Имахме възможност да почерпим ценен практически опит и от още един наш хоби фермер. В с. Куманово, Варненско, Атанас Сираков успешно отглежда киви и реколтата му е забележителна. От четири растения, вдигнати като асми, тази есен той е набрал 10 щайги - количество напълно достатъчно за нуждите на семейството му през зимните месеци. Читателят беше любезен да сподели с нас на какво се дължи успехът му. Сигурни сме, че това ще бъде полезно за всички наши читатели, които отглеждат или искат да отглеждат киви. Описваме ви накратко технологията на Атанас.

КИВИТО СЕ ОБЛАГОРОДЯВА, ПРЕДИ ДА ЗАПОЧНЕ СОКОДВИЖЕНИЕТО

От четирите растения, едното беше мъжко. На него оставих само два клона да цъфтят за опрашване, а останалите облагородих с женски. Облагородявам ги на кози крак, много рано напролет - през март, преди да започне сокодвижението.

ПЛОДОДАЛИТЕ ПРЪЧКИ СЕ РЕЖАТ ДО ОСНОВА

Кивито ражда на млади клонки, израснали предходната година. Тях ги режа, като им оставям по 12 пъпки. Плододалите предходната година клони режа до основа. Тъй като ражда обилно, задължително прореждам плодовете. Те са на кичури по 3 на брой. От тях оставям само един, който е в средата на цветното букетче.

НЕ СЕ НАПАДА ОТ БОЛЕСТИ И НЕПРИЯТЕЛИ

Кивито е растение, което не боледува и не се напада от неприятели. Страда единствено от хлороза, причинена от липса на желязо. Вземам предварително мерки, преди да се прояви, като торя и пръскам с торове, съдържащи желязо.

НЕ МРЪЗНЕ, НАЙ-ВАЖНО Е НАПОЯВАНЕТО

На измръзване кивито е чувствително само първите 1-2 години. Затова не вземам никакви предпазни мерки срещу студа, защото възрастните растения го понасят.

По-важно е да се знае, че корените на кивито са много плитко разположени и затова през лятото задължително трябва да се полива.