Български фермер отговаря: Първо ще обърнем внимание на липсата на цветове. Дипладенията е топлолюбиво растение, но е необходима температурна разлика между дневните и нощните температури, за да продуцира цвят. Особеност на това цвете е, че цъфти на млади филизи. От тук следва, че при правилни условия и резитби цвят трябва да има.
Ще изброим основните аспекти при отглеждането на дипладения, за да прецените къде сте сбъркали и да си имате едно на ум за следващата година. Дипладенията се чувства най-добре в богата на хранителни вещества почва. Предвид факта, че у нас може да се отглежда само в саксия, трябва да се грижим редовно за диетата на цветето. Пресаждането става на пролет. Почвата се поддържа влажна, но не подгизнала.
През топлата част от годината се подхранва редовно през около 2 седмици. Първото подхранване може да е с по-високо съдържание на азот, а при следващите да се наблегне на фосфор и калии + микроелементи. Много азот води до буйно развитие на вегетативната маса и отсъствие на цветове.
Мястото на цветето да бъде слънчево, но в най- големите горещини трябва да се осигури засенчване. В началото на сезона се прави резитба, така че да се стимулира развитие на нови филизи. Осигурете опора, а ако филизите я изпълнят не се притеснявайте да пензирате. Така ще осигурите допълнителни разклонения, следователно и нови цветове.
Не очаквайте дипладенията да цъфти, ако й е студено.
По отношение на листните петна, пожълтяването и окапването на листата трябва да предприемете спешни мерки. Дипладенията по принцип е здраво растение и рядко страда от болести и неприятели. В случаите, когато заболее, може да е заради неправилен воден режим, ниски температури или лоша почва. Най- често патогените са от рода на ботритис, фузариум, различни причинители на листни петна и др.
По описанието на симптомите можем само да предполагаме точно с гъбен патоген си имате работа. Препоръката ни е да вземете повредени листа и да ги отнесете в аграрна аптека. Когато знаем срещу какво се борим, по-лесно е да подберем и правилния препарат.
Универсално решение е маслото от нийм или медсъдържащ фунгицид. Третирайте спрямо предписанието на опаковката. Каквото и да иберете действайте бързо и се постарайте да оптимизирате факторите на средата. Успех!