Български фермер отговаря:
Едно от най - важните условия, за да получим висок и качествен добив от коя и да е култура, е използването на здрав посадъчен материал.
Заразяването на семената е предпоставка болестотворните организми да се пренесат към растенията, което обрича производството на пълен провал, а дори да има добив от такива растения плодовете им са с влошени хранително-вкусови качества.
При производството на картофи е важно любителите фермери да подберат много внимателно клубените преди да ги засадят, за да избегнат риска от пренасяне на патогена, което ще доведе до намаляване на добива и финансови загуби. Ето защо е добре любителите да подбират клубени, които да са здрави, гладки, без следи от загниване.
При закупуване на посадъчен материал или употребата на собствен, обърнете внимание на следните симптоми, които могат да показват присъствието на гъбни патогени:
При наличие на картофена мана се забелязват следните признаци по клубените – леко хлътнали, продълговати, сиво-кафяви петна.
Първоначалното гниене на тъканите по месото е ръждивокафяво в дълбочина, а по – късно става мокро.
За превенция от картофената мана се правят следните пръскания:
Първото е във фаза „бутонизация“ с медни препарата (Бордолезов разтвор - 1%; Купроцин - 0,4%; Шампион ВП - 0,15%). Ако през следващите две седмици има валежи, е желателно пръскането да се повтори непосредствено след дъжда.
При наличието на петна по листата, сигнал за инфекция, могат да се изпозлват някои от следните фунгициди – Ридомил голд Р – 0,25%; Рубин 72 ВП – 0,25%; Акробат МЦ – 0,2% и др. При силна зараза пръскането се повтаря след 7 дни.
Ако забележите по картофите за засаждане дребни, черни петънца, струпани едно до друго, но мястото под тях е здраво, то това е струпясване или т. нар. ризоктония, а клубените, получени от болните растения, са дребни и с ненормален външен вид.
Друг важен гъбен патоген е причинителят на кафявите листни петна (алтернария). Клубените на болните растения са бедни на скорбяла, меки и трудно се съхраняват.
За да бъде здрав вашият посадъчен материал, може да направите обеззаразяване като преди засаждането клубените се потопят за около 5 минути в разтвор от Топсин М 70 ВДГ – 0,2%, Беномил 50 ВП – 0,2% или Фундазол 50 ВП – 0,2%. Така се цели предпазване от фузарийно гниене и ризоктония.