Така кислородът навлиза в почвата

Зелена и гъста морава. За да се сбъдне тази мечта, тревните площи се нуждаят от много въздух в допълнение към редовните грижи (косене на тревата, торене). Често трябва да поддържате тревата малко, като я аерирате. За това могат да се използват различни процедури. Малките площи могат да се аерират с прости средства, има специални устройства за по-големи тревни терени. Например специалните обувки за аериране на тревата гарантират, че повече кислород попада в горния слой на почвата.

Когато аерирате моравата, вие разрушавате слоя от мъртви стъбла и мъх от чима, което позволява на корените да дишат отново и да получават достатъчно вода и хранителни вещества с нея. Това има същия ефект върху моравата като проветряването на апартамент – само с по-дългосрочен ефект.

Най-доброто време за това е между април и септември. Трябва да аерирате моравата си ежегодно, но в същото време непрекъснато да насърчавате живота на почвата, така че да не се образуват гъсти заплитания. За да направите това, разпръснете почвен активатор или тънък слой компост върху моравата и в идеалния случай наторете с органичен тор за трева.

Тревна площ, която редовно се снабдява с органични торове и има непокътната почва, образува значително по-малко мъх и слама.

Разлики и прилики в машинките

Ръчните скарификатори са напълно достатъчни за малки площи до 50 квадратни метра и разресват сламата и мъха от моравата с твърди стоманени зъбци. При по-големи площи обаче работата бързо става изтощителна.

На пазара може да откриете и моторизирани машинки.

Моторизираните скарификатори изстъргват мъха и слоя чим с въртящи се стоманени зъбци. Важно: Скарификаторите не са устройства за обработка на гола почва, зъбците трябва само да докосват земята.

Аератори за трева са устройства с електрически или бензинови двигатели и действат като моторен гребен. Със своите пружиниращи зъбци те работят много по-нежно от скарификаторите, но отделят само малко мъх от моравата.

Според почвите

Дефицитът на кислород и уплътняването на почвата могат да засегнат всяка почва, но глинестите почви са най-често срещаните. Причината се крие в особено фината структура на почвените частици, което води до огромна плътност на почвата при натоварване, тъй като едрите и средните пори се свиват. Тук вентилацията винаги е само първа помощ, но много ефективна. Въпреки това, в комбинация с други обработки като опесъчаване и непрекъснато подобряване на почвата с органичен тор моравата ще се чувства все по-добре, тъй като структурата на почвата става по-рохкава и преди всичко по-стабилна.

При аериране влизате дълбоко и разрохквате почвата под моравата. Това я снабдява с кислород, позволява на водата да се просмуква по-добре и разбива повърхностните уплътнения, които могат да бъдат намерени във влажни зони или дори в стояща вода. Често се разпространяват и видове като обикновен живовляк, индикатор за уплътнени почви. В случай на много използвани тревни площи и глинеста почва, аерирането трябва да бъде част от редовната грижа за тревата - в идеалния случай на всеки един до два месеца. Ако моравата не се използва много, веднъж годишно е достатъчно. Аерирайте в периода от края на март до началото на октомври, ако времето позволява. Почвата трябва да е земно влажна, т.е. нито суха, нито влажна.

Как се прави ръчно?

При аериране се правят дълбоки дупки в горния слой на почвата. Пробийте зъбците на вилата възможно най-пълно в почвата в засегнатите зони и разклатете дупките по-широко. Образуват се канали, които отвеждат водата в по-дълбоките слоеве на почвата. За да се запазят трайно каналите, при последващото опесъчаване те се запълват с фин пясък.

Още по-лесно е с така наречените аериращи ръчни инструменти, които не прости пробиват дупки, а ги пробиват и взимат тънки цилиндрични парчета земя. Като работите, се движете така, че да не утъпчете отново мястото.

За да расте една тревна площ красива, гъста и зелена, тя трябва да се „проветрява“ от време на време. Така нареченото аериране разрохква почвата, повече кислород достига до корените и тревните площи виреят по-добре.

По-малките тревни площи могат да се аерират ръчно с вила за копаене
По-малките тревни площи могат да се аерират ръчно с вила за копаене
Скарификатор (вляво) основно гарантира, че мъхът и сламата са премахнати. Аераторът за тревни площи (вдясно) прави същото с гъвкавите си стоманени зъбци - той работи по-нежно върху моравата, но не толкова старателно
Скарификатор (вляво) основно гарантира, че мъхът и сламата са премахнати. Аераторът за тревни площи (вдясно) прави същото с гъвкавите си стоманени зъбци - той работи по-нежно върху моравата, но не толкова старателно