Какви да изберем и как да работим с тях
Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.
С обработката на почвата трябва да подобрим физичните свойства на почвения слой, за да оптимизираме водния, въздушния и хранителен режим.
Една от основните ни задачи е
унищожаването на плевелите
Те са най-сериозният конкурент на лозите и ако ги оставим на мира, силно намаляват добива и общото състояние на насаждението.
Борбата с тях трябва да се води както чрез хербициди, така и с почвообработки.
В лозето наесен е много важна обработката на дълбочина 15-18 cм, а през пролетта - на дълбочина 12-15 cм.
Освен това са необходими 4-5 летни обработки в междуредията на дълбочина 7-10 cм, които трябва да бъдат съчетани с обработка на почвата в реда.
За целта чудесна работа вършат автоматично отклоняващите се органи на вертикалните и хоризонтални фрези.
Наесен...
За добро разрохкване могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни или с плоскорезни лемежи. С тях се избягва образуването на буци и се елиминира деформирането на почвената повърхност.
Там където опасността от измръзване е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват. А в районите, където не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата, за да се запази влагата от есенните валежи и да се унищожат плевелите. Подобна обработка е много полезна и се препоръчва при сухи и тежки сбити почви.
Според специалистите оран с лемежен плуг в междуредията трябва да се прави само при много коренищни плевели, защото иначе силно се уплътнява орния слой и се влошава водно-въздушния режим на почвата.
Напролет...
Отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от оронването им.
Първата пролетна обработка се прави заедно с отгрибването, но се налага и втора обработка с култиватор, защото почвата силно се отъпква по време на резитбата и изнасянето на пръчките.
През лятото...
Летните обработки се извършват плитко на 7-10 cм, а броят им зависи от заплевеляването.
Могат да се правят с култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.
Една технологична новина!
Нова тенденция е при планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология, редовете да се правят не напречно на наклона на терена, а направлението им да бъде по наклона. Установено е, че това намалява риска от ерозия на почвата и улеснява работата на агрегатите при работа по хоризонталите.
Освен навесни култиватори, могат да се използват още и разрохквачи, плоскорези, дискови брани, фрези с вертикални и хоризонтални валове и различни видове отклоняващи се секции.
По последни данни плоскорезните разрохкващи обработки ограничават водната и ветровата ерозия и постигат по-равна повърхност на почвата в междуредията.
Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в два варианта.
А когато теренът е наклонен, да се предпочитат машини с плоскорезни работни органи. Те могат да обработват и по-дълбоко, и по-плитко, и освен култивиране, с тях се прави още разрохкване, дисковане, брануване.
Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.
За сведение на лозарите, дисковата брана не е за всяко лозе. Тя е редно да се използва само, когато е необходимо интензивно да се разтрошава почвата, защото иначе с нея много силно се уплътнява плодорният слой.
Кога могат да се ползват почвообработващите фрези?
В сравнение с култиваторите и дисковите брани, те значително по-добре раздробяват почвата и заравняват обработената повърхност. Постигат степен на унищожаване на плевелите над 90%. Ефективността им обаче до голяма степен зависи от типа на почвата. На тежки глинести почви те са нископроизводителни, защото работят на малка скорост. Но на по-леки почви скоростта и производителността им расте. Агрегатират се с трактори с мощност над 50 конски сили.
За вътрередовите обработки на лозята се предлагат разнообразни работни органи и приспособления, като ножова секция, отклоняващо се плужно тяло, автоматично отклоняваща се вертикална или хоризонтална фреза, дискова брана с активни дискове и други.
Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.
Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.
Вече на пазара има косачки и с палцев режещ апарат, както и ротационни косачки, които наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието.
Има и роторни косачки с автоматично отклоняващо се устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините.
Коментари