Юни е на розите 

Сигурни сме, че няма друго цвете, което да казва толкова много, при това без думи. Всички знаем, че розата е кралицата на цветята и доста пъти сме разказвали каква е нейната символика. Основно тя е любов. Цветът на розата е този, който говори най-ясно. Например:

  • Червена – дълготрайна и романтична любов, страст и още нещо...
  • Оранжева – вълнение и желание,
  • Жълта – радост и приятелство (а в някои случаи ревност, омраза),
  • Бяла – чистота, искрено уважение и възхищение.

Някои народи смятат розата за цветето на прераждането. Храстите могат да бъдат засадени практически навсякъде, стига да има достатъчно светлина, а поливките да се извършват рядко, но да бъдат обилни. Понеже розите имат нестабилен покой, напролет често се повреждат от повратните мразове. Желателно е това да се избегне.

Второто цвете на месец юни е лоницерата, наречена орлови нокти. Със своя сладък аромат и дълготраен цъфтеж в съчетание с адаптивната ѝ природа, тя може да се отглежда навсякъде. Хубаво е да се контролира чрез подходящи резитби. Малко хора знаят, че има лечебни свойства, а още по-малко, че символизира свързване, любов, връзки (и приятелски, и интимни).

Юли

Първото цвете на месец юли е делфиниум. Красив, висок и нетраен, отровен дори, той е смятан за бариера срещу злите духове. За съжаление се среща рядко у нашите градини заради специфичните му изисквания към факторите на средата. Нестандартен е и жизнения му цикъл.

Въпреки всичко, делфиниумите се приемат с позитивизъм и, ако го поднесете, жестът ще се разчете като знак на отдаденост.

Второто цвете-символ на месеца е лилията. Според вярванията тя символизира прераждане, обновяване. Лилиите са обгърнати в мистерия, може би, защото цъфтят в спокойни сладководни басейни. Почитат се от векове и с тях е свързана не една легенда или приказка.

Август е обгърнат в чест и мечти 

През най-летния и отпускарски месец цъфтят безброй цветя, но едно се откроява със своята снажна осанка. Това е гладиолът. Смята се, че името му идва от гладиатор. И нищо чудно – листата му приличат на мечове, а цветоносите на копия. Всички в него говори за смелост, чест и победа. Гладиоли се поднасят на хора с много морал и характер.

Луковиците се засаждат през лятото, а наесен се вадят от почвата и се съхраняват на закрито. Подсещаме, че е важно всички лагеруващи луковици и грудки да се проверяват редовно за загниване, изсъхване или други проблеми.

Второто цвете на месеца е мак. Известни още в миналото със своите лечебни и отпускащи свойства маковете се свързват с мечтите, удоволствието, въображението. За да ги имате в градината си може да изберете между ориенталски и диви видове. Ще ви очароват.

Септември иска търпение 

Започваме с астрите. Те се смятат за символ на търпение, мъдрост и красота. Цъфтейки през есенните месеци, астрите се конкурират с хризантемите, а и доста добре се съчетават в градината. Обичат слънце, умерена влажност и толкоз. Други нужди почти нямат. Спокойно може да се каже, че се отглеждат практически сами. Освен това са пчелите и други насекоми ги обожават.

Преминаваме към ипомеите. Наричаме ги още телефончета или грамофончета заради формата на цветовете. Те са нетрайни, но много красиви. Приказната им страна се свързва с мимолетност, също с несподелена любов. Увивната им природа пък препраща към привързаност. Цяло лято ипомеята се вие по опората си и цъфти разкошно. За да я имате в двора си, засейте я през април или май директно на място.