Дойде време и за подготвянето на киселото зеле, без което една зима просто не е истинска. И ако по света тепърва откриват колко полезни са ферментиралите храни, ние тук отдавна сме напред по темата.

Защо киселото зеле е полезно?

Киселото зеле се получава в резултат от млечно-кисела ферментация. Това е процес, при който не само се запазват хранителните стойности на продуктите, но и допълнително се обогатяват с пробиотици (полезните бактерии, които регулират чревната флора, подсилват имунната система и подобряват функционирането на храносмилателната система).

Така освен много удачен начин за съхранение за дълги периоди от време на зелето от градината, млечно-киселата ферментация е и отличен вариант да си набавим витамини, минерали и други полезни вещества през студените месеци, в които те най-много ни липсват.

Как да приготвим?

Всяка баба на село има собствена рецепта, но в крайна сметка всичко се свежда до няколко основни неща.

Зеле, морска сол, вода и бидон

Количеството на зелето зависи от големината на бидона – и от личната консумация, разбира се.

Саламурата се приготвя, като разтваряме морската сол във вода – количеството може да варира, но опитът показва, че е около 40 г сол на литър вода.

Главите зеле се почистват от наранените външни листа, с помощта на нож кочанът се разцепва на кръст, и зелките се подреждат колкото се може по-плътно в бидона. Заливат се със саламурата, до пълно покриване на зелето. За да сме сигурни, че зелето ще остане напълно под вода (което е важно, за да не хваща мухъл, и за да се осигури правилното протичане на ферментацията), е добре отгоре да го затиснем с нещо тежко (като речен камък например). В бидона може да добавим и кочан царевица (който прави зелевия сок леко газиран). Може да добавите и два-три корена хрян, който действа като консервант и помага на зелето да остане твърдо, както и няколко глави червено цвекло, което дава приятен лилав цвят на сока (същият ефект се постига и с добавянето на червено зеле), а и допълнително го обогатява с полезни хранителни вещества.

След като зелето ферментира в продължение на няколко дни, идва и моментът на претакането. Това се прави отново, за да се избегне появата на мухъл. Ако бидонът ви е с канелка, сокът се източва и се налива отново. Ако нямате канелка на бидона, упражнението е малко по-сложно. Прави се с маркуч, който в самото начало сте поставили в бидона и достига до дъното.

Колкото на по-студено място е поставено зелето, толкова по-бавно ще протече ферментацията и ще стане зелето. Мазето или балкона вършат идеална работа за целта, стига да не настане страшен студ.

Интересно:

• Киселото зеле съдържа множество витамини и ги запазва цели 8 месеца.

• В него има витамин В6, който не се съдържа в други растения, с изключение на водораслите. Този витамин намалява нивото на стрес и напрежение в организма и повдига настроението.

• Киселото зеле спомага при стомашни проблеми. Млечно-киселите бактерии действат противобактерийно и убиват вредните бактерии и микроорганизми. Така се лекуват проблеми с червата, диария и други стомашни проблеми.

• Киселото зеле се използва и при болки в ставите. Увиват се листа от киселото зеле на болезненото място и се оставят така около 20 минути.