете брашното с бакпулвера и пресейте. Ако изварата е зърнеста, претрийте я през сито или я разбиете с блендер.
Яйцата се разбиват със захарта до пълното й разтваряне. Към тази смес добавете разтопеното масло, изварата, портокаловия сок и портокаловата кора. Разбъркайте всичко до пълна хомогенност, добавете брашното и замесете тесто.
Застелете дъното на 24 см форма за печене с хартия, намазана с масло и поръсете с нарязани ядки. Изсипете тестото върху ядките и го загладете. Наредете резените дюля като леко ги притискате в тестото.
Печете пая в предварително загрята на 180ºC фурна за 35-40 минути.
10 минути преди края на печенето може да поръсите със захар и върнете във фурната. Печете пая, докато се образува карамелена коричка.
Коментари