За да не отровите домашните птици, косете тревата избирателно, така ще предотвратите случайното попадане на отровни растения в храната на пилетата. Ако не сте запознати с някое растение, не го косете. Давайте на пилетата само тревата, за която сте сигурни.
Отглеждането на домашни птици не изисква специални разходи: достатъчна е малка постройка за кокошарник и оградено пространство. Кокошките носачки не ядат толкова много, не са придирчиви към храната, така че всеки стопанин може да състави диета от това, което има на разположение.
Обикновено начинаещите птицевъди използват готови фуражи. Но веднага щом придобият минимален опит, започват сами да приготвят фуражни смеси. Но с наближаването на лятото възниква важният въпрос: каква трева може да давате на кокошките носачки?
Пилешка диета
През зимата основата на диетата на пилетата е натрошено зърно: към фуража се добавят пшеница, ечемик, царевица, овес, грах и елда. За да се увеличи хранителната стойност на комбинирания фураж, в сместа се добавя слънчогледово кюспе, соя или слънчогледово брашно, рибно и месокостно брашно - тези съставки имат високо съдържание на протеини.
Фибрите и витамините също са важни за балансираната диета. През зимата в диетата на домашните птици трябва да присъстват настъргани кореноплодни: моркови, фуражно цвекло. Пилетата кълват и зеле, тиквички, тиква, и то с голям апетит.
С настъпването на пролетта съдържанието на прясна трева в диетата на пилетата се увеличава, което може значително да спести фураж. А през лятото тревата, зеленчуците и плодовете съставляват 30-50% от менюто. Ако пилетата са на свободна паша, тогава след обилна зърнена закуска те отиват „на полето“ за целия ден, където се хранят с насекоми, земни червеи и пресни билки - птиците знаят коя трева е най-подходяща за тях.
Отглеждане във волиера
или свободното отглеждане има своите плюсове и минуси. В ограничената зона на заграждението пилетата много бързо унищожават цялата растителност и насекоми в горния слой на земята. Оттук нататък менюто им е изцяло зависимо от стопанина и неговата щедрост. На свобода пилето винаги ще намери буболечки и червеи, зърна от плевели, сочни зеленчуци и полезни лечебни билки.
Отглеждането на домашни птици в кокошарник с оборудван диапазон ви позволява да събирате яйца навреме, да наблюдавате състоянието на птиците и своевременно да извършвате профилактика на заболяванията. Така че храненето на пилетата пада изцяло върху раменете на собственика. И стопанинът трябва да направи пълноценна диета, като е наясно каква трева да дава на пилетата.
Пресен фураж
През лятото изборът на прясна храна не е труден: в зеленчуковата градината винаги има излишна зеленина, която израства по-бързо, отколкото я изяждаме. До средата на лятото се появява излишък от тиквички и краставици, а след рязане на глави зеле остават сочни горни листа. Но сред градинските растения има такива, които не трябва да се използват при хранене на пилета.
0 Тиквата: Пилетата обичат сочни зеленчуци. Те са щастливи да кълват краставици, тиквички, тиква. Малките плодове могат да се дават цели, но големите трябва да са добре нарязани по дължина, за да може птицата да кълве вътрешността. Да се има предвид, че тиквените дръжки не се използват за храна от домашните животни.
0 Морковите и кръмното цвекло са по-твърди храни, пилетата ги кълват, но нетолкова охотно. Кореноплодите се дават добре нарязани – може и разтрити от миксер. А с цвеклото трябва да внимавате, давайте го в малки количества, защото причинява диария при птиците. Затова по-добре е изобщо да не давате червено цвекло на подрастващи пилета.
0 Зелевите листа са любима храна за кокошките - ядат с голям апетит горните листа, да не говорим за самите глави на бялото зеле. Ако в градината има изобилие от карфиол или броколи, кокошките ще се справят с тях за нула време.
0 Бобови растения и зърнени храни: Зеленият грах е ценен източник на протеини. Пилетата също ще бъдат доволни от листата и дръжките на граха. Той расте много бързо, заема малко място, така че може да засадите леха с грах специално за пилета. В края на лятото царевицата ще узрее, семената ще узреят и на слънчогледа - това вече не е просто прясна храна, това е пълна протеиново-въглехидратна диета.
