Какви са препоръките на специалистите от Булагро за успешно стартиране на есенната кампания
Ваня ВЕЛИНСКА
Есенната кампания е в ход – подготовката на полетата вече започна, а земеделските производители избират семена от пшеница, ечемик и рапица. Много са факторите, от които зависи успешното отглеждане на културите. Сред тях са балансираното предсеитбено торене, избор на подходящи сортове и хибриди за всяко едно поле, както и обеззаразяването им с подходящи продукти за растителна защита, а също така и добре подготвена почва.
Именно тези акценти бяха в основата на разяснителната кампания, която проведоха специалистите от Булагро пред земеделски производители от различни райони на страната.
Всички земеделци се стремят към отлични добиви, но за да се стигне до тях се започва от началото, а именно едно хубаво предсеитбено торене, използване на качествен обеззаразител и чисти и добре подготвени полета, каза Илияна Лалова, търговски представител на фирмата за региона на София, по време на открития ден на Булагро, който се проведе в стопанството на „Агротератерм“, в землището на с. Равно поле. Всички тези фактори са основна предпоставка за добре развиващи се растения и високи добиви. Можем да го направим заедно.
Булагро е дистрибутор на повечето агрофирми, предлагащи семена, торове, продукти за растителна защита. Изборът на тези, включени в листата им, е въз основа на това как се представят в практиката и, разбира се, много важното условие - съотношение цена и качество. А ето и акцентите, на които обърнаха внимание специалистите от компанията.
Знаете, че жътвата приключи, но това, което виждаме по полетата, не е никак добре, а именно масово вторично заплевеляване, обърна внимание Илияна Лалова. Най-доброто решение в такива случаи е прилагането на глифозат. Той е тотален системен хербицид, използва се за борба с едногодишни и многогодишни житни и широколистни плевели.
Ако полето е силно заплевелено, само
механичните обработки не са достатъчни
Когато имаме проблемните коренищни и кореновоиздънкови видове плевели, тяхното нарязване при обработката ги провокира да растат и да се развиват още повече. Освен това, ако разчитате само на механична обработка, плевелните семена се запазват в почвата. А знаете, че те имат кълняемост няколко години. Съответно напролет заедно с културните растения поникват и плевелите. Логично това води до редуциране на добива, защото плевелите „дърпат“ вода и хранителни вещества от почвата. Културните растения са потиснати, тъй като са конкурирани от плевелите. Затова нашата препоръка е използване на глифозат, който е най-доброто решение за контролиране на сериозно заплевеляване.
Хербицидът е регистриран в доза от 400 мл/дка до 1200 мл/дка. Много важен момент е да се съобрази дозата с наличните плевели на отделните полета, съветват специалистите.
Ако се контролират едногодишни житни и широколистни плевели, то дозата е около 400 мл/дка. Тя е работеща и напълно достатъчна. Ако обаче заплевеляването е от коренищни видове – пирей, троскот, балур, поветица, то тогава дозата трябва да е по-висока, дори до 1 литър на декар, за да може да бъдат унищожени и коренищата.
Следващ важен акцент е обеззаразяването на семената, разяснява Илияна Лалова. Нашето предложение е Конима, продукт на UPL - фирма с над 30-годишен опит в обеззаразяването на семената.
Конима е двукомпонентен обеззаразител – с две активни вещества – ипконазол и имазалил. Те имат синергизъм помежду си, като ипконазола покрива видовете главни, а имазалила – фузариум, ленточна болест по ечемика, базично гниене. Продуктът има контактно и системно действие. Много важна е неговата формулация, той е микроемулсия, което
позволява много по-добро и
по-равномерно покритие на семената
Фунгицидът е без мирис, почти без цвят, няма опасност за оператора при работа с него, освен това няма твърди частици в работния разтвор.
При проведени опити в независима лаборатория, където са изследвани няколко вида обеззаразители, е установено, че при повечето от тях има отклонение в покритието на семената от -60% до +80%, което означава, че някои семена са получили много повече активно вещество, а други много по-малко, разяснява Илияна Лалова. При Конима обаче отклонението е от -20 до +20%, което показва, че продуктът има много по-добро покритие и по-равномерно се разпределя по семената, което води до по-добър ефект за предпазването им от зарази.
През последните години един от сериозните проблеми в контрола с вредителите е резистентността. Като цяло повечето от активните вещества, които се използват при обеззаразяването на семената, са такива, които се прилагат и по време на вегетацията за предпазни или лечебни третирания. Това неминуемо води и до възникване на по-бърза резистентност към тях. В случая активното вещество имазалил
е създадено изцяло и само за третиране
на семена, то не се използва
през вегетацията на културите,
подчертават агроспециалистите.
Искам да кажа няколко думи и за семената, които Булагро предлага, обърна внимание Илияна Лалова. Имаме производствена база в с. Яздач, Стара Загора, където се извършва почистване, обеззаразяване и заготовка на семена. Контролът на тези процеси е много строг, като стриктно се следи всеки един от тези процеси. От всеки биг бег се вземат проби преди да бъде сертифициран. Продаваме семена, които са само наше производство – не прекупуваме и не препродаваме. Така сме сигурни за качеството на посевния материал, които предлагаме. Булагро получи престижния златен медал „Best Buy Award 2022“ от независимата швейцарска агенция за сертифициране Icertias ((International Certification Association), в категориите семена пшеница и семена ечемик, което е достатъчно показателно за качеството им.
Фирмата предлага богата листа от семена първо и второ размножение, която включва едни от най-популярните сортове пшеница и ечемик, отглеждани от нас. За предстоящата сеитбена кампания това са: пшеници Авеню С1 и С2, Армстронг С1 (ексклузивно), Астерион С1 и Софру С2, както и ечемици Зебра С1 и Уенди С1. Повече информация за тях може да получите от специалистите по места.
И последното нещо, на което искам на обърна внимание, но не по важност, е за значимостта на предсеитбено торене на есенниците, подчерта Илияна Лалова. Нашето предложение е Добив Плюс NP – 15:22+30%SO3+2%MgO+0.3%Zn+0.1%B. Азотът в него е амониев азот, който се усвоява много бързо от културите. Фосфорът е под формата на ортофосфат, който също е много бързодостъпен и водоразтворим. А наличието на микроелементи е един много сериозен плюс – имаме бор, сяра, манган. Сярата и азотът са в синергизъм, а цинкът е важен за вкореняването.
А за първа помощ на младите посеви от Булагро препоръчват прилагането на Радифарм на компанията Valagro. Той е коренов биостимулатор, който
осигурява отлично поникване на семената,
както и еднакво развитие на всички корени
Опити с Радифарм показват, че кореновата система на третираните растения е много по-голяма от тези в контролата. Освен това се наблюдава добро развитие и на централния корен, и на страничните корени, а също и на кореновите власинки. Продуктът може да се използва не само при житни култури, но и при маслодайна рапица, както и при овощни и зеленчукови култури.
Съветите на специалистите от Булагро не свършват със засяването, от компанията са изготвили пълна технология на отглеждане на всяка една култура, която включва ценни съвети за ефективно торене, както и контролиране на икономически важните вредители.
Коментари