Български фермер отговаря: Няма как да дадем задоволителен отговор, без да знаем за какви растения иде реч. Всяко живо същество има свои биологични изисквания и оптимални граници на развитие. То е уникално само по себе си. Още повече, че „редки тропични растения“ обхваща огромен брой растения- в това число дървета с над 70 м височина, храсти, лиани, епифити и паразити. Екваториалните гори като географска зона са разположени на 5 континента и се разделят на 4 екозони. Този факт обуславя различни климатични условия и цикъл на развитие в най- разнообразния растителен свят на планетата.
Да предположим, че растенията, за които говорим идват от субекваториалният климатичен пояс. Той обхваща Централна Америка, п-в Индокитай, и части от Амазония, Китай, Индия, Мадагаскар и Австралия. Там растителността се характеризира с вечнозелени и листопадни растения. Цикълът им на развитие е обусловен от сух и дъждовен сезон. През сухият сезон листопадните видове се обезлистват, а през дъждовният- се раззеленяват. От този факт можем да твърдим, че ако намалите поливките, ще предизвикате покой.
Други фактори, които влияят на този процес, са топлината и влагата. Казвате, че осветявате допълнително и поддържате температурата висока. Оттук следва, че намаляването на светлината и топлината също ще спомогнат забавянето на вегетацията. От друга страна тропичните растения от ниските етажи в екваториалните гори получават едва 40 % от слънчевата светлина и тя е разсеяна. Следователно допълнителнто осветяване, което сте осигурили, може да нанесе щети върху листната маса (пригори, хлорози, не типично оцветяване на листната маса и т.н.). Или пък не...? (гадаем)
И ЗАЩО ДА ЗАБАВЯТЕ ПРОЦЕСА? Защо считате развитието на живи организми за ненормално? Извадили сте растения от естествената им среда. Те се чувстват добре в следствие на осигурените от вас условия и са започнали вегетация. Защо да я прекратявате или забавяте? Продължете с грижите, както досега. Или експериментирайте. Поставете едното в условия на засушаване, а другото поливайте редовно. Имитирайте сезонността в естествената им среда. Опитайте да размножите. Защо да интродуцирате растения в чужда среда, ако няма да изучите потребностите им? Още повече, че нашият климат може да обърка цикъла (да промени периода на цъфтеж, да предизвика обезлистване в следствие на стрес, без самите растения да са листопадни по начало, да удължи или съкрати вегетацията, да предизвика редица други промени). Не забравяйте също, че много от растенията у нас (независимо стайни или градински) идват именно от екваториалните гори. Разгадайте тайната! Желаем ви успех!
Смятаме, че бихме могли да бъдем много по- полезни, ако знаехме какви точно са растенията ви и от къде произхождат. Живеем в ера на информационни технологии и, ако у нас няма информация, ще я намерим другаде.