Здравейте отново! Тъй като бяхте много любезна да отговорите на предишното ми запитване за мушкатото, си позволявам да Ви питам още нещо. Цветето, на което Ви пращам снимка, е донесено от о. Мадейра - островът на цветята, преди няколко години. Съседът ми не е попитал за името и аз не знам как да го гледам и какви са неговите особености. А той ми даде доста семенца. Затова Ви моля ако можете да ми дадете някаква информация!
Александра Хрусанова
Благодарим за доверието!
Цветето от снимката най-вероятно е агапантус (Agapanthus), наричано още нилска или африканска лилия (в периода на цъфтеж може да се разходите до Ботаническата градина на БАН, където има доста големи екземпляри с цветове в различни нюанси на синьото).
Растението е разкошно и много лесно за отглеждане. Обича слънце и има нужда от поне 6-8 часа директно огряване. Почвата трябва да е богата на хранителни вещества и органика и да се поддържа влажна по време на активна вегетация. За съжаление не издържа на ниски положителни температури.
Щом разполагате със семена, насейте ги през лятото – юли-август. Хубаво е те да са пресни, защото бързо губят способността си да покълнат. Не бива да са по-стари от година-две. Засяването няма някакви специфики. Има
препоръка да се покрият с пясък или вермикулит,
но не е задължително. Може да ги засеете в общ съд, а след това да ги пикирате в отделни саксийки.
Важно е да отбележим, че цъфтеж от младите растения може да очаквате след две-три и повече години.
И провокирани от въпроса на г-жа Хрусанова, решихме да проверим защо точно Мадейра е наречен островът на цветята, и да споделим любопитна информация с читателите ни.
Естествено първо отворихме Уикипедия, където пише, че климатът е мек, субтропичен, а зимата средната температура е около 15 градуса по Целзий – рай! Или по-точно зелен рай! Островът е наричан още остров-градина, изумруден, земята на вечната пролет и други, които се свързват с огромното видово разнообразие на флората и целогодишната ѝ активност.
На Мадейра се срещат над 1500 тропически и средиземноморски растения, както и около 234 ендемични видове, характерни само за него са 156 вида. През цялата година цъфтят орхидеи. Естествено, този зелен оазис изобилства от животни и от насекоми също. Обособени са множество паркове и градини, както и естествени зони със защитен статут.
В парковете, личните градини и дори покрай пътищата си растат:
- Стрелиции, които напоследък завладяха сърцата на цветарите в нашите ширини, особено Strelitzia Nicolai.
- агапантуси, от които реално започна това виртуално опознавателно пътешествие,
- антуриуми, които у нас така и не успяваме да разцъфтим повторно (или поне много рядко, а цъфтежът е спорадичен),
- бругманзии с огромни тромпети,
- сребърен евкалипт с божествен аромат,
- жакаранда – разкошна и неповторима,
- Spathodea campanulata или т. нар. африканско дърво-лале, което е смятано за едно от най-красивите цъфтящи дървета. Само един цвят с огнено червено обагряне е със завидни размери – 12 см дължина и 10 ширина. А представете си го в съцветие.
Това е само една малка, малка част от впечатляващата флора на остров Мадейра. Мечтаейки за красотите му, проверихме ценовия диапазон на организираните екскурзии. Варират до 1500-2000 лв. за 5-7 нощувки.
Значително по-евтино ще излезе, ако се опитаме пренесем частичка от чудния остров в домовете си, като отгледаме въпросното дърво-лале в саксия.
20 броя семена струват 4-5 лева
Хубавото е, че расте бързо и се приспособява лесно.
Ако в естествена среда дървото достига 15 метра височина, в саксия е доста, доста по-компактно. Съветите свързани с отглеждането му у нас са да се осигури максимално много слънце, богата почва с близко до неутралното рН, която да се поддържа влажна и да се прибира наесен, когато температурите започнат до падат около 10 градуса по Целзий.
Цъфтеж може да се очаква след 3-4 години. Растението е с колекционерска стойност!
Коментари