Добрата вкопана изба трябва да е хладна, тъмна и добре проветрена
Архаичен, но идеален метод за съхранение на плодове и зеленчуци е използването на вкопан в земята склад. Той е лесен и евтин начин за контрол на охлаждането и влажността и така ще си осигурите естествени витамини до пролетта.
В почвата не се случват големи температурни колебания и през по-студените месеци условията вътре ще бъдат хубави и прохладни. Когато не са съществували хладилници, вкопаването е било основен начин да се предпази храната от разваляне.
Не една е идеята какво да се използва и как – например да се заровят плодове или зеленчуци в неотопляемата и неизползвана през зимата оранжерия, в метален или пластмасов контейнер за боклук, в стара хладилна чанта или дори в неработещ хладилник или фризер. Торби с пръст, бетонни блокове и дървен материал са също са подходящи за изграждане на такъв склад.
Оптималното местоположение е в северната част на дома, където е естествено по-хладно и няма много пряко слънце през зимата.
С кофа
Поцинкована стоманена или пластмасова кофа за боклук с дупки, пробити на дъното за отводняване, може да бъде заровена в двора и да се покрие със слама и брезент (който да защити сламата от намокряне) за изолация, а защо не и фолио.
Има много съвети по какъв начин вътре да се съхранява реколтата. Например със заравяне в пясък или опаковане във вестник на всеки отделен зеленчук и плод, или поставянето им на редове.
Кореноплодни в пясък
След прибиране на реколтата първо отрежете листата на един до два сантиметра над кореноплодите и след това наредете кореновите или грудковите зеленчуци в дървени кутии със смес 1:1 от едрозърнест, влажен строителен пясък и торф. Позиционирайте зеленчуците вертикално или под лек ъгъл, както е показано на изображението. Изкопайте 40 до 50 сантиметра дълбока яма в оранжерията и спуснете кутиите в нея.
Съхранението на кореноплодни зеленчуци и плодове с твърдо месо в пясък е един много ефективен стар метод, който може да се използва и в мазе или склад, без да са заровени в земята.
Със стар фризер
Старите и неработещи хладилници и фризери могат да намерят нов живот като подземни изби в задния двор. Те със сигурност са достатъчно просторни, за да поберат достатъчно от реколтата, която да съхраните за цяла зима.
Но този метод може да изисква и повечко работа. Компресорът съдържа хладилен агент, който не трябва да се изхвърля в атмосферата. Най-добре е да го премахнете внимателно.
Трябва да се изкопае малко по-голяма дупка от самия уред и нивото на земята да е точно под капака на фризера/хладилника. Това ще осигури максимална полза от постоянната хладна температура на почвата. Хубаво е да се вгради вентилационна тръба с капак или извит край, за да не влизат гризачи и вода. Ако тръбата има един отвор в ниската и един във високата част на хладилника, ще се осигури добра напречна вентилация и по-топлият въздух ще излиза нагоре.
Коментари