Опити да се създаде една-единствена организация се водят от 10 г., споделя Елена Стоилова, председател на Общински браншови пчеларски съюз “Нектар” - Търговище, и член на УС на Обединен български пчеларски съюз

Жени Владинова

Липсата на опрашване от пчелите може да доведе до загуба на добивите от различни растителни култури и овощни видове, зависими от опрашването. Ето защо осигуряването на условия за поддържане на екологичния баланс е ключов приоритет за ЕС

Защото, ако домашните пчели не са в състояние да компенсират намаляването на други диви опрашители, екологичният дисбаланс вероятно ще застраши пряко целия селскостопански сектор и хранително-вкусовата промишленост.

А поддържането и подобряването на стандарта на пчеларския сектор служи на цялото общество и е жизненоважно за пчеларите да продължат работата си. В крайна сметка, ако броят на пчеларите намалее, това би довело до по-нататъшен спад на вече намаляващия брой пчели.

Как се дискутираха проблемите на пчеларството в Брюксел ще разберем от Елена Стоилова, председател на Общински браншови пчеларски съюз "Нектар" - Търговище, и член на УС на Обединен български пчеларски съюз.

- Г-жо Стоилова, наскоро се завърнахте от семинар по пчеларство в Европарламента, организиран от евродепутата Андрей Слабаков. Какви са впечатленията ви?

- Срещата беше организирана от Андрей Слабаков, съвместно с Пиетро Фиоки - член на парламентарната Комисия по околната среда и публичното здраве.

Г-н Слабаков заяви намерението да организира такава среща още пролетта и съм благодарна, че удържа на думата си. Групата ни от българска страна беше съставена от 25 български пчелари, а от италианска от 25 италиански пчелари, заедно с г-н Рафаеле Чирони - председател на Асоциацията на пчеларите в Италия. В кратко изявление ние представихме проблемите, пред които се изправяме, както и искането ни за директно подпомагане за опрашване и обвързано подпомагане за реализирани пчелни продукти, забрана при използването на пестициди, опасни за пчелите, и заменянето им с такива, щадящи пчелите, както и така наречените биопестициди, намаляване на внос на пчелен мед от трети страни, който е бич за българските пчелари, и неподписване на спогодбата с Меркосур.

Получихме уверението на г-н Слабаков и г-н Фиоки, че усилено се работи за директно подпомагане на пчелно семейство за опрашване. И смея да твърдя, че съм умерен оптимист, че това може да се случи. В разговор с министър Танева, тя сподели виждането си, че директно подпомагане едва ли би се приело и най-вероятно това може да се случи по т. нар. зелени мерки и зелени плащания. Все пак това ще е крачка напред и според г-н Слабаков оформянето и приемането на такова важно за пчеларството подпомагане ще отнеме няколко месеца.

- Срещата отговори ли на очакванията?

- Според първоначалната програма се предвиждаше по-обширно разискване на обявената тема на семинара "Проблеми на пчеларството в ЕС - дългосрочни решения" с обявени два панела: "Ролята на пчеларството за екологията и земеделието - предизвикателства и възможности за развитие" и "Европейска и национална подкрепа за пчеларството в контекста на околната среда и земеделието". Но впоследствие утвърдената програма сви обема на семинара в рамките на три часа.

Все пак 

успяхме 

да изложим 

исканията и проблемите си

Чухме и за новите “зелени” мерки, които се предвиждат за следващия програмен период както и по Програма “Хоризонт 2020”, където можем да участваме с проекти за иновации в пчеларството. Очаквам и нови възможности за подпомагане в новата ОСП.

- Там обсъждахте ли евентуално обединение на пчеларите?

- Темата за обединение на българските пчелари само се спомена като единствен възможен път за решаване на повечето от проблемите ни на национално ниво. Но не се засегна в подробности.

Преди заминаването ни за Брюксел, а и по време на участието ни в срещата, в средите на пчеларите се заформиха доста теми - кой е избран като делегат в групата български пчелари, защо той, защо не са поканени председатели на национални организации и т.н. Ще изразя своето мнение - изборът на обикновени, редови пчелари беше умишлен. Който и председател на национално сдружение да беше избран да участва, неминуемо щеше да доведе до въпроса защо точно той, каква представителност има сред пчеларите. А националните организации се множат и множат. Приех избора от страна на организаторите като лек урок по дипломация, но и като едно отсъждане по Соломоновски - щом нямаме една пчеларска организация, която да сплоти всички пчелари в България, то и никой от председателите няма да бъде поканен.

Ще дам пример отново с Италия, която има организация на пчеларите с дългогодишна история. Техният председател излъчваше увереност и спокойствие, че исканията на италианските пчелари са добре представени и защитени на национално ниво

Те водят добър диалог с техните министерства. В своето изявление на проведената среща в Брюксел италианците не отправиха никакви искания и описаха като свой проблем само борбата си с малък кошерен бръмбар, който е опасен агресор при пчелите в Калабрия и Сицилия.

- Според вас готови ли са пчеларите за обединение?

- За моя голяма радост  българските пчелари “узряха” за обединение

Опити да се създаде една-единствена организация на пчеларите се водят от десет години. Такъв е Съюзът на българските пчелари, но впоследствие се нароиха още няколко сдружения с претенции за национална представителност.

Преди пет години се учреди и Обединен български пчеларски съюз, в който членуват няколко национални организации и много областни и общински дружества. Но отново бяхме свидетели как останалите представители на пчеларски организации се отметнаха от заявеното си намерение за обединение. А за жалост се появиха още и още федерации, конфедерации и асоциации - все претендиращи за представителност сред пчеларите.

От една година повечето общински пчеларски сдружения съвместно с Обединен български пчеларски съюз се събраха около избора на шест регионални представители, които да водят диалог с МЗХГ

За съжаление това е само една крачка към истинска представителна организация. А тя е крайно необходима за провеждането на правилна политика в сектор "Пчеларство". Има раздвоение около това дали да се създаде една нова организация, която да обедини всички съществуващи, за да изпълним изискванията на чл.5 от Закона за пчеларството, или да се обединим в съществуваща организация. Предстоят ни доста разговори и съгласуване с колеги, за да изберем най-подходящата форма на единение. Като член на УС на ОБПС аз излизам с предложение сдружаването на всички национални, областни и общински дружества да се случи във формата на Обединен български пчеларски съюз, с промени в устава и УС. Само така ще може да се отговори на исканията и визията на всички пчелари за една единна пчеларска организация.