0 Салати и ароматни билки: Излишък от маруля, спанак, киселец, китайско зеле, репички - всичко това може да се изхранва на пилета. Те обичат зелен лук, ядат ароматни билки с апетит: копър, магданоз, кориандър, целина, майорана, градински чай, мента и др. Билките с етерични масла подобряват храносмилането, консумацията им допринася за по-доброто усвояване на други храни. На пилетата се дават малко по малко, за апетит.
Внимание! Върховете на картофи, домати, чушки, патладжани съдържат токсично вещество - соланин. В картофените клубени, които са лежали на светло и са станали зелени, съдържанието на соланин е много високо. А незрелите зелени домати също съдържат този алкалоид. Може да давате само зрели домати на пилетата, а картофи - само варени, под формата на каша.
Каква трева харесват пилетата
Окосената трева е чудесно допълнение към основната диета. С плевелите нещата не са толкова ясни. Ако не сте сигурни дали тази билка е годна за консумация, не я давайте на домашните си птици.
0 Отровните билки могат да причинят тежко отравяне – почти е невъзможно да се спасят птиците. Ето защо е по-добре да давате на пилетата само онези билки, които познавате. Ще ви помогне правилото - това, което е ядливо за хората, е ядливо и за птиците.
Билките се различават по своята хранителна стойност - някои билки се кълват по-охотно от пилетата, на други не им харесват. Затова всеки собственик на пилета трябва да знае какъв вид трева може да се дава на пилета и коя е строго забранена.
0 Копривата е невероятно полезна, тя е склад на витамини от група В, вит. А и Е. Копривата съдържа много важни макро- и микроелементи: калий и фосфор, калций и сяра, желязо и магнезий. Освен това има благоприятен ефект върху растежа на пилетата - дава се от 3-ия ден на подрастващи. Копривата увеличава производството на яйца и подобрява вкуса им. Кокошките предпочитат млада коприва.
Копривата се натрошава за малките пилета, а за възрастните може да приготвите мокра каша с коприва или да ги закачите на китки, за да може птиците да достигат до сочните листа и в същото време да „тренират” малко скачане. Копривата запазва всички ползи и изсушена. Опитните стопани събират коприва през лятото, така че пилетата да получават витаминна храна през зимата.
Копривата расте почти навсякъде – „обича” да се заселва под храсти от касис, в малини, където почвата е по-мазна. Не унищожавайте цялата коприва в района, тя ще бъде полезна както на вас, така и на питомците ви. Особено майската коприва е много вкусна и богата на полезни вещества.
0 Мокрица - тази трева се нарича по различен начин. Расте на влажни, сенчести места, образувайки буйни "възглавници" от малки нежни листа. Едно от имената й е "птича салата" – мокрицата е полезна за пилетата, както марулята за нас. Тази билка има неутрален вкус. Съдържа йод, магнезий, селен, а вит. С в мокриците е 1,5 пъти повече, отколкото в лимоните. Така че, докато мокриците са млади, преди да цъфтят, може да ги добавяте към пролетната салата. А пилетата й се радват през цялото лято - до първа слана.
0 Детелината и люцерната са ценни фуражни култури. Принадлежат към семейство Бобови. Всички диворастящи представители на това семейство: детелина, фий, люцерна се отличават с високо съдържание на протеини в листата и имат неутрален вкус.
0 Внимавайте с лупината – тя е единственото изключение: Много видове лупина съдържат токсичния алкалоид лупинин, така че, ако не знаете много за сортовете лупина, най-добре е да не я давате на пилета и други животни.
0 Всеки домашни птици и животни обичат детелина и листа от люцерна: пилета, гъски, зайци, прасета, крави, коне. Поради високото си съдържание на протеини, бобовите растения дават бързо увеличаване на телесното тегло, така че е особено полезно тези билки да се използват при угояване на домашни птици за месо.
Можете да засеете малък парцел земя с розова детелина или люцерна и да косите тревата на всеки няколко дни, за да храните пилета и други селскостопански животни. След 6-8 години може да се изоре тази площ - земята ще бъде обогатена с азот.



Коментари