Добре дошъл, май! Дано ни носиш много слънце и топлина! За цветовете сме сигурни, защото ще ги засадим.
Дните вече са дълги, лятото е на прага на градината. Време е да се развихрим, да забравим за лежерното зимно настроение и да се отдадем на физическа работа в градината. Много цветя и зеленчуци чакат да бъдат засяти и засадени. Ето задачките в кратък списък:
Засаждане на топлолюбиви едногодишни цветя там, където вече няма опасност от повратни мразове.
Преглед на пролетно цъфтящите луковични цветя. Трябва да устоите на желанието да отрежете листата им и да изчакате те сами да пожълтеят. Дотогава подхранете и се грижете добре за тях. Само така ще избухнат красиво и догодина.
Проветрението на оранжериите и тунелчетата, отварянето сутрин и затварянето вечер е задача №1 всеки ден, докато нощните температури не надминат заветните 12-15 градуса. Тогава упражнението се преустановява.
Налага се промяна в поливния режим. По-големите вече растения имат нужда от повече вода, а по-високите дневни температури означават по-големи загуби в следствие на изпарение.
Преди да изнесете окончателно презимувалите цветя навън,
закалете ги добре
Особено в по-студените райони и в планината това е от голямо значение. Бегониите с грудка например, както и онези с висока декоративна стойност на листата не биха понесли рязко захлаждане, както обикновено се случва през тъмните часове на денонощието през май.
За мушкатата не бива да се притеснявате. Някои градинари вече забравиха и сутрешно-вечерната физзарядка по прибиране и изнасяне на сандъчета и саксии. Издължените стъбла трябва да се отрежат, ако вече не сте го направили. Навън се подреждат без притеснение още зокуми, цитруси, маслини. Но ако небето се проясни и има опасност от слани, защитете ги.
Създаване на нова леха
Най-сладката част от цветарството е създаването на нова цветна леха или голям смесен контейнер. Очаквайте в следващ брой практични съвети относно създаването на разкошни миксови контейнери, как да изберете видовете и как да се грижите за тях чак до есента
Не забравяйте, че за да се чувстват добре растенията, нужно е да им отредите достатъчно пространсто за растеж и развитие. Още, не игнорирайте факта, че торфените смеси не са манна небесна, колкото и качествени да са. Необходимо е месец след създаването на красивата творба да влезете в режим „балансирана диета“.
Подхранването става според предписанията на препарата, но най-честата препоръка е през 10-14 дни за комерсиалните торове за цветя. Ако използвате амониева селитра за цъфтящи растения, очаквайте буен растеж на листа. Препоръчваме да забравите нейното приложение в саксиите и да се спрете на калиево-фосфорни комбинации с добавка на микро елементи.
Подстригване
След прецъфтяване на пролетните първенци – аубриета, иберис, флокс, алисум, подстрижете ги. Така ще стимулирате нов растеж, а заедно с него ще се появят и още цветове, докато нощите са хладни.
Същото може да направите и с белисите, теменужките и незабравките, ако са засадени на шарена сянка. Хем ще предотвратите сериозно самозасяване (което, ако питате нас, никак не е лошо предвид изброените цветя), хем ще предотвратите гъбни заболявания като брашнеста мана. Тя навлиза в апогея си сега.
Резитби
Резитбите не са преустановени в цветната градина. Време е да оформим форзицията в лятна прическа, както и всички други храсти, които прецъфтяват. Не пропускайте да го направите, защото скоро след тази фаза започва образуването на цветни пъпки за догодина. Същото важи и за люляка. Цъфтежът му тепърва започва, но не чакайте много след него.
Всички тези резници могат да бъдат вкоренени. Някои в пясък и под полиетилен, други – директно в градината под буркан, трети – просто в чашка с вода.
Пролетната енергия на растенията може да се впрегне именно в посока размножаване. Отводите са още един отличен метод да се извърши.
Внимание! Въшки
Бъдете бдителни! Въшките нападат, но и не само те. Колкото по-навреме забележите врага, толкова по-лесно ще се отървете.
Коментари