Интересни, цветни и лесни за отглеждане аква любимци

 

Централният обект на всеки красив и поддържан аквариум са неговите обитатели. Декоративни рибки в различни разцветки, морски насекоми, ракообразни създания и аксолотълите, за които споменахме в един от предишните броеве, са основни категории аквакултури, които могат да бъдат отглеждани у дома и да му придават живот. Представяме ви интересна информация за няколко екзотични аквариумни любимци, които ще красят всеки дом и тяхното отглеждане.

За повече синьо

Не е задължително единственият син цвят в аквариума да е този на водата – сините животинки винаги могат да бъдат „сапфирите“ в аквариумната ви корона.

Райска риба  Диамантена тетра.

Диамантена тетра.

Райската риба е вид червена лъчеперка със сини, отразяващи светлината вертикални ивици по тялото между главата и опашката. Тя обича да прекарва времето си по повърхността на водата. Родното й място са студените води около азиатския континент и присъстват в акваристиката от края на 19-и век.

Райската риба не е подходяща компания и за обитатели на по-топли води, защото предпочита по-студени температури от повечето тропически риби. Въпреки че би могла да издържи и в по-топла вода не е препоръчително да бъде поставяна в такава, след като не е естественото обитание на рибата.

По нрав са изключително териториални и могат да бъдат враждебни към други видове с подобна окраска или разположение на перките. Ако попадне в присъствието на сиамска бойна риба двете представителки на вида на лъчеперките могат да стигнат до конфликти с летален край. Райската риба е по-добър плувец и сколнна към подскачане.

Задължително е наличието на преграда или вегетативно покритие между двата екземпляра в аквариум. Не трябва също да съжителстват наколко мъжки екземпляри райска риба, защото ще се избият. Агресивното поведение на рибата я ограничава от съвместен живот и с други по-спокойни видове като гупита и тетри, но може да се дружи със себеподобни по нрав агресивни видове като цихлиди, сом, синодонтиси и т.н. Може да се комбинира с риби, които обичат да плуват в средни до дълбоки води, заради териториалността си на плитчините. Хищна е и трябва да се храни с високопротиенова диета от червейчета, насекоми, саламурени скариди или гранули.

Синьо гурами  Синьо гурами.

Синьо гурами.

Неоново синьо джудже Гурами предпочита средната дълбочина на водата. Покритието на рибката е кобалтово синьо и ефирно блестящо. Тя е кротък вид – почти не проявява агресия към другарите си по аквариум. Мъжките предпочитат женски с по-зашеметяващо синьо в окраската, докато женските са привлечени от по-сребристи и тъмносиви отенъци. За разлика от другите гурами разновидности, сините джуджета не гонят горните нива на вода в аквариума, въпреки че могат да поглъщат въздух директно от атмосферата.

Кротка и непретенциозна риба – предимствата са очевидни, недостатъците са малки. Пример за такъв е, че сините гурамита предпочитат да живеят в малки групи до 3 индивида – ако са единствени от вида си са самотни. Разбират се добре с активни видове като риби ангели, тетри, дъгови риби и данио.

Не растат повече от 7-8 см и са всеядни – подходяща е диетата, която комбинира растителни и местни храни. За жалост нежните и очарователни сини джуджета гурами живеят до 4 години.

Син рак Евърглейд (Blue Crayfish)

Обитател на дълбоките води в аквариума е синият рак Евърглейд. Черупката е оцветена в ледено към електрическо синьо и имат по-наситени ивици и бели петънца. Обичат да се катерят по растенията или декора през нощта. Достигат максимална дължина от около 15 см и са свикнали да ловуват плячката си, хващайки я в щипките си, затова не трябва да са поставяни при по-малки риби. Могат да споделят аквариум със себеподобни или видове, които живеят извън обсега му на атакуване като бета, гамбузия и гастеропелециди или са твърде едри, за да бъдат изядени от Евърглейд. Всеядни са и освен рибки, биха похапвали и листата на заобикалящите го живи растения. Когато е в плен да не яде малки риби, най-подходящата храна са пелетите от скариди и стандартна храна за риба на люспи. Една особеност при този вид е, че сините раци могат да се покатерят по въздушните маркучи, затова трябва да покриете и запечатате плътно аквариума, ако не искате да избягат на свобода в дома ви.

5 вида дребни и цветни рибки тетра  Цихлид.

Цихлид.
Група рентгенови тетри.
Група рентгенови тетри.
Конго тетри
Конго тетри

За начинаещи стопани на рибки, тетрите са един от най-подходящите сладководни видове и своевременно са свежо и благо за очите попълнение. Те принадлежат към биологичното семейство Харацидови и бившите му подсемейства и са популярни сред аквариумните любимци със спокойния си нрав и различни спрямо вида разцветки.

Тетра не е термин, а съкратено название от Tetragonopterus, което на гръцки означава „квадратна перка“.

Естествен хабитат

Дома на тетрите са водите на Африка, Централна и Южна Америка, като любими са им бавно течащите в басейна на Амазонка, където водата е около 24-26 градуса. Обитават среда с гъста растителност, в която намират укритие. Стадни риби са защото лесно се плашат и търсят сигурността на групата себеподобни.

Неоновите тетри например живеят в тъмна, черна на цвят вода, където има много танини от разлагаща се дървесина. Те са миролюбиви и могат да живеят съвместно с гупи, рибки зебри, коридораси и други дребни стадни аква обитатели. Някои видове са склонни да тормозят други видове, затова трябва да сте запознати с нравите на вида за подходящо съчетаване.

Грижи в домашни условия

Изводите са, че в домашния аквариум никога не се отглеждат сами, като за група от 8-10 рибки е необходим съд със 60-литрова вместимост. Водата се препоръчва да е мека и слабо кисела, трябва да се подменят 15% от цялото количество веднъж седмично.

