Инес ЗЛАТАНОВА
Ако горещините през последния месец ви действат изтощаващо, то любимецът ви вероятно изпитва двойно по-силно неудобство от високите летни температури. Нека припомним основният начин да окажете подкрепа на четириногото си в летните месеци – хидратацията. Винаги му оставяйте достатъчно количество прясна питейна вода, като може да добавяте лед за разхлаждане. Вентилирайте помещенията у дома доколкото можете. Охлаждайте кучешките играчки в хладилник или фризер преди игра. Важно е въпреки изтощителните температури, кучето да получава и дневна доза физическо раздвижване и умора. Това означава, че жегата не е оправдание да не извеждате кучето си, просто добавя някои промени в рутината.
Ако не коригираме начина на предоставяне на грижи в горещините, може да изложим здравето на любимците си на риск, тъй като те не се справят с високата температура, както хората. Редовните излизания са от съществено значение за изразходване на насъбраната енергия, ходене до тоалетна, социализация, упражняване на инстинкти като изследване на миризми и т.н. В най-топлия сезон от годината трябва да ги правите или рано сутрин или късно вечер, преди или след пика на горещините. Ако се чудите дали навън е твърде топло да изведете любимеца си, проверете температурата. Експертите се обединяват около тезата, че безопасната температура за разходка е до 27 °C. Въпреки това различните породи и размери имат различна толерантност към топлината. Кучета с наднормено тегло, гъста козина, възрастни или твърде млади, брахицефални породи или със съпътстващи заболявания трябва да бъдат внимателно наблюдавани при по-висока температура от 25 °C.
Също, трябва да отчетете не само градусите, но и влажността на въздуха, и доколко околната обстановка задържа и излъчва топлина. Например има разлика дали сте на тревиста поляна или по улица с бетонени сгради. Това се отнася и за настилката, тъй като кучешките лапи са много деликатни и през лятото ходенето може да пари. Най-доброто решение е защита с кучешки обувки, или ако ви се случи непредвидено, алтернативите са мокрене с вода или носене на ръце, ако размерите позволяват. Затова също е добре да проверявате предварително доколко е нагрята земята, на прибиране от работа например, преди да излезете навън с кучето. Тестът на температурата на земната настилка е проста процедура – опирате опакото на ръката си върху нея и държите 7 секунди, ако горещината не ви позволи да задържите толкова, то настилката е твърде топла и за лапите на кучето ви.
Може да направите промени в обичайния си маршрут на разходка, в зависимост от отдалечеността на крайната дестинация от дома ви, сенчестите места по пътя, наличието на топлоотделящи обекти или настилки и т.н. Избягвайте труднопроходимите и наклонени терени, за да намалите интензивността на разходката. Ако планирате по-дълга и отдалечена разходка, се подгответе с вещи от първа необходимост, например кучешка бутилка с вода, със сгъваем съд за наливане към нея, репелент срещу комари, ако се разхождате вечерно време, слънцезащита и т.н. Ако пътувате с кола, не забравяйте обезопасителна каишка за куче, която се добавя към колана на колата.
Водни разходки
Ако близо до местоживеенето ви има езеро, река или язовир, разполагате с кола и време, защо не прекарате един приятен и разхлаждащ следобед с любимеца си? Сценарият за разхлаждане със студена вода под душа сигурно ви е до болка познат. Заменете седенето в банята с плуване сред природата, ако кучето ви е фен на идеята, разбира се. Плуването и водните игри са чудесен начин да изразходите енергията на любимеца си, без да се притеснявате от горещините и възможността да получи топлинен удар.
Единственото притеснение, което може да имате относно плуването на кучето ви в езера и реки е да не се натровят с цианобактерията синьо-зелено водорасло. Цианобактериите са фотосинтезиращи организми, които могат да произвеждат опасни токсини – вредни или фатални за повечето животни. Цъфтежът на синьо-зелени водорасли/цианобактерии може да изглежда като зеленикаво-син, червен или зеленикаво-кафяв филм, плаващ по водата. Не всички замърсени водни тела ще имат очевиден цъфтеж на водорасли; водата може просто да изглежда мътна или мръсна. Освен това водата, заразена с цианобактерии, често има неприятна миризма. Тъй като високите температури насърчават растежа на цианобактериите, интоксикацията е най-вероятно да настъпи през летните месеци. При поглъщане токсинът е изключително опасен за повечето животни, включително кучета, котки, диви животни, риби, птици, добитък и дори хора.
Признаци на интоксикация
с водорасли при кучета
Токсичността възниква след поглъщане на вредни синьо-зелени водорасли. Кучетата са склонни да поглъщат вода, докато плуват. Те могат също да оближат токсина от палтата си след плуване. Необходимо е само малко количество замърсена вода, за да доведе до натравяне. Цианобактериите могат да съдържат няколко различни вида токсини. Те могат да причинят увреждане на черния дроб, бъбреците, кожата и нервната система. За съжаление, отравянето с цианобактерии често е фатално за животните. Симптомите могат да се появят 15 минути след излагането. Повечето животни ще покажат признаци в рамките на един до два часа след поглъщането на токсина. Някои видове цианотоксини ще отнемат до 24 часа, за да се появят. Винаги наблюдавайте внимателно вашите домашни любимци за признаци на заболяване. Това са недостиг на въздух, прекомерно слюнкоодтеляне, очна секреция, повръщане, замаяност, диария, дезориентация, атаксия (пиянска походка), парализа, мусколни тремори, гърчове и др.
Какво да направите, ако вашето куче
е имало досег с токсични водорасли?
