В нашата последна за годината минианкета за пазара на агротехника в класацията топ 6 са и машините, част от сезонните грижи през 2022 г.

В последно време на страниците за агротехника на „Български фермер“ направихме кратък обзор на машините, които бяха в голяма степен център на внимание за нашите земеделци в края на 2021 г. В поредица от публикации анализирахме причините за интереса към определени техно продукти на агропазара. Условно в Топ 6 класацията те бяха подредени така: валяци, плугове, ремаркета (тороразхвърлящи), дискови брани, средни трактори, сеялки. Огледът на тази класация, направена от участниците (фермери, дилъри и производители на техника), показва известна нелогичност или дори хаотичност. Съставът и подредбата й могат да се обяснят преди всичко със сезонните нужди на потребителите на агротехника и промените в климата. А търсенето експерти обясняват и с наличния в момента ресурс, формиран от различни източници. Към тази картина се прибавя и една специфична за момента особеност - растящата инфлация - около 10-15 % за пазара на земеделска техника. Инстинктът на земеделците им подсказва, че краят на годината е подходящо време за защитна инвестиция (във финансов смисъл) и обновяващи машинните паркове стъпки. Отново подходът е 2 в 1.Така се прояви, може би малко неочаквано, повишеният интерес към машини и инвентар, който раздвижи пазара за техника. Заявките се увеличиха, поръчките се изпълниха...

Изборът на изсяващ агрегат е съществен и за себестойността на очаквания добив, и за финансовия баланс на фермера. Той има отношение и към добавената стойност, която може да се получи от бъдещата продукция. В последните, проблематични за BG земеделието, години се наложи формулата 3 в 1 - смарт машини едновременно сеят, култивират, торят. Т.е. знаят как да се грижат за семената. И това става с едно минаване.

Иначе вече не може - времевите прозорци са къси, климатът носи изненади, пандемията допълнително бърка в джоба на земеделеца. Така че сеялката трябва да отговаря на сегашните изисквания: да бъде бърза, прецизна, продуктивна, с модулни елементи за изсяване и с концепция за компенсиране на проблемите от отрицателните климатични промени. С машината трябва да се постига по-висока производителност при опазване на структурата, баланса на влагата в почвата и нейните хранителни възможности. В резултат: стабилно развитие на посева, стриктно спазване на еконормите, икономия на време и пари. Т.е. сеялките трябва ефективно да подготвят горния продуктивен почвен слой и да формират точни легла за семената. Така се избягват стресовите ситуации, създавани от резките промени в климата, залага се добър посев, като се осигури дружното му покълване чрез нужните импулси за равномерен растеж. Това е пътят към спад на себестойността на продукцията и към активната конкурентоспособност.

Израз на тази тенденция стават иновативните машини

комбинирани от сеещи модулни агрегати

Такава е и серията MS редови сeялки на MaterMacc. Компактни, здрави и надеждни вакуумни машини. Те гарантират високо качество на изсяването, точно посевно легло, ниски разходи за поддръжка, дълъг експлоатационен живот. Нещо повече, с прости операции могат да се отнемат или прибавят сеещи модули. Мобилност с пряко отношение към производителността. Произвеждат се с или без торов апарат. Универсални, те са подходящи за слънчоглед, царевица, сорго, захарно цвекло, памук, соя, грах, боб, домати, чушки, краставици и др.

Два от моделите на MS - 4100 и 8100 - са 6-редови, с твърда рама, с бункери за семена по 70 литра. Двата им торови бункера са с по 215 л. Снабдени са с верижна трансмисия, с хидравличен автоматичен маркир за редовете и изсяващите дискове. Работят със скорост до 10 км/час. Теглото им е съответно 880 кг и 1000 кг (с празни бункери). Бункерите имат преградна стена и устройство за сеитба на дребни семена. Гуменото притъпкващо колело е плоско, с хидравличен маркир. Дължината им е от 3 до 6 м, а работната ширина - от 3 до 7,5 м. Необходима мощност - от 90 до 120 к.с. Има и дванайсетредова версия MS-4230 SUPER с телескопична рама и 12 кутии за семена по 70 л, но тя няма устройство за торене, а теглителната сила за тях е до 250 коня.

