5 начина да го приготвите у дома
Сбогуването с лятото е тъжно, но опитните домакини знаят как да съхранят топлите спомени. Те запазват част от лятото, приготвяйки много и различни буркани със зеленчуци, туршии и хайвери. Сега е времето да си направите и доматен сок за зимата.
Най-лесният вариант е да прекарате плодовете през сокоизтисквачка. Не всяко устройство обаче ще се справи със задачата. За доматите е по-добре да изберете добрата стара ръчна сокоизстисквачка, която изкарва сока чрез натиск и пресоване. Техните конкуренти, електрическите машини, отделят пулпата от течността чрез въртене с висока скорост. Тази уреди извличат твърде малко сок от доматите.
Но как да постъпите, ако сте изхвърлили бабината сокоизстисквачка? Днес ще ви покажем 5 идеи да се справите със задачата, в зависимост от начина на приготвяне на заготовките.
1. Без стерилизация
В тази рецепта не е необходимо допълнително да кипвате тенджерата със сока. Това означава, че напитката е направена без стерилизация. Въпреки това, за да може да я съхраните по-дълго, тя трябва да се сипе в чисти шишета и буркани.
За извличане на сок са подходящи месести, сочни и дори леко меки плодове. Желателно е да използвате готварска сол, а не морска. Високото съдържание на йод в подправката влияе негативно на резултата. Ако предпочитате сладка напитка, вместо черен пипер, по-добре добавете 2 ч. лъж. захар, а ако предпочитате по-тръпчиви нотки, прибавете 1 ч. лъж. сок от чесън или джинджифил. Тази рецепта за доматен сок е за 1 литър готов продукт.
Продукти: 1,5 кг домати, 1 ч. лъж. сол, 1 ч. лъж. черен пипер.
Приготвяне: Внимателно обработете доматите: измийте, отрежете повредените или смачкани части, отстранете дръжката. Готовите плодове се разделят на четвъртинки, слагат се в купа на сокоизстисквачката и се смилат до пюре. Готовата маса може допълнително да се филтрира през сито или веднага да се изсипе в тенджера и да се подправи със сол и черен пипер.
Поставете тенджерата на средно силен котлон и я оставете да заври. Пяната, която се образува на повърхността при нагряване, може да не отстранявате. Варете около 10-15 минути след кипването и отстранете от котлона.
Разсипете горещия сок в стерилни буркани, затворете и оставете да изстине. Съхранявайте на хладно и тъмно място.
2. Със стерилизация
Предлагаме ви да си направите вкусен доматен сок с лайм, чесън и подправки. Можете да сервирате напитката веднага, но ако искате да я запазите за зимата, ще трябва да стерилизирате бутилките във вряща вода. Времето за стерилизация зависи от размера на бутилките и бурканите. Литровите буркани трябва да се нагряват 20-30 минути, а съдовете с обем 2-3 литра се държат във вряща вода за 30-40 минути.
Продукти: 1,5 домати, 1 лайм, 3 скилидки чесън, 2 суп. лъж. растително масло, 1 ч. лъж. сол, 2 щипки сушен босилек, лют пипер на вкус.
Приготвяне: Сортирайте доматите и изрежете повредените места. Залейте ги с гореща вода и оставете за 3-4 минути. Изцедете течността, охладете и обелете доматите. Нарежете ги на едро и ги прехвърлете в дълбока купа. Добавете сок от лайм, нарязаните скилидки чесън, босилека, чилито и олиото. Растителното масло е добре да е с неутрален вкус и мирис. Посолете и пасирайте сместа с потопяем блендер до хомогенна маса. Прецедете сока през цедка. Разсипете сока в чисти стерилни буркани. Наредете отворените буркани в широк съд, като не забравяте на дъното да поставите решетка. Налейте вода, която трябва да достига до стеснението на буркана. Изчакайте да заври водата, стерилизирайте 5-10 минути и отстранете тенджерата от котлона. След стерилизация затворете заготовките, оставете ги да изстинат и съхранявайте на тъмно и хладно място.