Температурата трябва да е 22-23 градуса – за поддръжката на такава са необходими термометър, регулатор, филтър и аератор. От осветлението зависи цвета на рибките, дифузната светлина е най-подходяща, за по-голяма яркост на перките и слабо осветяване на люспите. Тетрите обичат фин чакъл по дъното, но камъните и черупките променят параметрите на водата. В домашния съд е хубаво да има изобилие от зелена растителност като явански мъх, роголистник, папрати и плаваща ричия, защото рибките тетра са взискателни към това, което ги заобикаля. Те са всеядни, приемат жива, замразена и суха храна, подходящи са червейчета, сух фураж, водни бълхи, овесени люспи, ракообразна дафния, прах от яйчен жълтък и други.

Размножаване

Хубаво е тетрите да се развъждат, защото иначе бихте имали прекалено излишно и празно място в аквариума за 2-3 рибки. Пубертетът им настъпва на 6 до 11 месеца от раждането. Хвърлят хайвер по всяко време, някои видове по-лесно от други. Качеството и честата смяна на водата и повече пространство са условията, които стимулират размножаването.

Седмица преди хвърлянето на хайвера, женската трябва да се премести в отделен плавателен съд и да се храни с малки количества протеини. Новородените трябва да са отделени докато отраснат, защото възрастните риби нямат развити родителски инстинкти и могат да ги изядат. Една рибка може да произведе до 150 яйца на един път.

Малките тетри се излюпват 3 до 5 дни след хвърлянето на хайвера, като първата седмица е критична за тях - тогава не трябва да се сменя водата и трябва да осигурявате смляна на прах храна, подходяща за размерите на новородените по 3 пъти дневно. Успешното отглеждане и стабилизиране на неизмеримо количество дребни новородени тетра рибки е най-голямото предизвикателство. След месец ще се оцветят като възрастни индивиди.

Външен вид

В повечето случаи са дълги около 4-5 см, имат вретеновидно тяло и тъп нос. Обикновено имат хомоцеркална опашна перка – с две ребра или раздвоена и висока гръбна перка, която има къса връзка с тялото на рибата. Всичките имат дълга анална перка, зад гръбната, завършваща на вантралната опашна перка. Четвъртата несдвоена перка е мастната, разположена между гръбната и опашната. От нея идва наименованието „тетра“, което е гръцката дума за четири. Вида на тетрите се разпознава по перките – мастната е отличителна черта за вида, но някои разновидности като императорската тетра нямат такава. Друга основна разлика е оцветяването на видовете.

1. Ембер тетра

Тази тетра расте до около 2,5 см на дължина и е кехлибарено жълта на цвят с оранжевикав отенък. Дори в малки аквариуми може да живее спокойно с голямо количество рибки, възпитана и внимателна е, прави страхотна компания и на джуджета цихлиди и малки анабантиди.

Женските ембер тетри са видимо по-кръгли от мъжките и много по-изобилно раждащи се. Яйцата им не са залепващи или чувствителни към светлина. Растат обаче доста бавно и може да им отнеме 2 месеца да достигнат 60 мм дължина. По-меката и киселинна вода помага на ембер тетрите в процеса на хвърляне на хайвера и подсилва огнения им цвят.

2. Палмер (Императорска тетра)

Средният размер на палмерите е около 4 см, като мъжките могат да достигнат 5-6, ако са отглеждани в по-голям аквариум. Благодарение на малките си размери могат да бъдат отглеждани на големи групи. Характерно за тях е плуването в унисон. Средната продължителност на живота им е около 6 години при подходящи грижи. Достатъчно издръжливи са към поведението на цихлиди джуджета, които може да ги атакуват от време на време. Мъжките защитават териториите си и показват внимание към женските, които от своя страна формират групички. Двойките лесно хвърлят хайвер, а малките растат бързо. Отнема им 6 месеца да станат репродуктивни възрастни, но чакането си заслужава, защото са страхотен централен обект във всеки аквариум.

3. Пламтяща тетра

Дълги години, тази красива тетра е главен акцент в любителската акваристика. В повечето описания са диви, но всъщност са един от най-лесно приспособимите към аквариумно отглеждане видове. Изключително плодовити са - една женска може да произведе изобилие от над 50 яйца наведнъж. Подрастващите са издръжливи и растат бързо. Разбират се прекрасно с цихлиди джуджета и са отлични за аквариуми с много растителност.

4. Черен фантом

Изключително фини и с високи перки, красотата им се вижда с пълна мощ в по-големи групи. Мъжките често издължават перките си в израз на териториална неприкосновеност. Обучението на дузина е впечатляваща гледка също. Женските могат да произведат 100 яйца в един хайвер. Малките са много дребни и ще се нуждаят малко по-дълго време преди да преминат към по-големи храни и да пораснат по-бързо.

5. Пристела

Пристелите са силни, цветни и евтини тетри – едни от най-подходящите за работата на начинаещите акваристи и развъдници на тетри. Женските са почти винаги в кондиция за снасяне на хайвер и склонни за разпръскването на яйцата. Те от своя страна са издръжливи и растат бързо.

Сред другите видове тетри са: Царската, която е с тъмен корем и полупрозрачен гръб, златната, чието име идва от златистия ѝ цвят, диамант (сива, но с искрящи люспи), огнената (с жълто-оранжева разцветка наподобяваща пламък), червената (жълтеникавата ѝ глава прелива в червено по тялото към опашката), колумбийската (обагрена с червени перки, син корем, зелен отенък и сини очи) и черната, чиято окраска са 2 тъмни ивици и има перки като воал.