Слани, снеговалежи, ледени дъждове - дърветата и растенията скоро ще бъдат изправени пред трудни изпитания. Краят на октомври - началото на ноември е най-доброто време да се погрижите за зимуването на градината, така че тя отново да ви зарадва през пролетта с растеж и буйни цветя.

Разбира се, основната работа по създаването на ландшафтен дизайн на градината се извършва през пролетта. Наесен обаче трябва да се положат и осмислят някои основи. Трябва да подготвите растителността, която вече е във вашата градина за зимуване, да поставите в ред почвата, конструкциите и оборудването.

Какво можете да направите в градината през есента, за да ви е по-лесно да реализирате най-смелите си мечти за озеленяване през пролетта?

Създайте проект

Нямате проект за подобряване на градината? Есента е най-доброто време да го създадете. Когато цялата растителност, която цъфти буйно през лятото, се е утаила и изсъхнала, можете спокойно да оцените ситуацията на мястото, неговата форма, недостатъци и предимства.

През пролетта ще ви бъде по-трудно да направите това, поради големия брой спешни незабавни задачи. Ето защо е по-добре бавно да започнете да изготвяте своя проект за ландшафтен дизайн. А ако потърсите за помощ професионалист, той ще има възможност да обърне много внимание на вашия проект и да вземе предвид всичките ви желания и възможности.

Третирайте растенията и почвата

Дори ако все още не сте засадили нищо на парцела си, вероятно вече има някои растения от предишните собственици. Това могат да бъдат овощни дървета - ябълки или сливи, храсти и многогодишни цветни лехи. Ако възнамерявате да ги запазите, тогава трябва да се погрижите за превенцията на болести. Експертите съветват да ги пръскате с фунгициди. Ако това не се направи, през пролетта дърветата и храстите могат да пострадат от различни гъбички и болести.

Същото важи и за почвата. Опитните градинари прилагат специални торове, през септември или октомври. Можете да ги закупите в магазините. Те ще подготвят корените на растенията за зимните студове и ще укрепят имунитета им - така през пролетта няма да бъдат уязвими от вредители.

През есента в никакъв случай не трябва да използвате торове, които стимулират растежа - ако градината започне да расте, тя няма да издържи зимата.

Подстригване

Иглолистните дървета и храсти могат да се подрязват. Но е по-добре да оставите резитбата на овощните дървета за март-април и да я извършите, докато пъпките набъбнат. Подрязването отслабва дървото и може да причини пукнатини от замръзване. Овощните дървета са по-податливи на този проблем.

Лесно е да подготвите цветните лехи за зимата - трябва да отрежете зелената част, оставяйки корените. През пролетта от тях ще излязат нови издънки.Единственото нещо, което оставяме за зимата, са декоративните треви - мискантус, щука, тръстикова трева. Изглеждат много красиво през късната есен и зимата, надничащи изпод снега. Подрязват се рано напролет.

Почистете листата

След като сте се наситили да се любувате на красивите жълто-червени листа, е време да извадите греблото. Често възниква въпросът за целесъобразността на събирането на листата, защото в природата, в гората, листата гният сами. Но градината не е чиста природа. Дърветата премахват всичко излишно чрез мъртвите листа. Вредителите и болестите често живеят в падналите листа - всичко това не е от полза за градината.

А ако вече сте засадили морава, тогава след зимуване под дебел слой паднали листа върху нея ще се образуват плешиви петна и тя ще пожълтее. Затова е препоръчително не просто да съберете листата на купчина в ъгъла на градината, а да ги изгорите или заровите. Това е важно, тъй като спорите на различни гъбички и ларви на насекоми вредители могат да се задържат върху тях. Освен това, като премахнете листата, ще видите кои части от градината се нуждаят от ремонт и грижи.

