Готови ли сте за празниците? Купихте ли подаръците? Има ли скъп човек около вас, който обича цветята и заслужава най-красивото от тях? Всъщност можем ли да направим такава класация или по-скоро желанията и очите ни подреждат?
Ако все още се чудите какво да подарите, ето ви едно нетрадиционно, елегантно и много, много сантиментално решение – камелията. С богата история и древни корени, това разкошно растение днес предлага над 40 хиляди сорта, от които да избирате. Малко хора са запознати с факта, че вечнозелената лъскава прелест е разделена в две групи според периода на цъфтеж:
* Сортове на Camellia sasanqua, които бързат да разцъфтят още през есента;
* Сортове на Camellia japonica (най-често срещаната) и Camellia williamsii пък украсяват последните дни на зимата и най-ранната пролет, когато цветовете на други растения са все още кът.
Освен това групиране, разнообразието от сортове предлага единични или кичести цветове, такива подобни на анемоне, на божур, на роза. Венчелистчетата на всички форми, независимо от баграта им сякаш са посипани с милиони миниатюрни звезди и отблясъци, ако се вгледате внимателно.
Самите растения най-често се предлагат под формата на храст с височина от 15-20 см до метър и повече, а цената започва от двайсетина лева.
Съвети за приспособяване
Много собственици на камелия се сблъскват с проблем в първите дни на съвместно съжителство с камелията. А също и когато се наложи тя да бъде преместена от лятното си обиталище в закрито зимно помещение. Проблемът е опадане на листа и най-вече на пъпки.
Най-често това се дължи на по-трудното приспособяване на растението към новата среда. За да не се случи, запомнете, колкото и крахка да изглежда, тя всъщност е хладолюбиво растение и предпочита ниски температури, отколкото уюта на всекидневната. Затова остъклената и неотоплена тераса или зимната градина са идеалното място за запазване на цветовете.
Може ли в градината?
Ако сега получите камелия, отредете ѝ светло и хладно местенце в дома, поддържайте почвата влажна, а след месец подхранете с тор за рододендрони и азалии. Точно така, камелията е още едно от онези растения, които обичат кисела почва и страдат, ако това не е така.
Напролет, щом опасността от мраз премине, лека полека приспособете красавицата и я изнесете трайно навън на място с шарена сянка.
Съветвеме да изберете заветно кътче, огрявано от слънчевите лъчи само сутрин или късно вечер.
Имайте предвид, че сортовете, предлагани у нас са сред най-студоустойчивите. Биха издържали минус 10-15 градуса по Целзий, ако се приспособят добре към мястото си. С други думи, в по-топлите райони на страната или с малко усилия може да се отглежда и на открито.
Тънкостите на обгрижването
Красавицата се счита за капризна по ред причини, но основната е киселинността на почвата. При промяна в рН-то заради поливната вода или неправилен избор на субстрат се стига до много и нежелани последици. Решението е да си напишете домашното предварително и старателно.
Независимо дали отглеждате камелията в контейнер или в градината, старайте се да поддържате почвата постоянно влажна. Подхранвайте веднъж месечно до края на юли – началото на август, защото до тогава се залагат цветните пъпки.
Избягвайте местене и стресови ситуации. Обикновено няма нужда от резитби, но ако се налага оформяне, направете го след цъфтежа. Колкото повече режете обаче, толкова отлагате следващия цъфтеж.
Чести проблеми – лесни решения
Засушаването през топлата част от годината може да стане причина за опадане на пъпки и цветове през следващата зима или пролет. Лесен начин да се избегне, а и да се подкисли почвата е да мулчирате с правилните материали.
Липсата на цъфтеж пък може да се свърже с неправилен хранителен и поливен режим. С други думи, грешките през годината се натрупват, така че старайте се да не занемарявате грижите, а също и да не се престаравате с тях. Рискувате да преполеете или пренаторите, което също не е добре.
Пожълтяване на листата, нападение от неприятели и патогени също не са изключени, макар да се случват рядко. Камелията е силно растение и веднъж усвоили тънкостите на отглеждането ѝ ще се радвате на красотата ѝ дълги години.
Снимки - www.pikist.com
Коментари