Септември е! Заедно с него идва и компилация от домашна, дворна и градинска гимнастика. Кое да свършим по-напред с цветята е въпрос на организация и желание, а не на последно място зависи от района, в който се намирате. Времето ще захладнява, денят ще намалява. Най-напред зазимяването и преминаването в покой трябва да започне от високите планински части и постепенно да слиза към низините. Не подценявайте тази процедура в градината. Не се бавете с последното торене. На места дори вече е опасно да се прави.

Септември е може би най-подходящият месец за засаждане на многогодишни цъфтящи храсти, лиани и тревисти растения. Размножаването и преместването също влизат в това число. Почвата е акумулирала топлина, която благоприятства развитието на кореновата система, а температурата на въздуха не е чак толкова висока, че да провокира интензивно изпаряване от листната повърхност. Именно затова сега се садят и прихващат най- успешно клематиси, рози, божури, декоративни храсти и иглолистни растения и други.

Какво още?

Възможно е да паднат сериозни слани през този месец, а след това да се порадваме на сиромашко лято още месец-два. За да не пострадат най-вече цветовете, подгответе си необходимото количество нетъкан текстил, с който да покриете чувствителните растения в нощи без облаци или когато се очаква слана.

Ще дойде време и за прибиране на саксийните цветя. Преди да ги пренесете на закрито обаче, проверете за нежелани гости. Търсете под листата, в основата на стъблото, а също и в почвата. Именно там се крият много от зимуващите форми на неприятелите. Там охлювите оставят яйцата си. Те приличат на купчинки със стъклени топчета. Там зимуват и много нощенки, които не подбират много с какво се хранят, но пък правят големи поразии.

Та, застраховайте се и отделете повече време на санитарните процедури. Измийте саксиите, Проверете има ли нужда от пресаждане. За да не ви се стори прекалено тежка и досадна работата, започнете от най-топлолюбивите и екзотични цветя и постепенно преминавайте към по-студоустойчиви. Действайте на порции.

Още миналия месец „алармирахме“, че

вече могат да се садят луковици на цветя

с пролетен цъфтеж. През септември видовият състав се увеличава. Сега е момента и да заложите луковици за форсаж, ако искате да разцъфтят около коледните празници.

Не забравяйте правилото за засаждане. Дълбочината в почвата е равна на около 3 пъти височината на луковицата. Ако почвата е лека, може по-дълбоко и обратно – ако е тежка, по-добре е по-плитко.

Съветваме ви при засаждането на луковични цветя да отбелязвате мястото по някакъв удобен за вас начин, за да не забравите къде са. Още нещо, ако имате набези от земеровещи гризачи или лаком домашен любимец, добра идея е да затворите луковиците в подходяща клетка, така че да не станат жертва на изяждане.

Не забравяйте да носите ръкавици, защото някои люспи могат да предизвикат сърбеж и кожни раздразнения.

Как да съчетаете полезното с приятното?

Както знаем есента е период на преход. Много цветя завършват жизнения си цикъл и отмират, други се освобождават от тежестта на листата и преминават в заслужен покой. Не пропускайте да почистите опадалата шума около розите и други растения, които са страдали от гъбни болести. Където може я оставете, за да осигурите място за зимуване на полезни насекоми и приятели като таралежите.

Най- често предлаганото решение за цветна есен в магазините за цветя е хризантемата. Следват я малките и ароматни виолки. Комбинацията между тях гарантира цветове до октомври- ноември, а защо не и до декември. Съветът ни е да купувате хризантеми с няколко цъфнали цветчета и много пъпки. Уверете се, че растението е здраво, няма нагризвания по листата и петна, а корените се подават през дренажните отвори. Цветовата гама съчетайте по свой вкус. Не бързайте да садите хризантемите в градината по време на цъфтежа.

Ако не сте подготвили разсад за теменужки можете да си купите готов. Цената за саксийка е от 0,60 до 1,50 лв., а могат да се намерят и скубани. Цената им е около 2-3 лева за десетина бройки. Избирайте растения с цвят, добре облистени и без повреди.

Теменужките се нападат от акари, трипс и доста често заболяват от брашнеста мана. Затова внимавайте!

Между есенните цветя в градината може да засадите декоративно зеле, разноцветни салати и други листни зеленчуци, както и кореноплоди - репички, моркови, листно цвекло, а също и лук, и чесън за зелено... Така освен декоративен ефект ще има и салатки. Експериментирайте!