След това растенията задължително трябва да се пикират
Някои градинари все още предпочитат първоначално да засеят гъст разсад, а след това да пикират растенията в отделни съдове. Този начин е подходящ и за любителите, които имат парници и по принцип отглеждат повече растения.
Когато избирате начина на засяване, имайте предвид продължителността на отглеждане на разсада. Така например разсадите от домати и пипер се отглеждат сравнително дълго вкъщи преди да се засадят в градината.
Засяване
Вкъщи се използват сандъчета, в които семената се сеят по-нагъсто. Те се разпръсват по повърхността, а след това се покриват със слой влажна почва.
Важно е да се спазва правилото: колкото по-малки са семената, толкова по-тънък е слоят почва.
След това сандъчето се покрива със стъкло или найлон, а след като растенията покълнат, покривалото се маха. Съдът се поставя на топло място.
До появата на кълновете се следи почвата да е добре навлажнена, но при поливането трябва да се внимава да не се отмият семената.
Оптимални условия
- Основният фактор, който ограничава растежа на пониците вкъщи, е светлината. При недостиг на светлина стъблата силно се удължават, стават тънки и бледозелени.
Затова трябва да разположите разсада на южните или източни прозорци, колкото е възможно по-близо до стъклата. Дори на половин метър навътре в стаята растенията ще страдат от недостиг на слънчеви лъчи. Добре е съдовете с разсада да са наредени на перваза, до 2-3 реда.
- Оптималният температурен режим е другият важен фактор. Пониците ще са здрави, ако в стаята не е горещо. Особено важно е нощната температура да не е висока и да е по-ниска от дневната.
- Стайният разсад страда често от сухия въздух. За целта може да пръскате растенията (сутрин и вечер), да сложите открити съдове с вода на перваза и мокра кърпа на парното и други.
Коментари