3. Доматен сок през месомелачка
По тази лесна рецепта нашите баби са приготвяли сок за зимата. Може би дори и тогава оцетът в състава е предизвал спорове. От една страна, доматите са храна с висока киселинност, така че няма смисъл от допълнителен консервант. От друга страна, оцетът ще осигури допълнителна защита срещу разваляне. Съставката не е задължителна, така че можете да я добавите, ако желаете. Преди работа обърнете внимание на месомелачката. Ако устройството има винтова/шнекова дюза, може и да не белите доматите.
Продукти: 2,5 кг домати, 20 мл оцет 9%-ен, 1 суп. лъж. сол, 1/2 суп. лъж. захар.
Приготвяне: Подгответе плодовете - изплакнете ги обилно с вода, отстранете кожата, отстранете дръжката и изрежете развалените части. Доматите се нарязват на едро и се прекарват през месомелачка.
Прецедете получената маса през тензух или ситна цедка. Прехвърлете сока в тенджера с дебело дъно и поставете на средно силен котлон. Изчакайте сока да заври, намалете котлона и оставете да къкри 15 минути. Пяната може да се отстранява по желание, но не е задължително. Подправете със сол и захар и оставете да ври още 5 минути. Прибавете оцета, разбъркайте и дръпнете съда от котлона.
Разсипете домашния доматен сок в буркани, затворете и оставете да изстине.
4. Сок с пулп
Когато в арсенала има блендер или месомелачка, въпросът как да приготвите доматен сок за зимата не възниква. Но какво ще стане, ако няма електрически асистенти? Нашите баби също са намерили изход и ние споделяме с вас тяхната изпитана рецепта. За да пуснат доматите сок е достатъчно плодовете да се загреят. Все пак внимавайте при избора на посуда. Алуминиевите съдове не са подходящи, тъй като металът е много чувствителен към киселинността на продуктите. По-добре е да изберете тенджера с емайлирано покритие.
Продукти: 4 кг домати, 2 суп. лъж. сол.
Приготвяне: Сортирайте доматите и ги измийте добре. Отстранете всички повредени части. Разделете плодовете на четвъртинки. Стъблото може да се остави. Прехвърлете в тенджера с дебело дъно.
Намачкайте доматите леко с преса за картофи, за да си пуснат сока. Покрийте съда с капак и го поставете на силен огън. Веднага щом доматената маса заври, намалете котлона до минимум и оставете да къкри 30-40 минути. Не забравяйте да разбърквате, в противен случай доматите на дъното ще загорят.
Изключете котлона и оставете сместа да се охлади. Когато пюрето е изстинало започнете да го прекарвате през сито, като претривате с помощта на буталото на дървено хаванче. Първоначално можете да използвате гевгир с големи отвори, за да се отстраните големите отпадъци. Полученият сок се посолява, отново се загрява до възвиране на умерен огън и се вари 2-3 минути.
Изключете котлона, разсипете сока в стерилни буркани и затворете.
5. В мултикукър
Може би най-лесният начин да направите доматен сок за зимата е да поверите процеса на универсално устройство. Не е тайна, че мултикукърът може лесно да замени печката и фурната. Устройството ще се справи и с ролята на сокоизстисквачка без никакви проблеми.
Заготовката може да бъде обогатена с различни зеленчукови вкусове. В рецептата предлагаме да добавите черен пипер, но също така препоръчваме да опитате напитка с моркови и целина. Зеленчуците се прибавят след първото прецеждане. Подходящи са както стрити плодове, така и сок от тях.
Продукти: 2 кг домати, 3 зърна черен пипер, 1,5 суп. лъж. сол, 3 дафинови листа, 2 чушки.
Приготвяне: Нарежете на едро доматите, като ги почистите от повредените участъци. Прехвърлете в купата на мултикукъра и гответе в режим „задушаване“ за 20 минути. Пасирайте омекналите домати с потопяем блендер. Прецедете сместа през фино сито. Върнете сока в купата на мултикукъра, добавете нарязаните чушки, солта, дафиновия лист и зърната черен пипер. Включете отново на режим „задушаване“ и гответе още 20 минути.
Прецедете отново горещата напитка, насипете в буркани и затворете.
Коментари