Въпреки производството на нови машини и технологии, към момента икономическата ситуация в България и инфлацията кара земеделците да бъдат пестеливи откъм инвестиции и на преден план остава търсенето на употребявана селскостопанска техника. В сравнение с нова техника, вторичният пазар в Европа предлага до 3 пъти по-изгодни цени за машини на същите марки, на които остават между 2 и 5 години експлоатационен живот, в зависимост от изминатите километри и бъдещата поддръжка. Икономията е значителна, вложените финанси бързо се изплащат или текат неусетно на кредитна или лизингова схема.
Разликата при закупуване на техника от специализирани дилъри и официални представители на марката е, че при вторите има опция за ремонт и поддръжка от фирмата, гаранция за първите няколко години и заредени складове с резервни части. Така в случай на проблем, ремонтът не представлява трудност и на стопанина не се налага да търси резервни части, което си е трудоемко предвид честия недостиг на части на склад, особено за по-стара техника, забавянията в снабдителната верига и т.н. Липсата на правилната част, или чакането на поръчана такава, може да генерира големи загуби.
Затова при закупуване на употребявана техника трябва да предвидите в сметките си разходи за резервни части и ремонти, спрямо годишния бюджет на селскостопанската дейност.
Важно е да се отдели подходящо внимание на резервните части и ремонта на селскостопанска техника, тъй като те могат да имат значително въздействие върху ефективността и рентабилността на вашето селскостопанско предприятие. Основна стъпка преди закупуването на използвана техника е да знаете точно какви резервни части са необходими за конкретната машина. Това може да бъде всичко, от филтри и ремъци до скоби и зъбни колела. Придържайте се към оригинални и качествени резервни части, за да си спестите бъдещи повреди и проучете къде може да намерите най-добрите такива около вас.
Дори да не виждате ползите на момента, инвестирането в по-качествени и скъпи консумативи и части в дългосрочен план забавя по-големи разходи за ремонт. Вашата машина може да работи и с нискокачествено масло, но в някакъв момент употребата на такова може да доведе до повреда в двигателя, което е много по-сериозен разход от спестените пари за масло. Висококачественото масло образува тънък защитен слой върху вътрешните компоненти, което минимизира износването и окисляването. То подобрява мощността и ефективността на трактора, което намалява и разхода на гориво. Качественото масло намалява износването и абразивния контакт между компонентите на двигателя. Това води до по-дълъг живот на двигателя и по-малко необходимост от сервиз и ремонти.
Висококачествените масла имат по-добри термични свойства, които помагат на двигателя да поддържа стабилна работна температура. Това е особено важно при интензивна употреба на трактора, когато двигателят може да се нагрява значително.
Някои масла имат добавки, които подобряват студения старт на двигателя, като осигуряват по-добро смазване и намаляват износването при студен старт. Качествените масла се произвеждат според спецификациите, предоставени от производителите на трактори. Това означава, че те са разработени специално за този тип двигатели и отговарят на специфичните им изисквания. Дори „новият” ви трактор да е стар и употребяван, хубавото масло придава мощно задвижване на двигателя му. Освен всички лични ползи, качествените масла често са по-екологични и отговарят на съвременните стандарти за емисии, като помагат за намаляване на вредните емисии и замърсяване на околната среда.
Важно е да се съобразите с препоръките на производителя на трактора относно типа и спецификациите на маслото. Това ще ви помогне да се възползвате максимално от всички изброени предимства и да поддържате вашия трактор в отлично състояние.
Коментари