Как максимално ефективно да се използват торовете

Фосфорът е един от най-важните елементи за развитието на културните растения. За да се постигне максимален ефект, той трябва да бъде с висок процент водоразтворимост и да не е блокиран в почвата.

Какъв е проблемът с усвояването на фосфора?

Киселинността на почвената среда е един от факторите, които значително влияят на усвояването на фосфора. Металните елементи в почвата — желязо, алуминий, калций, манган, магнезий и цинк фиксират фосфора и образуват с него неразтворими комплекси - ФОСФАТИ. В най-добре усвоима форма за растенията той е в много тесен прозорец на рН - от 6.5 до 7.5. И при кисела почва (рН˂6.5), и при алкална почва (рН˃7.5) голяма част от фосфора е блокиран и не е усвоим за растенията.

При стандартните фосфорни торове до 75% от фосфора може да бъде фиксиран и блокиран в почвата. Резултатът е, че наличният фосфор не достига до растенията в най-важния начален момент от развитието им – коренообразуването.

Проблемът с фиксацията на фосфора има решение

Да повишим ефикасността на фосфорното хранене и направим фосфора по-наличен за храна на посевите е особено важно в настоящия момент на липсващи и скъпи торове.

При третиране на фосфорните торове с инхибитори по технологията PhosActive® се осигурява защитна зона за гранулите и това предпазва фосфора от блокиране в съединения, които не са достъпни и не могат да се използват от растенията. Специалният инхибитор в технологията PhosActive® е разработен така, че да предотвратява свързването на металните йони с фосфора и той да остане максимално наличен за храна на растенията.

По този начин се осигурява повече усвоим фосфор за хранене на растенията. Това подобрява коренообразуването, устойчивостта на стрес и пряко влияе за повишение на добива.

Торовете с PhosActive® могат да се прилагат независимо от почвената киселинност. Задържат хранителните елементи в горния слой на почвата, като предотвратяват отмиването им при обилни дъждове, снеготопене или напояване. Фосфорът е усвоим дори при студени и прогизнали почви.

Как намаленото фосфорно хранене се отразява на есенниците?

Резултатът от образуването на неусвоими фосфати вседствие на блокиране на фосфора е, че наличният фосфор не достига до растенията в най-важния начален момент от развитието им – коренообразуването.

Общите признаци за фосфорен дефицит са, че старите листа пожълтяват, отмират техни части, листата опадат много бързо, като изглеждат точно както при ранния стадий на азотен дефицит. Недостигът на фосфор предизвиква у някои култури антоцианово оцветяване.

Какви са признаците на фосфорен дефицит при пшеница?

Количеството усвоим фосфор пряко определя добива и качеството на продукцията. Това е елементът, чиято роля е да формира мощна коренова система и стъбла и да повиши устойчивостта на растенията на стрес. Недостигът на фосфор предизвиква редица аномалии в развитието на растенията – ненормално оцветяване, дребнолистие, засукване и преждевременно опадване на листата, тънкостъбленост, задържане в растежа на кореновата система и залагащите се класове, закъсняване на цъфтежа и узряването. Уврежда се формирането на добива.

Какви са признаците на фосфорен дефицит при рапица?

Уврежда се клетъчната структура и енергийните процеси в растенията. Площта на листата намалява, появява се антоцианово оцветяване, а често се наблюдава засукване и преждевременно отпадане. Задържа се развитието на кореновата система, стъблата изтъняват, забавя се цъфтежът, формирането на плодовете и узряването. В резултат от намаления синтез на енергоносители се понижава съдържанието на масло в семената.

Защо земеделците харесват и прилагат торовете с технология PhosActive®

  • Торовете осигуряват максимална наличност на фосфор при всички типове почви, в т.ч. при студени и прогизнали почви.
  • Дават възможност за съществено повишаване на добива, защото старта на културите и вкореняването им е по-добро.

Какви торове предлага Екофол с технологията PhosActive®

Едно от предимствата на тази технология е, че със специализиран инхибитор могат да се третират всички торове, съдържащи фосфор - NP, NPK, PK. Предвид значително повишената ефективност на фосфора, нормите на торене на торовете с PhosActive® могат да бъдат редуцирани с 20-30% при гарантирано фосфорно хранене. Третираните с PhosActive® торове е много рентабилно да се внасят в реда, заедно със сеитбата.

Повече информация за торовете DURASOL® PhosActive NPS 20-20 + 32SO3 и DURASOL® PhosActive NPS 15-25 + 29SO3 и конкретни препоръки за ефикасно фосфорно хранене може да получи всеки земеделски производител от регионалните представители на Екофол.

Фосфорен дефицит при рапица
Фосфорен дефицит при рапица