Кога да засаждаме дървета - през пролетта или есента? Едва ли има абсолютно недвусмислен отговор на този въпрос: метеорологичните условия не са еднакви всяка година, почвите са различни и растенията, като всеки жив организъм, се отличават със своята индивидуалност.
Всеки сезон има свой набор от плюсове и минуси, които трябва да вземете предвид, когато решавате да засадите.
Всяко растение има свое благоприятно време за засаждане и пресаждане.
Сега започва кратко, но много отговорно време за засаждане на дървета и който е убеден в правилността на есенния избор, изобщо не греши.
И тъй като есента е в двора, нека си припомним кои дървета и защо трябва да бъдат засадени точно сега.
Плюсове и минуси
По-изгодно
Много по-изгодно е да купувате разсад през есента: както разсадници, така и частни градинари започват да продават прясно изкопан посадъчен материал. Има голям избор, достъпна цена и възможност за оценка на качеството на покупката. Растенията по това време често се продават с последните си листа и свежи корени (което може да показва здравето на разсада).
В допълнение, някои градинари често демонстрират плодовете, присъщи на този конкретен сорт, което е много важно за купувача.
По-лесно
Есенното засаждане ще донесе малко проблеми: можете да се ограничите до едно поливане, а самата природа ще довърши останалото. Есенната прохлада и дъждовете ще осигурят на разсада необходимата влажност на почвата и комфорт.
Факт е, че въпреки началото на латентния период, корените на дървото продължават да растат, докато почвата се охлади до температура от +4 C. Засадени навреме, до настъпването на стабилни студове, те вече ще имат израснали тънки абсорбиращи корени и през новия сезон ще започнат да растат до две или дори три седмици по-рано от тези разсади, които са били засадени през пролетта.
Спестява време
Чисто човешки фактор: есенното засаждане на дървета ще освободи на летния стопанин сили и време за други градински задължения, които през пролетта ще бъдат "на главата му".
Есенното засаждане е особено благоприятно в южните райони, където зимите са топли. Земята не замръзва до дълбочината на корените, а младите дървета не са застрашени от хипотермия и замръзване.
Недостатъци
. Силните студове могат да унищожат младите дървета.
. Зимата е богата на стресови ситуации за разсада: силен вятър, лед, снеговалежи и други метеорологични проблеми могат да счупят младите растения.
. В края на есента и зимата разсадът често се поврежда от гризачи.
. По време на отсъствието на собствениците, разсадът в градината може просто да бъде откраднат от други любители на овощни дръвчета.
Какви сортове не се препоръчват?
Експертите съветват определено да избягвате засаждането на неиздръжливи сортове овощни дървета и храсти през есента: круши; ябълки; сливи; кайсии; праскови; череши; бадеми.
Грешка е и да се засаждат през есента в северните райони тези разсади, които са донесени от по-южни климатични зони - те просто няма да оцелеят при необичайните за родината си студове.
Кои се вкореняват добре
по време на есенното засаждане: зимно издръжливи сортове ябълкови и крушови дървета; арония; касис; малина; цариградско грозде; орлови нокти; бреза; орех; кестен; върба; иглолистни дървета.
Кога?
Оптималният период за есенно засаждане на дървета се смята края на септември, целия октомври, а и началото или средата на ноември, ако времето е топло.
Датите се определят от времето. Всяка година границите могат да "плават", като значително се различават от датите на предходните години.
ВАЖНО ОСНОВНО УСЛОВИЕ: най-доброто време за засаждане (пресаждане) на всякакви разсади е периодът на техния биологичен покой. Краят на падането на листата свидетелства за началото му.
Коментари