Български фермер отговаря:
Проверете за повреди по пъпките - най-издръжливи на студ през зимния покой са спящите пъпки, следвани от листните и плодните пъпки. Плодните пъпки проявяват, общо взето, по-ниска мразоустойчивост. Те могат да измръзнат и през дълбокия покой от силни студове, а след краткотрайни затопляния през втората половина на зимата - и от по-слаби студове. Измръзналите плодни пъпки не се разпукват, потъмняват, покафеняват или почерняват, засъхват и опадват.
Повреди по тъканите - от всички тъкани при добре запасени клони и клонки най-често се поврежда сърцевината. Измръзналата сърцевина потъмнява. Скелетните клони и разклонения се пречупват по-лесно под тежеста на мокрия сняг и от силни ветрове. Степента и характерът на повредите по тъканите, в това число и по дървесината, се определя по промяната в оцветяването- светлозелено до светлокафяво оцветяване се приема за показател за слабо измръзване, а кафявото и особено тъмнокафявото оцветяване - за силно повреждане на дървесината.
Повреди по кората - те са разнообразни като форма, място и степен на проявление. Засягат отделни участъци на кората по ствола и скелетните клони и се проявяват отначало като едва забележими тъмни петна с различна форма и размери. Те може да бъдат с гладка повърхност или се придружават с надлъжни разпуквания с разкъсани краища, завити навън или навътре към образуваните рани. При силни повреди кората отпада и се показва дървесината.
Това са най-общо признаците, по които можете да проверите дали има поражения. Най-добре е обаче да се обърнете към специалист, който да провери насажденията ви.