Агрохимическата обработка чрез пръскане на растенията е най-важна в края на пролетта и началото на летния сезон за овощарите, лозарите, зеленчукопроизводителите.

През различните фази на развитие, които предстоят на културите, както и в различните стадии от развитието на болестите и неприятелите, третирането с препарати за растителна защита е станало решаващ фактор за опазване на реколтата, каквато и да е тя. И няма начин да се мине без пръскане.

За някои нови хоби лозари е впечатляващо да научат, че от април до края на август или началото на септември броят на пръсканията може да се увеличи значително и да достигне и до десетина. Защото само през май може да се наложи това да се направи 3-4 пъти, като едно-две пръскания са предцъфтежни и две до четири - след цъфтежа на лозите.

При всички тях различните химически активни вещества, с които ще се работи, трябва да се разпръскват много добре и насочено и да покриват изцяло листната маса на растенията във вид на водна мъгла – това се нарича качествен аерозол.

Освен във вид на воден разтвор, някои препарати, като сярата например, се прилагат от лозарите и в прахообразно състояние.

Пръскачките и нашия избор...

За разпръскването се използват различни технически средства, но при хоби стопаните това най-често са ръчните и моторни пръскачки, носени на гръб, които трябва да са сравнително леки и удобни.

Типичният и най-често използван в личното стопанство и градината уред за разпръскване на препаратите, разбира се, е носената на гръб пръскачка, позната като „лозарска“. По-големите набори от нас са я виждали преди години в двора на татко или дядо и помнят, че най-често беше изработена от медна ламарина. Днес преобладават пластмасовите модели, и то с различни улеснения – я, за по-високи растения, като овощните, я за по-далечен обсег на действие.

Днес се намират с лекота и по-нови и по-съвременни механизирани решения за по-голямо удобство на работещия и за сравнително по-големи по площ насаждения, ако лозята са такива.

Тези решения многократно повишават производителността на работа, силно облекчават работата на лозарите и в крайна сметка сравнително бързо се изплащат с по-обилната и по-качествена реколта.

Към тях се предлагат от производителите широк набор от дюзи за разпръскване с въздушна струя на прахообразни и гранулирани материали, за течности се добавят специални дюзи ULV, които разпрашават течността на много фини капчици, които, смесени във въздушната струя, покриват по-добре листната маса и проникват и в най-трудно достъпните места. Така се осигурява супер ефективно третиране.

Едни от моделите на най-известните фирми-производителки, които са предназначени за по-малки лозя, и вършат работа и за зеленчукови градини и ниски овошки, са преносимите на гръб пръскачки с ръчна нагнетателна помпа, които се използват за разпръскване на течни разтвори.

Те са изработени предимно от пластмаса и тежат около 5 килограма, а резервоарът им побира 18 литра. В зависимост от дюзата те пръскат на 1–2 метра.
При някои модели помпата и разпръскващата дюза са изработени от месинг. Удобство е, че ръкохватката им има манометър, чрез който се контролира налягането и така се поддържа оптимален режим на разпръскване.

Дюзите...

Винаги трябва да се търси от лозарите и овощарите към комплекта да има и набор от дюзи, които придават конусообразна или плоска форма на струята. Да има и разклонител с две дюзи, които може да се насочат в различи посоки – примерно за обработване на две близки една до друга лехи или получаване на обща по-широка струя, както и специален накрайник за ограничаване на страничното разпръскване на струята.

Днес се предлагат вече и удължители и телескопични разпръсквачи за разширяване на зоната на пръскане, както и специални редуцир-вентили, които поддържат постоянно налягане на подаваната към дюзата течност – 1; 1,5 или 2,0 bar. Така се постига оптимално дозиране на препарата в зависимост от формата на факела на струята и вида на обработката – дали за хербициди за унищожаване на плевели, дали за фунгициди за унищожаване на бактерии и гъбички, дали за борба с насекоми, акари и др. По-важното в случая е, че може да се избягва предозиране на препарата, което често може да навреди повече, отколкото да предпазва и лекува.

Акумулаторното удобство...

Мнозина лозари вече се интересуват и от акумулаторните пръскачки, които са сравнително нов бранд, от по-малко от десетина години у нас. Те вече са станали любими на много стопани, защото са по-удобни и по-леки за работа.

Едни от от моделите, които се предлагат масово и са подобни едни с други, с малки различия между тях, са акумулаторните пръскачки с вместимост 18 литра, които се захранват от литиево-йонна батерия 12V, 8 Ah.

Те позволяват да се работи с машината до 4 часа с едно зареждане.

Забележете: Търсете ги да са оборудвани с пресостат, който при достигане на работно налягане от 4 bar. изключва.

Оборудването им включва още дръжка с манометър, метален телескопичен удължител, метална дюза с 1 изход и метална дюза с 3 изхода, както и набор от пластмасови дюзи. Тежат около 5,5 килограма.

Много търсени напоследък са акумулаторните пръскачки
Много търсени напоследък са акумулаторните пръскачки
Има и колесни пръскачки, предлагат се такива и със собствен четиритактов двигател, обемът им започва от 20 литра, маркучът е с дължина от 5 до 10 метра, пушката за пръскане е 60 см, имат и допълнителен турбо спрей пистолет за пръскане. Колесните пръскачки с обем 50 литра, разполагат с външен филтър за засмукване.
Има и колесни пръскачки, предлагат се такива и със собствен четиритактов двигател, обемът им започва от 20 литра, маркучът е с дължина от 5 до 10 метра, пушката за пръскане е 60 см, имат и допълнителен турбо спрей пистолет за пръскане. Колесните пръскачки с обем 50 литра, разполагат с външен филтър за засмукване.
Дюзите са много важно нещо, трябва да се притежава цял комплект
Дюзите са много важно нещо, трябва да се притежава цял комплект
Наторено, навързано, напръскано...
Наторено, навързано, напръскано...
И при сутрешни температури до минус 5 градуса, лозари смятат, че пъпките ще издържат и няма да загинат
И при сутрешни температури до минус 5 градуса, лозари смятат, че пъпките ще издържат и няма да загинат