Пазарът на ниви набира скорост - той е атрактивен и динамичен. Наблюдава се повишено търсене, намалено предлагане, ръст в цените/особено в някои силно развити земеделски области/. И още един феномен -  появяват се доста нови инвеститори от други области на икономиката. Надпреварата е налице.

Фактите у нас, а и в света сами по себе си говорят: Ръстът в цените на земеделските земи у нас е от 7- 10% за деветте месеца от началото на годината, спрямо миналата. Сделките в 19 района на страната набъбват с над 60% спрямо същия период на 2010 г. В 12 служби на страната броят на покупко-продажби е по-висок дори и от периода преди кризата 2008-2009г. А миналата година сделките със земеделска земя в световен мащаб са нараснали със 17-18%, спрямо предходната година.

2011 г. Е ГОДИНАТА НА АРЕНДАТОРИТЕ И ПОЛЗВАТЕЛИТЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ
т. е. на земеделските производители. Те са основните купувачи в момента и дават най-добрите цени,тъй като са най-близо до земята и могат да преценят потенциала й, коментира пазара  на земеделска земя един от водещите специалисти в България, Борислав Петков, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. След това той слага инвестиционните дружества и на трето място - инвеститорите от по-дребен клас, които са решили да вложат част от свободните си средства в земеделска земя /а те стават все повече/.

ДОБРАТА ИНВЕСТИЦИЯ
би върнала своята стойност и би донесла, ако не много добра печалба, то поне СИГУРНА печалба и съвсем не лоша възвръщаемост. Обикновено, за сигурни вложения се смятат инвестициите в имоти а кризата е обхванала най-вече банковия и имотния сектор,така че добрата алтернатива сега са земеделските имоти.

ЛЕСНО И БЕЗ МНОГО РАЗХОДИ
Най-хубавото за инвеститорите, желаещи да се облагодетелстват от евентуално бъдещо поскъпване на земеделската земя, е че могат да го направят сравнително лесно и без съществени разходи. За пример може да се даде, че няма изисквания за размера на капитала, с който да се инвестира в акционерните дружества със специална инвестиционна цел, занимаващи се със земеделска земя.   В България има няколко големи АДСИЦ-ове (АКЦИОНЕРНИ ДРУЖЕСТВА СЪС СПЕЦИАЛНА ИНВЕСТИЦИОННА ЦЕЛ), които се занимават с окрупняване и стопанисване на фермерски имоти.

СЪВЕТ - КАК ДА ИНВЕСТИРАТЕ
Така че можете да инвестирате по няколко начина в този НИСКОРИСКОВ АКТИВ,съветват експертите - като участвате в някои от дружествата, занимаващи се с този тип имоти; лично да закупите парцел и да го отдадете под наем на арендатор или вие да обработвате земята, при което да получавате приход от реализиране на реколта, да получавате европейска субсидия и да участвате по други програми на ЕС.

ВНИМАНИЕ
Експерти на имотните пазари препоръчват на тези, които сега са решили да инвестират в земеделска земя много внимателно да преценят къде да направят първите покупки на земя - в кои региона на страната. Да отчитат на първо място съотношението стойност/доход на своята инвестиция и да не забравят, че ще дойде и оня светъл ден, когато ще желаят да излязат от тази инвестиция и тогава ще разберат дали тя е била успешна. Най-добре е да се консултирате със специалисти по въпроса.

ПРИЧИНИТЕ
В условията на световна криза и поскъпващи суровини и храна, естествено земеделската земя, като основен актив за производството им, става все по-ценна и инвеститорите определено я предпочитат, като нискорисков и сигурен пристан, при това с гарантирана печалба. Освен това нивите са активи с относително "НИСЪК РИСК". Освен капиталова печалба, една от отличителните черти на този тип активи е и фактът, че носят доход под формата на РЕНТА. С поред експертите това е една изключителна характеристика на капиталов ресурс. Все още земеделската земя е доста по-евтина у нас, ако я сравним с останалите страни от ЕС. А характеристиките на земите ни са добри - почвен състав, плодородие, структура и др. Като изчислим, че

ОТ ТОЗИ АКТИВ СЕ ПРОИЗВЕЖДА ПРОДУКЦИЯ,
която се търгува и на международните пазари, както и факта, че ако ефективността с течение на времето постепенно започне да се приближава до тази на стопанствата от останалите страни от ЕС, то логично е да се предположи, че цените на земеделските земи у нас, все някога ще се изравнят с европейските.

ЦЕНИТЕ
Сега търсенето на земя значително надвишава предлагането, което  покачва нейната цена. Мина времето, когато цените се определяха по един-два критерия, най-главно по площта на предлагания парцел и неговата категория. Важна е и доходността под формата на годишна рента или наем - какво бихте получили на годишна база за своята инвестиция. Прави впечатление появата на изключително много

НОВИ КУПУВАЧИ
в този сегмент на пазара. Още миналата година цените на земеделските земи край Балчик, например достигат 800 лв./дка, а тази са над 1000 лв. С около 20-30 % е поскъпването на нивите само за последните 6 месеца. Сделка за 1600 лв./дка има дори във Врачанско - според шефът на дирекция "Земеделие, гори и поземлени отношения". В Добруджа реални сделки се сключвали по 1000-1100 лв. Есента на 2010 г. цените в североизтока са 530-550 лв. Края на март 2011 - 800 лв., месец май около 900-950 лв., септември цените се движат около 1000 лв. като има и сделки на много по-високи цени, 1100, 1300, 1450 лв. За деветте месеца на 2011 г.

