Имам огромното желание да гледам у дома тези прекрасни и своенравни цветя. Бихте ли ми казали от къде да започна?
Мария Ангелова, София
Ако искате орхидея за стаята, потърсете добър разсадник и поискайте консултация за видовете, подходящи за условията при които живеете. Купувайте само силни и годни за цъфтеж екземпляри. Обикновено младите растения предявяват претенции, които могат да бъдат удовлетворени само в оранжерия.
Всички стайни орхидеи изискват съдове, които пропускат въздух, едра, бавно угниваща пръст, а за поливане вода без варовик (дъждовна) и със стайна температура.
Най-добре се засаждат орхидеи в телени или дървени кошнички. Някои виреят и в глинени саксии, ако са снабдени с добър дренаж. Материалът, в който се развиват, се състои главно от папратови корени, букова шума и мъх сфагнум. Можете да ги вземете от съответния магазин. Почти всички орхидеи не понасят варовик.
И все пак помнете, че отглеждането на орхидеите изисква твърде много грижи и е по силите само на опитни цветари.
Ако искате орхидеите да цъфтят в стаята, трябва стриктно да спазвате нужната им почивка. Обикновено тя е през зимните месеци. Тя започва веднага щом новият израстък се развие добре. При някои видове почивката започва след цъфтежа. Орхидеите от вида Paphiopedilum не спазват строга почивка, но през зимата поливането им е силно ограничено.
Орхидеите се пресаждат през пролетта. Но не бива да го правите всяка година. Изчакайте, докато най-младият израстък стигне до стената на съда. Времето за пресаждане е дошло, когато по издънките се появят нови коренови връхчета.
Коментари