Климатичните промени са факт, независимо признаваме ли го или не! Средните годишни температури се увеличават. Свидетелство за това бяха по-топлите декември и януари. Декември месец беше с близо 4 оС над нормата. А по коледните празници температурите бяха между 11 и 16 градуса.

Ненормалните затопляния през декември и януари доведоха до излизане на дръвчетата от дълбок и принудителен покой и активизиране на жизнените процеси в по-топлите райони на България. Най-бързо реагират на затоплянето лешникът, дрянът, кайсията, бадемът, прасковата, джанката и сливата, следвани от череша, вишня, круша, ябълка, дюля и мушмула.

Oще повече сумата от ниски положителни температури по време на дълбокия покой не беше достатъчна за дръвчетата. А те са нужни, защото в плодните и листните пъпки настъпват промени, които ги правят годни за развитието им през пролетта.

Процесите, които се случват на дръвчетата след това, са набъбване и разпукване на пъпките, зелен бутон, бял или розов бутон. Докато при първите две фази пъпките се повреждат при много ниски температури, при следващите фази пъпките могат да се повредят при температури малко под нулата.

Така в по-топлите региони на страната се наблюдаваше разпукване на пъпките и зелен бутон.  Ябълка във фаза зелен бутон, януари

Ябълка във фаза зелен бутон, януари

Февруари също беше необичайно топъл. През месеца в южните райони кайсиите и прасковите цъфнаха Кайсия в цъфтеж

Кайсия в цъфтеж
, а в по-студените места пъпките им са в фаза бял бутон.

Добрата новина, че в Кюстендилска област – един от основните овощни райони, меката зима не е попречила на дълбокия покой. Овощните дървета са получили необходимата сума от ниски положителни температури и пъпките на им не са се развили прекомерно. Така например в сливовите градини на Милен Георгиев от 52 дка, в селата Багренци и Граница пъпките са в фаза набъбване Пъпки на сливи във фаза набъбване в с. Багренци, Кюстендилско 
Снимка: Милен Георгиев

Пъпки на сливи във фаза набъбване в с. Багренци, Кюстендилско Снимка: Милен Георгиев
до разпукване Пъпки на сливи във фаза разпукване, в с. Граница, Кюстендилско
Снимка: Милен Георгиев
Пъпки на сливи във фаза разпукване, в с. Граница, Кюстендилско Снимка: Милен Георгиев
.

Всички листопадни овощни видове проявяват присъщата им мразоустойчивост през дълбокия покой, но се повреждат при сравнително неголеми студове, които могат да се случат преди да приключи принудителният покой.

Отрицателно влияние оказва не само ниската температура, но и скоростта, с която температурата се понижава, срокът на продължителност на действие на студа, резките колебания на температурата и ветровете при безоблачно студено време.

Затова предпазете овошките от ниските температури и повратни мразове (слани) !

Но как да определите началото на повратен мраз?

Колкото по-малка е абсолютната влажност на въздуха, толкова по-ниска е точката на росата, а съответно има по-голяма вероятност от настъпване на повратни мразове. Ако към 21 часа точката на росата стане по-ниска от 2 оС, при безоблачно време и безветрие може да се очакват повратни мразове.

А как да им се противопоставите?

Борбата срещу слана се изразява в затопляне, задимяване и раздвижване на въздуха, дъждуване или напояване и използване на химични средства.

Затоплянето на въздуха се постига чрез изгаряне на високоенергийни горими материали – мазут, нафта, природен газ, стари автомобилни гуми. Те се запалват един час преди спадане на температурата до критичната за растенията точка и огънят се поддържа един час след изгряване на слънцето.

За задимяване се използват инертни материали като слама, дървесни стърготини, клони, торф. Нареждат се на купчинки в редовете на 30-60 м един от друг и на 5-6 м в реда. За 1 дка са необходими около 100 кг горими материали, разпределени в 10 купчини.

При дъждуването се използва свойството на водата при замръзване да освобождава топлина, а чрез поливане на насажденията се увеличава топлопроводимостта и радиацията на почвата, в резултат на което температурата на въздуха се повишава с 2-3 оС.

От химичните средства съветвам да използвате Скудо Терм. Препаратът е съставен от съполимер, нетоксичен и биоразградим, който се напръсква по пъпки и цветове на растенията и образува полупропусклива мембрана, изпълняваща защитна функция срещу температурни промени. Скудо Терм се прилага предимно самостоятелно, най-малко 48 часа преди очакваните метеорологични явления, разтворен в съотношение 1-2% (1-2 l/100 l вода). Продуктът не е фитотоксичен и не оставя следи, действието му е 15-20 дни.

Два препарата за стимулиране на цъфтежа и подсилване устойчивостта на овощните дървета, които може да използвате - Cynoyl Z Special и ERT 23 plus. Cynoyl Z Special се използва в доза 250-400 мл/дка, а ERT 23 plus в доза 250-300 мл/дка. С препаратите овощните дървета се третират от първи отворени цветове до опадане на венчелистчетата.