НИВИТЕ ПОСКЪПВАТ С ДВУЦИФРЕНИ ЧИСЛА
като в някои области ръстът е над 30% .В последните пет години, както вече отбелязахме, основни купувачи на земя бяха фондовете за имоти и арендаторите. Те обикновено изкупуваха земя с малка разлика в офертите си - около 5-10 лв. на декар. Но сега, като се появи третата група купувачи на земя, цените започнаха да скачат по-бързо. Но брокери коментират, че цените на земята претърпяха значително увеличение през последната година и техните очаквания са в скоро време те да намерят своята равновесна точка. Те споделят, че сега се наблюдава голямо разминаване на офертите "продава" и офертите "купува" и това води до забавяне на реализирането на сделки. Очакват плавен ръст от 5-10 % за следващата година. Според тях това ще успокои пазара, но коментират, че в крайна сметка  нещо струва толкова, колкото някой е готов да предложи за него.

КАКВО СЕ СЛУЧВА ПО СВЕТА

Срещу явлението "РАЗГРАБВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ" взима мерки дори ООН. Но те се бавят, докато инвеститорите продължават да се надпреварват да изкупуват земеделска земя, пише Ройтерс. Още от 2008 г. различни експерти целят да разработят доброволен кодекс за поведение поради опасения, че страни като Китай и държавите от Персийския залив изкупуват милиони декари земя в Африка и Азия, за да осигурят собствените си хранителни запаси, често за сметка на местното население...

Земеделската земя е ограничен ресурс и цената и е с относително постоянен положителен тренд. Каквото и да се случва на световните пазари, този ресурс е един от най-ценните и важни за всяко производство и не губи своята стойност. И макар мнозина да смятат, че завишените пазарни стойности на земеделската продукция се дължат на по-ниския добив и нарастване на търсенето от Азия, борсови специалисти прогнозират ПЛАВНО И НЕПРЕКЪСНАТО ПОКАЧВАНЕ на потребителските стоки и производствените ресурси. ПОСКЪПВАНЕТО НА СУРОВИНИТЕ има ефекта на доминото и повлича всичко останали продукти в един тренд Ако искате да станете богати..- съветва Джим Роджърс, световноизвестен инвеститор, автор на бестселъри и един от открояващите се личности на Уолстрийт ...станете фермери!

Цените на храните вече се изстреляха. Някои поставиха под въпрос колко дълго може да продължи това. Не и Джим Роджърс. Той прогнозира, че доходите от земеделие ще се увеличат драматично през следващите няколко десетилетия по-бързо от тези в повечето други индустрии - дори и банкерската Уол Стрийт. Същността на неговия аргумент е проста: "Ние не се нуждаем от повече банкери. Това, от което се нуждаем, са повече фермери. Невидимата ръка ще направи магия. "Светът има сериозен проблем в областта на храните", казва Роджърс. "Единственият реален начин да го решим, е да привлечем повече хора за селското стопанство."

От десетилетия сърцето на американската икономика е помпа за пари, а преди това именно  земеделието е бил основния източник на заетост. Стари градове и села са напълно изоставени, тенденция наблюдаваща се и в България. Технологиите, сферата на обслужването и финансите са основата на икономическия прогрес от 80-те на миналия век. Земеделието става икономически еквивалент на "Защитен вид" - подкрепено е от смесица от правителствени подаяния, субсидии, благотворителни концерти и др.
В последните няколко години,обаче благодарение на богатите (и по-настървени) нововъзникващи пазари, средната класа и бума в био-горивата, земеделската дейност за пореден път се превърна в

ДЕЙНОСТ НА БИЗНЕС РАСТЕЖ.
Във време, когато цялата световна икономика се крепи още известно време в един анемичен ръст

ДОХОДИТЕ НА ФЕРМЕРИТЕ В САЩ
 за 2010 година нарастват с 20% и се очакват да скочат с още 20% през 2011 г. Цените на недвижимите имоти като цяло са отново падащи и през тази година. Но според статистики на Федералния резерв

СТОЙНОСТТА НА СРЕДНА ПО РАЗМЕР ФЕРМА
се е удвоила за последните шест години. Земеделската земя все по-бързо се очертава като една от най-горещите инвестиции на годината на Уолстрийт. "Ние го правим от няколко години, много преди някой, да си помисли, че това е секси", казва Джеф Конрад, който оглавява Хенкок Земеделска Инвестиционна Компания. "Сега ние получаваме много обаждания и наблюдаваме все по-голяма конкуренция. Вече има огромен интерес в Ню Йорк."

Не по различна е картината и в България - на пазара на земя вече се завърнаха повечето стари играчи, дружествата със специална инвестиционна цел, но освен тях вече инвеститори са и доста други в това число стагниращи и затихващи бизнеси, търсещи спасяваща диверсификация, нова ниша или възможност за растеж
Мениджърите на доста банки започнаха да се конкурират при предлагането на кредити на земеделски стопани, за инвестиции в земеделски земи и др., осъзнавайки, че риска в този сектор е далеч по-малък от повечето от досега кредитираните.