Машините от серията MS 4000 са прецизни и могат да променят разстоянието между редовете бързо и лесно. Системата Easy-Set, директно монтирана на рамата с изсяващи апарати, залага автоматично 27 см между редовете. А при различните версии междуредието може да варира от 45 до 75 см.

Различно решение предлагат конструкторите на LEMKEN в сеялката Azurit 9. Те са изчислили, че чрез нея културите могат да получават 70% повече светлина и влага. Azurit 9 е изсяваща машина от ново поколение, с нов тип технология за шахматно изсяване - DeltaRow, която гарантира равномерно развитие на посева. Azurit 9 сее успешно в по-особена конфигурация - „триъгълна връзка“, при която се получава

уникално шахматно изсяване

Основната идея е: повече място за всяко растение в „триъгълника“, за да се увеличи пространството за развитието му и нормалното му хранене. Семената се поставят в два разделени реда за всеки сеитбен апарат. Устройството се състои от няколко основни агрегата (компонента). Ако сеялката е с торовнасяне най-отпред се намират торовнасящите дискове с диаметър от 400 мм и хидравличен натиск от 200 кг. Торът се поставя 5 см под семето, което е винаги в центъра на „триъгълника“. Дълбочината на засяване е 0-15 см и се регулира механично от два винта за лява и дясна секция. Заложена е продуктивна работна скорост от 10-12 км/ч, като при това се спазва точната сеитбена норма: на царевицата от 7200 семена/дка и на слънчогледа - 7500 семена/дка. Всичките функции в машината се извършват и контролират от операционен терминал свързан с ISOBUS навигация и работи със своя собствена антена и секционен контрол.

Качествата интелигентност и универсалност са характерни и за гамата сеялки Optima на бранда Kverneland, подходящи за царевица, слънчоглед, фасул, цвекло, соя, грах и други видове семена за мулчиране или за конвенционална сеитба. Маневрени, пневматични и прецизни, сеялките Optima TFprofi съчетават висока производителност и намалена мощност на трактора - 90 к.с. Те са с хидравлична сгъваема рама. Могат да бъдат оборудвани или с изсяващи апарати HD-II, или с високоскоростни сеещи секции, тип SX.

Версията TFprofi SX работи с централен бункер за семена с капацитет 870 литра. При нея ефективността е увеличена чрез допълнителен обем, с което се минимизира времето за настройки. Бункерът за тор е 2000 л, а внасянето на тор се задвижва електрохидравлично. Монтираната в него система iXtra LiFe позволява прилагането на течен тор по време на сеитба. Има висока производителност, до 5 ха/час.

Осемредовите сеялки HD-II и SX са с работна ширина 6 и 6,4 м и ширина на реда от 70 до 80 см. Оборудвани са с ISOBUS терминали IsoMatch Tellus PRO и IsoMatch Tellus GO+. Чрез

система за управление "всичко в едно"

от кабината на трактора се контролира целия изсяващ агрегат. Тези интелигентни устройства са снабдени и с IsoMatch GEOCONTROL - усъвършенствано софтуерно приложение, чрез което се постига свързаност с всички ISOBUS съвместими машини на Kverneland, като пръскачки, тороразпръсквачки и сеялки. В тях се използва и приложението IsoMatch GEOSEED, чрез което се увеличават добивите и се гарантира максимална ефективност при сеитбата. В плюс: високата работна скорост, механичен контрол на плевелите, намалена ветрова и водна ерозия.

Умните машини все повече завладяват аграрното пространство. И сеялката SOLA Prosem K electra се отличава със своята интелигентност, но на елекрическа основа. Навесна, тя се задвижва чрез системата Elektra, която се състои от стъпков двигател, задвижващ дозатора за семена. Революционната трансмисионна система също използва елдвигатели.

Предимствата й са многобройни: дълъг експлоатационен живот, повишена прецизност и екологичност, възможност за сеитба чрез

независими променливи дози ред по ред

регулирани директно от кабината на трактора. Съществена роля при нея играе ISOBUS комуникационният протокол, предварителното зареждане на дозиращия елемент с информация за дейностите по засяване. AEF сертифицираната ISOBUS връзка с графичен интерфейс разполага с всички данни, необходими по време на сеитба. Постига се бърза профи комуникация между различните компоненти на сеялката.