Ако подозирате, че вашият домашен любимец е бил изложен на синьо-зелени водорасли/цианобактерии, трябва да считате това за спешна ситуация. Веднага заведете вашия домашен любимец в най-близкия ветеринарен кабинет. Не можете да направите нищо у дома, за да лекувате това. Предизвикването на повръщане не е ефективно поради бързото усвояване на токсините. Вашият ветеринарен лекар е единственият шанс за оцеляване на домашния любимец. За съжаление, няма антидот за отравяне с цианобактерии. Предлагат се лечения за поддържащи грижи и овладяване на симптомите. Вашият ветеринарен лекар вероятно ще приложи интравенозни течности и ще осигури лекарства за облекчаване или предотвратяване на симптомите. Домашният любимец вероятно ще трябва да бъде хоспитализиран за интензивно лечение.
Как да предпазите кучето си
от токсични водорасли?
Най-добрият начин да предпазите вашите домашни любимци от синьо-зелени водорасли е да ги държите далеч от водни обекти, които могат да съдържат токсините. Не позволявайте на вашия домашен любимец да плува, да гази или да пие вода, която изглежда застояла, мътна или мръсна, има миризма или изглежда, че има водорасли на повърхността. Имайте предвид, че водораслите не винаги могат да бъдат лесни за забелязване. Когато се съмнявате, дръжте вашия домашен любимец далеч от вода, която не тече, бистра е и без мирис.
Превенция
Ако вашето куче е било във воден обект, който изглежда подозрително, използвайте маркуч, за да изплакнете незабавно всички остатъци. Ако се притеснявате, че кучето е погълнало част от водата, най-добре е да се свържете с вашия ветеринар за всеки случай.
За да избегнете случаен контакт със замърсена вода, избягвайте да оставяте домашни любимци да се разхождат свободно. Дръжте кучето си на каишка или в оградена зона. Дръжте котките на закрито или в сигурни външни заграждения, докато са под наблюдение. Превенцията е ключът към предотвратяването на трагични събития. Преди разходка към водоем направете проучване в интернет и на място и не пускайте кучето свободно във водата, ако не сте напълно убедени, че е чиста.
При плуване с куче, което обича водата
Ако за първи път сте извели кучето си да плува и не сте сигурни какво да очаквате, имайте предвид, че не всяко куче обича водата и може разходката да не протече точно по начина, който сте планирали. Ако кучето обича водата то няма от какво толкова да се притеснявате освен чистотата на водната среда, и ако е чиста и сте влезли – от кучешките нокти. Трябва да не забравяте на първо място, че кучето не може да стъпва същата дълбочина като вас, затова трябва да се съобразите с максималната дълбочина, на която то се чувства комфортно. Също така, за разлика от нас, кучетата не могат да седят на едно място и да си почиват, без да движат лапи. Затова единственият начин за кучето да се задържа на повърхността на водата, е да плува, като това би означавало във всеки случай, че най-вероятно ще се върти в кръг около вас. И това също е изморително за него, ако няма дъно, на което да се отпусне. Преумората на кучето във водата, може да доведе до счупена опашка, повръщане, и други неприятни за кучето последствия. Затова не забравяйте да излизате за почивки на сушата от време на време.
Пиенето на солена или езерна вода също е строго забранено – винаги носете със себе си прясна вода, защото плуването изморява. От прекомерно пиене на такава вода може организмът да реагира с повръщане или да получи моментална диария на плажа. Бъдете сигурни, че кучето ви няма да се изкуши да пие негодна за целта вода като винаги му осигурявате прясна и го насърчавате да пие от нея.
Не влизайте твърде на дълбоко, близо до стени на язовири или във води с буйно вълнение. Докато в спокойно и плитка вода може само да се измори, на дълбоко кучето ви е изложено на редица опасности, най-вече да се изплаши. Така, че ако сте в компанията на любимеца си не очаквайте да можете да влизате твърде на дълбоко, защото те ще ви последват със сигурност.
Пазете се от кучешките нокти, докато плувате с любимеца си. Кучетата плуват по същия начин, по който копаят дупки в земята, затова са извадили ноктите си. Лапите им са разтворени, за да имат площ и да загребват повече вода, а това значи, че ноктите им са възможно най-дълги и стегнати. Същите тези движения са опасни за всеки човек, който ги приближава, защото може сериозно да се одере.
Как любимецът да заобича водата?
Ако кучето все пак не обича водата, но не искате разходката да завърши с пълно разочарование, може да опитате да го подканите да пробва водата. Все пак, като при всяко ново нещо, не бързайте и имайте търпение. Ако кучето го е страх и допълнително бъде пришпорено няма да постигнете добър резултат. Но ако има каквото и да е мъничко желание или интерес, трябва да се постараете това да стане постепенно и спокойно, така че той да е уверен, че водата е приятно място, където заедно ще се забавлявате.
Както при всяко друго обучение, така и при влизането във водата трябва да сте много позитивни и поощряващи желанията на любимеца си, за да усети той това като нещо хубаво. Давайте му лакомства, хвалете го, говорете му, не забравяйте, че то само трябва да хареса това, което искате да прави. Любимата му играчка може да влезе в употреба, или игра – например фризби.
За плашливо от водата куче е хубаво да намерите най-спокойните водни участъци, където водоемът е възможно най-спокоен. Ако кучето ви влиза да плува за първи път, реките не са препоръчителни, заради течението в тях, което ако е по-силно може да затрудни дори хората, да не говорим за кучета.
Свикнете с водата, където има дъно, преди да влизате навътре. Избягвайте места с твърде много хора, сърфисти, водни превозни средства и т.н., защото тези неща могат да наранят или изплашат кучето.
За по-слаби в плуването и малки кучета, може да помислите дали да не вземете кучешка спасителна жилетка. Както и при малките бебета поясите и други надуваеми неща, така и жилетката при кучетата дава спокойствие и улеснява неговото придвижване и стоене в дълбокото.
Коментари