Каквото и да кажем за последната група рози, то ще бъде недостатъчно. Ето защо решихме първо да изтъкнем някои любопитни факти, а след това да разгледаме подгрупите с кралици.

# Според специалисти, Дейвид Остин е създателят на най-скъпата роза. Нейното име е „JULIET“.

# Еквадор е един от най-големите производители на рози за рязан цвят. Там условията за отглеждането им са подходящи целогодишно.

# Черешите, ябълките, прасковите, сливите и бадемите са „братовчеди“ на розите. Семейство Розоцветни е едно от най-големите ботанически семейства.

# Не само шипките, но и венчелистчетата на розовите цветове са ядливи. Често се добавят към сиропи, чайове, сладка и желета.

# С поднасянето само на една роза можете да кажете хиляди думи. Важното е да подберете правилно баграта. Ето какво означава тя на езика на символиката:

  • Червено – страст, любов;
  • Бяло – невинност, духовност, възхищение;
  • Жълто – топлина, приятелство, радост;
  • Розово – отношение, елегантност, сладост;
  • Оранжево – гордост, енергия, силно желание;
  • Синя – тайни чувства, мистерия, уникалност;
  • Лилаво – любов от пръв поглед, чудо
  • Черно – край, промяна;

Колко често подарявате цветя? Съобразявате ли се с предпочитанията на получателя и скрития смисъл зад всяко стръкче или го правите по задължение?

Да си дойдем на думата!

Последната група рози е най-голямата и разнообразна. Събрала е в себе си грешките и постиженията от миналото и ги е съчетала с аспектите и мечтите за бъдещето.

Чаено-хибридните рози се нареждат на първо място сред подгрупите тук. В който и цветарски магазин или градински център да влезете, ще намерите изумителни представители. Храстите са силни, здрави, с височина между едва 40 см и много над метър. Стъблата са изправено растящи. Цветовете най-често са едри – до 12-13 см в диаметър. Цъфтежът започва през лятото.

Хибридните рози се размножават само чрез резници. Присаждат се на подложки от диви или специални представители, което им осигурява добра сухоустойчивост и силна коренова система. Слабото им място е именно зоната на срастване между двете части.

Флорибунда

са хибриди получени в резултат от кръстосване на чаените хибриди и полиантовите рози. Ценят се заради многобройните цветове в различни багри. Твърди се, че малко други рози са способни да цъфтят толкова богато и дълго. Не очаквайте силен и опияняващ аромат от тези рози. Селекцията работи в тази насока, но по-важното е, че се отглеждат доста по-лесно, устойчиви са на голяма част от най-важните патогени и се развиват доста буйно.

Полиантовите рози, които са дали част от гените за Флорибунда са много студоустойчиви, залагат множество, сравнително дребни цветове. В интерес на истината, сред полиантовите рози са и нашите така обичани трендафили. Групата е подходяща за начинаещи градинари. Справят се на бедни почви и в засушливи условия, а и рядко се нападат от патогени. Изискват малко грижи, но дават максимум резултат.

Миниатюрите,

за които се твърди, че могат да се отглеждат в затворени помещения са кокетни растения, но не разчитайте много на добро представяне, ако не осигурите отлични условия за растеж и развитие.

Най-важното е да има достатъчно светлина. Всичко друго можете да контролирате, но повече естествена слънчева светлина няма как да осигурите. Необходими са поне 6-8 часа постоянно слънчево греене, за да се радвате на цветове.

Следващ важен фактор е температурата. Идеално би било, ако поддържате 21-24 оС, пазите малките розички от течение и резки колебания. Нито едно растение не харесва климатика, така да знаете.
Проблеми, с които най-вероятно всеки притежател на саксийна розичка се е сблъсквал са акарите, окапването на листа, абортирането на цветове и цветни пъпки, гниенетата, особено в основата на стъблата и други. Всички те са породени от неподходящи условия.