Смучат сок от растителните части и пренасят опасни болести

Не само зеленчуковите растения, но също така овощните дръвчета, цветята, дори и плевелите, се нападат от листни въшки. В градината по различните видове могат да се срещне изключително разнообразие от този неприятел. Много често една и съща култура се напада от няколко вида въшки.

При зеленчуците най-често се срещат:

* Прасковена листна въшка - по домати и пипер;

* Памукова листна въшка - по дини, пъпеши, краставици, тиквички и тикви;

* Доматова листна въшка - по домати, патладжан, пипер и салатно цвекло;

* Пиперова листна въшка - по пипер, домати, тиквови култури и картофи.

Повредите

Всички тези въшки смучат сок от долната страна на листа. Освен това вредят по пъпките, по връхните части на растенията. Това води до свиване на листата и връхните части и загиване на растенията.
Освен пряката вреда въшките нанасят и косвена повреда. Те са преносители на опасни вирусни и микоплазмени болести, които не могат да се лекуват.

Листните въшки се намножават постоянно и затова се срещат през цялото развитие на растенията. Те имат над 10-15 поколения на година, а понякога и много повече. Това означава, че борбата с тях трябва да се отличава с голямо постоянство, т.е. редовно пръскане.

Борба с вредителя

Започнете пръскането срещу листните въшки, когато откриете първите екземпляри по растенията. Тъй като ще ви се наложи да третирате доста често, купете си различни препарати. Най-добре е те да са с различни активни вещества, за да не се получи резистентност, т.е. неприятелят става устойчив и те не му влияят.

Тъй като ще третирате неколкократно, трябва да се съобразите с беритбата на зеленчуците. Затова до нея използвайте препарати с по-дълъг карантинен срок, а по време на беритбата - с по-къс.

 Ако по растенията има мравки, това означава, че има и листни въшки
Ако по растенията има мравки, това означава, че има и листни въшки