С него се намалява заразата на зимуващите болести и неприятели
В началото на март овощните видове все още са в покой. С променливото време обаче в края на зимата и началото на пролетта невегетационният период ще премине във вегетационен и те ще се събудят. С възобновяването на развитието на дръвчетата резонно се възстановяват и вредителите.
За да се намали инфекциозният фон от болести, който се намира в градината, както и да се унищожат част от зимуващите форми на неприятелите, трябва да вземете мерки още сега. Много важна дейност е зимното пръскане на дръвчетата.
Напомняме на начинаещите овощари да не подценяват това пръскане, тъй като ако то се пропусне след това борбата с вредителите става много по-сложна.
Затова напомняме, че зимното пръскане задължително трябва да се направи, и то при всички видове – и костилкови, и семкови.
Това третиране на овошките е насочено срещу някои гъбни и бактериални болести, които зимуват по различни растителни части на дърветата, както и в почвата под тях. Сред тях са струпясване по ябълка и круша, ранно кафяво гниене, което напада всички костилкови видове, сачмянка, къдравост по прасковата, бактериално изсъхване и други.
Третиране с бордолезов разтвор/медни фунгициди
Най-често при зимно пръскане се използва бордолезов разтвор. Подходящата доза за това пръскане е 1.5%-ов разтвор. За приготвянето на 10 литра разтвор с такава концентрация са необходими 150 грама син камък и 225 грама гасена вар.
Разбира се, има и много други регистрирани фунгициди, които са подходящи за зимно третиране. Попитайте за тях в агроаптеката, в която пазарувате, тъй като ежегодно отпадат различни препарати, но в практиката се въвеждат нови такива.
Срещу ранно кафяво гниене
Обръщаме внимание, че мерки срещу една от най-опасните болести, а именно ранно кафяво гниене, започват със зимно пръскане.
Болестта напада повечето костилкови видове, като особено чувствителни са слива, кайсия, праскова, череша, вишня.
За съжаление признаците по заразените дръвчета се забелязват по време на цъфтежа им. Тогава обаче е късно да се вземат ефективни мерки за защита.
Причинителят на ранното кафяво гниене е гъба, която е много студоустойчива. Тя е активна и през зимата, когато в дни с положителна температура на въздуха образува нови спори и дори заразява.
Най-характерните прояви на болестта са опожаряване на цветовете и изсъхване на летораслите.
Срещу въшки, акари и други
Най-добре е да съчетаете зимното пръскане срещу болести и неприятели. Със затопляне на времето, най-рано към края на февруари, зимуващите форми на неприятелите се активизират и напускат убежищата си.
Затова към фунгицидния разтвор може да прибавите и инсектицид или акарицид. Това пръскане е насочено към листни и щитоносни въшки, акари и някои други.
Много удачно е да използвате инсекто-акарицида нимазал Т/С в доза 50 грама за 10 литра вода. Продуктът може да се смесва с много от фунгицидите, но все пак попитайте продавач-консултанта в агроаптеката.
3 основните правила:
* Пръскайте в топли и слънчеви дни, когато температурата на въздуха е поне 8 градуса.
* Третира се с по-голямо количество разтвор, защото той трябва буквално да окъпе всички растителни части на дръвчетата.
* Препоръчително е да се пръска по-рано, за да може до вечерта разтворът добре да изсъхне.
Важно!
За да постигнете отличен ефект, съчетайте зимното пръскане с другите важни агротехнически дейности – резитба, варосване на стъблата, торене, обработка на почвата и т. н.
Коментари