Сортовете Дружба, Наслада, Рубин, Букет, Сторгозия са селекция на Института по лозарство и винарство в Плевен.
Маврудът е късен сорт и в района на Пловдив узрява около средата на октомври. Капризите на времето определено са една от най-слабите му страни. За да узрее максимално, той се нуждае от дълга, суха и топла есен. Захарността на гроздето обикновено е над 17 до 23 градуса, понякога 24 при титруема киселинност от 6,1 до 10,7 г/куб. дм.
Димят е стар местен сорт, също късен. Гроздето узрява през втората половина на септември. Лозите са със силен растеж и висока родовитост. Подходящ е за по-стръмни терени и варовити почви, но страда от засушаване. Непретенциозен е и се отглежда със сравнително лесна агротехника по отношение на резитбата. Основнят му недостатък е ниската студоустойчивост, въпреки че има добра възстановителна способност. От него стават сухи бели вина с ванилов оттенък и конячни дестилати. Той е водещият бял сорт в районите около Варна, Поморие, Преслав и Плиска, като се среща още по Родопската яка, Хасково и Ивайловград, и около Чирпан.
Сортът Сира, освен във Франция, е разпространен и в Швейцария, Италия, Австралия, Калифорния (САЩ), ЮАР, Аржентина, Мексико и Чили. През 2001 г. бе настанен край град Любимец и в Сакар. Той е ранен до средно зреещ (около средата на август) и няма висока родовитост. Предпочита по-бедни, каменисти почви с добър дренаж. Устойчив е на икономически значими заболявания при лозите. От него се правят отлични червени вина, купажни вина и розе. Младите вина имат характерни различни вкусови нюанси, плътен цвят с лилави нюанси. Стареенето изменя вкусовите му специфики. Сорт Евмолпия е селектиран от Мавруд и Мерло, много родовит, студоустойчив и узрява след началото на септември. От него се произвеждат висококачествени червени вина, които съзряват бързо и са годни за консумация още в годината след гроздобера. Имат плътен рубиненочервен цвят, слаб плодов аромат и хармоничен вкус, по който наподобяват добрите маврудови вина.
Коментари