Изкопни работи и преустройства

Преди началото на мразовете могат да се извършат основни изкопни работи. Реконструирайте обекта, оформете основните лехи, изчистете тези места от ненужна растителност, изкоренете ненужни дървета и храсти. Можете да създадете основа за алпинеум, изкуствени хълмове, тераси и да подготвите почвата за засаждане на морава през пролетта.

Разбира се, почвата ще се утаи леко през зимата, но през пролетта ще ви бъде много по-лесно и по-бързо ще започнете обработката на почвата и засаждането на растения. През есента можете също да закупите и да внесете почва и торове.

Можете да поставите пътеки, да инсталирате подпорни стени и да направите комуникации, например да инсталирате автоматична система за поливане на тревата. Това ще ви спести време през пролетта, а след това до началото на май може да имате зелена морава под прозореца си.
Огледайте и ремонтирайте всички конструкции на обекта, малки архитектурни форми, беседки и др. Ако ги няма, тогава през есента можете да пазарувате и да изберете тези, които са подходящи за вашата градина.

Проверете състоянието на бордюри, камъни, павета, тротоари. Тук не става въпрос само за красотата на тези елементи, но и за безопасността. Ако не почистите пътеките от мръсотия и листа, тогава по време на студове и размразявания можете да се подхлъзнете върху тях.

Засаждане

Някои градинари казват, че ако засадите растение през есента, то ще се вкорени по-зле. Въпреки това някои групи растения трябва да бъдат засадени през този сезон През есента можете да засадите и големи дървета с пръст около корените. По това време на годината те са в покой и понасят добре трансплантацията. Могат да се засаждат и овощни дървета и храсти с отворена коренова система.

Дърветата и храстите

През есента се препоръчва да се подрязват дърветата и храстите. За да ви зарадват през пролетта със здравия си вид, преди минусовите темеператури, отрежете излишните и сухи клони. Основното е да не правите това по време на силни студове, защото в този случай дървото е крехко , а пукнатините могат да доведат до смъртта му.

Също така се препоръчва да се разхлаби почвата около стволовете на дълбочина около двадесет сантиметра. По този начин ще пренесете вредителите и техните ларви в горните слоеве на почвата и те ще умрат от замръзване.

Трябва да защитите и кората на дървото. За да направите това, то трябва да бъде избелено. Това ще спаси дървото от слънчево изгаряне, когато пролетното слънце започне да нагрява, и от вредители. Преди да започнете да белите, почистете стволовете от лишеи, мъх и стара кора. Трябва да покриете ствола с вар до основата на долните клони. А за да предпазите дърветата от гризачи, опаковайте стволовете им с найлон на височина до половин метър.

Растенията, които могат да загубят формата си и да се разпаднат под тежестта на снега, трябва да бъдат покрити.Това се отнася за туи, хвойни, градински бонсай, всички формовани растения със сферична, чадърна и друга форма. За да направите това, можете да построите рамкова къща и да я покриете със спанбонд. Този материал пропуска въздуха и за разлика от пластмасовото фолио не създава парников ефект. Има и друг начин - просто завържете растенията с въже.

Погрижете се за цветята и туите

Ако във вашата градина вече растат топлолюбиви цветя (рози, рододендрони, чемшири), те трябва да бъдат покрити за зимата. За да направите това, трябва да построите къща от дървени дъски и да я покриете с чул отгоре. Корените на растенията могат да бъдат покрити със смърчови клони и торф.

Дори многогодишните растения се нуждаят от подслон за зимата (хедър, лавандула, корейски хризантеми, розмарин). Ето защо в края на есента трябва да подрежат стъблата, да се изолират корените с листа и дървени стърготини и да покрият върха със смърчови клони.

Туите също трябва да бъдат защитени от изгарящото пролетно слънце. Покривате ги с чул или специален покривен материал.

Инструментите

Проверете градинските инструменти, които вече имате на разположение. Те трябва да бъдат чисти и съхранявани на сухо място, за да не ръждясват или да се деформират.

Есента е най-доброто време за закупуване на инструментите, които ще ви трябват през пролетта.