Кралицата на цветята, нейно величество розата, вълнува градинарите и влюбените от векове. От науката до обикновено възхищение, почти няма градина, в която да няма поне един розов храст. Ето защо днес решихме да ви разкажем какви са видовете и при какви условия биха се държали добре.
Трябва да знаете, че в днешни дни селекцията работи основно в посока устойчиви на болести сортове и хибриди, докато преди целите са били предимно създаване на нови форми и разцветки.
И така…
Една от най-базовите класификации е съставена въз основа на историята. Тя разделя розите на три групи:
• Диви;
• Стари градински;
• Модерни.
Ако трябва да сме честни, повечето модерни рози, на които се възхищаваме днес, са хибридни форми на дивите, старите градински и чаени видове. Най-популярните групи сред модерните пък са Грандифлора, Флорибунда, Мини флора, чаени хибриди и други.
Стари градински съкровища
Старите градински рози са истински съкровища, защото в днешно време трудно се намира ароматка с опияняващ парфюм. Лошото при тях е, че цъфтят веднъж годишно. Цветовете им са сложни, с множество венчелистчета, често доста едри. Типични техни представители са чаените, албите, дамасценените, китайските и бурбонските рози.
Дивите са устойчиви
Дивите предсъавители на розовото семейство са устойчиви, толерират бедна и суха почва, а някои се справят добре и при по-сенчести условия. Характерно за тях е, че цветовевете им са дребни, прости, с 5 венчелистчета рядко повече. Обикновено цъфтят веднъж годишно и образуват плодчета, които притежават ценни лечебни свойства.
Отглеждане
Нека кажем и няколко думи за отглеждането на тези красавици. Обикновено розите се нападат от много болести и неприятели. Най-често срещани са въшките, с които може да се справите лесно. По-трудна е борбата с щитоносните, а забележите ли, че връхчетата на стъблата увяхват, търсете гъсеница вътре в тях. Отрежете до здраво и унищожете клонките.
Болестите са по-опасни, защото техните спори, освен невидими с просто око, са и много издръжливи. Могат да се запазят в почвата години наред. Ето защо, всеки който обича розите си, трябва да пръска с фунгициди превантивно.
Розите са най-податливи на ръжди, мани, черни листни петна и други. Съветваме ви, ако имате проблеми с някоя от изброените или други болести, редовно да почиствате окапали листа и да водите стриктна растителна защита.
И още няколко съвета:
- Поливайте рядко, но качествено! Редовно поливане с малки количества вода ще доведе до заболяване, особено, ако мокрите листата. Една обилна поливка е много по-добра идея.
- Третирайте розите като плодни дръвчета. Техните нужди са много сходни. Подхранвайте основно наесен с фосфор и калий, а дажбата от азот разделяйте на две или три дози през топлата част от годината. Не давайте азот след август.
- Обръщайте внимание на цялостната визия на храста. Не пропускайте резитбите! Актуално сега е да се извършват тези на зелено. Всички силни, изправено растящи или сгъстяващи клонки трябва да се отстранят.
Коментари