През януари в култивационни съоръжения започва сеитбата на зеленчукови семена за отглеждане на разсад, предназначен за ранно полско производство на зеленчуци. Сеитбата на семената трябва да бъде проведена в срокове съобразени с продължителността на разсадния период, климатичните особености на района и най-благоприятния период, когато разсадът от даден вид и сорт може да се засади на постоянно място. Разсадът трябва да бъде готов за разсаждане на полето след датите на обичайните за дадения район късни пролетни слани (температури под минус -0,5 градуса са опасни за вегетативните органи на доматите, краставиците и др.)

Обикновено семената на доматите се засяват в периода 15.01-10.02, а на пипера и патладжана, които са по-топлолюбиви, между 25.01-10.02. Сеитбената норма за доматите на площ 1 кв. м е 3 г, за пипера - 15-18 г, а за патладжана - 6-8 г. Използването на добре обеззаразени семена и почвена смес е от изключително важно значение за производството на здрав и качествен зеленчуков разсад. За да не се допусне етиолиране на растенията при отглеждането на разсада трябва да се спазва определен топлинен и поливен режим. Температурата на почвената смес от засяването до поникването на семената трябва да бъде около 18 градуса, а на въздуха - 20-25 градуса. При тези условия семената на доматите поникват обикновено за 5-6 дни, а на пипера - за 10-11 дни. След поникване на зеленчуковите семена температурата на въздуха трябва да се понижи краткотрайно - при доматите до 10-12 градуса, а при пипера и патладжана - до 15-16 градуса.

При отглеждане на разсада не трябва да се допуска преовлажняване на почвата, тъй като излишната влага увеличава риска от болестта сечене. При наличие на първите признаци на сечене по разсада незабавно трябва да се вземат мерки - болните и съседните на тях здрави растения задължително се унищожават, а заразеното петно - се дезинфекцира с 2% разтвор от син камък. След това растенията профилактично се третират с някои от следните фунгициди; бордолезов разтвор - 0,4%; шампион 50ВП - 0,3%, фунгуран ОН ВП - 0,3%, проплант 722СЛ - 0,1%; ридомил голд МЦ 68ВГ - 0,1% и др.

Разсада се пикира след като растенията встъпят във фаза кръстосване, т.е. когато се появят два същински листа. При доматите пикирането се извършва обикновено 10-15 дни след поникването на семената, а при пипера - 15-20 дни. При пикирането трябва да се внимава да не се повредят корените на растенията. То се извършва на предварително маркираните за целта места. Корените на пикирания разсад трябва да бъдат с 2-3 см по-дълбоко от тези - на непикираните растения. След пикирането растенията се поливат с малко вода.

При производството на доматен разсад продължителността на разсадния период е около 80 дни, а при пипера и патладжана - 75-85 дни. При оптимални сеитбени срокове разсада от домати е готов за разсаждане на полето обикновено през второто и третото десетдневие на април, a този на пипера и патладжана - през първото десетдневие на май.

У нас оранжериите са 10 000 декара

Оранжериите в България са около 10 000 декара, според данни на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. В асоциацията членуват собственици на оранжерии с площ от 10 декара нагоре, останалите са малки - по 1-2 декара, а има и такива с по половин декар.

Оранжерийното производство е интензивно зеленчукопроизводство. Обикновено се прави с отопление през зимните месеци, като целта е да има продукция от пресни зеленчуци в студените месеци. Тънкостите на самото производство са страшно много, разяснява Пламен Сапунджиев, председател на Управителния съвет на асоциацията.

В оранжериите в България се отглеждат основно домати, краставици и пипер. Сортовете са специално създадени за отглеждане в оранжерии. Има по-нестандартни видове и сортове, но те се отглеждат в много малки количества, тъй като тази продукция има много ограничен пазар. Засаждат се и чери домати, както и розови домати. Напоследък започнаха да се отглеждат много екзотични домати като петнисти или черни домати, но това са много ограничени обеми, споделят зеленчукопроизводители.

Според тях, отглеждането на зеленчуци в оранжерии дава възможност на производителя да предприеме мерки, които да предпазят продукцията от заболявания в много по-голяма степен, отколкото на полето, но в крайна сметка всичко е индивидуално и който държи на производството си го прави.