Египет постигна рекорден износ на пресни, замразени и сушени зеленчуци и плодове за Германия през 2023 г., съобщава EastFruit. Германските вносители са закупили повече от 190 хил. тона египетска продукция, което е с 25% повече в сравнение с предходната година.
Египетският износ за германския пазар се състои основно от пет продукта - картофи, замразени ягоди, грозде, лук и портокали. Те съставляват около 85 % от общия обем. Освен това при всеки от тези продукти се наблюдава значителен ръст на износа в сравнение с предходната година.
Например износът на картофи от Египет за Германия се е увеличил със 17 % до 65 хил. тона, износът на грозде е нараснал с 50 % до 21 хил. тона, а износът на лук и портокали се е увеличил повече от два пъти съответно до 16 хил. тона и 10 хил. тона. В същото време износът на замразени ягоди от Египет остава относително стабилен на ниво от около 50 хил. тона.
Египет е един от най-големите доставчици на зеленчуци и плодове за Германия, но класирането му варира в зависимост от продукта. В сегмента на замразените ягоди Египет доминира на германския пазар с почти две трети от пазарния дял. В сегментите на картофите и лука Египет е водещият доставчик извън ЕС, но изостава от Нидерландия и Франция при картофите и от Нидерландия и Испания при лука. В сегментите на гроздето и портокалите Египет се нарежда на пето място след Испания, Южна Африка и някои други държави.
Други по-малко важни продукти, които Египет изнася за Германия, включват сладки картофи, сушен лук и други зеленчуци, праз, замразени зеленчуци, пресни ягоди, мандарини, чесън, манго и др.
Коментари