Сливовият плодов червей се среща в цялата страна. Един от най-опасните неприятели по сливата. Напада още трънка и джанка. Може да предизвика над 50% повреди по плодовете.

Пеперудата е сива с кафяв оттенък. При разперени крила достига 12-15 мм. На предните крила има напречни вълновидни тънки ивици и 5 бели кукички на предния край – косталния ръб. Огледалното петно до страничния ръб на крилото е по-светло, с 4 черни петънца, които са заобиколени от оловносиви ивици. Задните крила са светли, с тънка светла и кафява ивици и белезникави ресни по периферията.

Яйцето е елипсовидно, белезникаво, със зелено-жълт оттенък, плоско, наподобява капка разтопен восък или люспа. На дължина е 0,6-0,7 mm. Един-два дни преди излюпването в него прозира главата на гъсеницата.

Гъсеницата първоначално е мръснобяла, а по-късно жълто-розова до червеникава. Преднегръдният и аналният щит са кафяви, с тъмни петна. На последния коремен сегмент има анален гребен, образуван от 4-6 зъба. Тялото е покрито с редки космици. На дължина достига 15-16 mm.

Какавидата е кафява, с жълт оттенък, с 8 четинки, подобни на кукички на кремастера, дълга 12-15 mm. Поместена е в мръснобял пашкул.

Сливовият плодов червей развива две-три поколения годишно, в зависимост от условията в дадения район през годината. Зимува като възрастна гъсеница в плътен пашкул, в основата на стволовете, в пукнатините на кората, в повърхностния почвен слой, под растителните остатъци, в плодохранилищата.

Летежът на пеперудите от второ поколение започва през юни и продължава до първата половина на август. Женските снасят още на следващия ден след своята поява. Яйцата се снасят главно върху плодчетата и по-рядко по листа и клони. Средната плодовитост на една женска варира от 20 до 85 яйца. Ембрионалното развитие е около 5-6 дни.

Тъй като плодовете са нараснали, една гъсеница от второ поколение обикновено поврежда един плод. Гъсеницата пропълзява по плода и се вгризва под кожицата. В мястото се наблюдава отделяне на капчица смола. 

Първоначално се изгризват няколко повърхностни галерии, често по посока на дръжката. По този начин се прекъсва притокът на хранителни вещества към плода. След няколко дни гъсеницата навлиза в дълбочина и изгризва галерия в месестата част на плода, около костилката.

Повредените плодове спират растежа си, оцветяват се във виолетово и окапват. Галериите във вътрешността им са изпълнени с окръглени зърнести екскременти и огризки. Понякога прибраната реколта съдържа значително количество гъсеници, които продължават да се изхранват. Продължителността на ларвния стадий е 12-28 дни.

Запашкуляването на гъсениците от това поколение започва през юли - началото на август. Голяма част от тях остават да зимуват, а друга част какавидира и се развиват в следващо поколение, което лети от края на юли, през август и септември като поврежда най-късните сортове сливи по сходен начин. Повредите от него често надвишават 30-40%. След като завършат развитието си, гъсениците се укриват в местата за зимуване, където си изпридат пашкул и остават до пролетта на следващата година.

Борба

От изключително значение е установяването на точния момент за прилагане на химичните препарати.
Ако не желаете да третирате с препарати, за полова дезориентация, може да използвате комбинирани феромонни диспенсери Изомейт - OFM ТT (40 бр./дка).

В зависимост от използваните инсектициди, пръскането трябва да се насочи срещу яйцата - с хормонални препарати и срещу излюпващите се гъсеници, преди вгризването в плодовете - с контактни средства.

Моментите, в които трябва да се проведе борба, могат да се получат от бюлетина на регионалната служба по растителна защита към БАБХ. Решенията за конкретното провеждане на химична борба трябва да се вземат само чрез собствени наблюдения – с фероомонови уловки в конкретната градина.

Феромоновите уловки за мониторинг на неприятеля се поставят по схема: до 50 декара 2 уловки - една в средата и една в края и по още една на всеки следващи 50 декара.

Третирането с хормонални инсектициди има препоръчителен, а не задължителен характер. То има за цел да намали плътността на популацията и да отложи следващите пръскания. Освен това хормоналните инсектициди са толерантни към полезната ентомо- и акарофауна, като запазват голям процент от естествените регулатори на вредителите в градината - хищници и паразити.

Може да използвате препарат на база пирипроксифен - Харпун (100 мл/дка), Проксимо (28-50 мл/дка) и други.
Праг на икономическа вредност (ПИВ) е 10-15 пеперуди средно на 1 уловка за седмица.

Срещу новоизлюпените гъсеници, от позволените продукти може да използвате - Делегат 250 ВГ (30 г/дка), Синеис 480 СК (20-30 мл/дка), Пирегард ЕК (75 мл/дка), Децис 100 ЕК (7,5 – 17,5 мл/дка), Кораген 20СК (16-30 мл/дка), Волиам (16-30 мл/дка), Афърм Опти (250 г/дка).
ПИВ е 1,5-2% пресни вгризвания при второ и трето поколение.