Как да си изберете най-добрите екземпляри?
Мъжкият за разплод трябва да е с по-едра, широка и възгруба глава, широк и добре развит гръден кош. Мускулатурата на цялото тяло също трябва да е добре развита.
Препоръчително е
бащата да е от високопродуктивна майка
Но в никакъв случай не бива да е от малобройно зайчило. На гръдно-коремната част той трябва да има четири двойки пъпчици, които представляват закърнели млечни жлези.
Задължително огледайте и половите му органи. Семенниците трябва да са два и да са нормално разположени.
Оглед на женските
Те трябва да са с гъста и изравнена по цялото тяло космена покривка.
Другото важно изискване е да са със спокоен темперамент, а не злонравни. Млечните им жлези да са здрави, нормално развити и да имат най-малко четири чифта цицки.
Не взимайте от съседи (и от пазара) видимо изпосталели и проскубани животни. Добре би било, когато купувате зайци за разплод, да попитате за:
* породата;
* здравословното състояние;
* пола и възрастта на животното.
Как да разпознаете здравите
Те имат едро туловище, живи чисти очи, блестяща плътна космена покривка. Другите характерни признаци са, че са подвижни и добре охранени.
Не купувайте зайци, които са:
* с изпъкнали бедра;
* продълговата глава;
* неправилна постановка на ушите с увиснали краища;
* провиснал гръб или корем;
* изкривена или двойна гуша, с криви лапи, с “отсечени” бутове и разрошена космена покривка.
Научете се да определяте пола
Не е трудно да се научите да разпознавате мъжките и женските зайци.
Добре е да ги различавате, защото е възможно на пазара за животни да ви излъжат.
1) При мъжките - до настъпване на половата зрялост семенниците на младите самци се намират в коремната област, а на възрастните – са в скротума.
2) Външните полови органи на женските представляват процеп, приличащ на розова бримка.
Ако имате породист мъжки
с един тестис, използвайте го
Обикновено такава “кастрация” се наблюдава, когато в една клетка се отглеждат няколко агресивни мъжки заека. Те се нападат взаимно и могат да останат без тестиси. В такъв случай веднага трябва да се разделят още преди да се е случило най-лошото.
Подобен инцидент може да стане и с “намесата” на агресивна зайкиня, която не е разгонена, а е в една клетка със самеца. Затова веднага след покриването зайкинята трябва да се премества от клетката на самеца.
Първо заплождане на млада женска
Половата й зрялост обикновено настъпва на 3-4-месечна възраст. Но това зависи и от породата, и от физическото състояние на зайкинята.
Важно е да се знае, че толкова млади животни не се пускат за размножаване, тъй като организмът им още не е готов за възпроизводство на потомство.
* При женските е прието месец след настъпване на половата зрялост да са физиологично зрели и готови за разможение.
* Половата зрялост на самците настъпва приблизително по същото време, както при зайкините. Но те започват да се използват за размножаване по-късно - на 6-7-месечна възраст.
Възрастта, на която зайците за пръв път се използват за разплод, е различна, защото зависи и от скорозрелостта им.
1) Зайците от най-скорозрелите породи (Бял новозеландски и Калифорнийски) се използват за разплод: на 4-4,5-месечна възраст зайкините; на 5-5,5-месечна възраст самците. Теглото на животните при първото им заплождане не трябва да е по-ниско от 2,8 кг.
2) Зайкините от средноскорозрелите породи (Чинчила, Виенски син, сребристи зайци) започват да се използват за разплод на 6-7-месечна възраст, а мъжките разплодници - на 7-8-месечна възраст.
3) Зайкините от къснозрелите породи (Белгийски великан) започват да се използват за разплод на 8-9-месечна възраст, а самците - на 9-10-месечна възраст.
Теглото на младите зайци, когато се включват за разплод, трябва да съставлява най-малко 60-70 процента от това на възрастните животни.
Проверка дали е бременна зайкинята
Когато женската е вече заплодена, тя най-често бяга от мъжкия и издава характерни стенещи звуци. Но има случаи, когато макар и заплодена, зайкинята може да позволи на заека да я покрие още веднъж.
С почти 100% сигурност опитният зайцевъд може да определи бременността на зайкинята
на 12-15 ден след покриването ѝ чрез опипване
За целта сложете зайкинята на равно място (на пода на клетката, на пейка или маса) или на колене и с пръсти, но без силно натискащи движения, опипайте корема й. Плътните еластични ембриони, разположени в два реда, през този период са големи колкото лешник. И вече могат да бъдат напипани. Направете това много внимателно, за да не травмирате зародишите.
След като установите със сигурност, че зайкинята е бременна, осигурете й възможно най-добрата храна, на воля чиста вода и пълно спокойствие.
Ако зайчетата осиротеят
Няма опасност, ако малките са над 20-дневна възраст, защото вече са отбити и са преминали към обща храна. Но ако майката умре до 7 дни след раждането, може да ги прехвърлите към друга майка. Ако нямате други родили зайкини, може да спасите зайчетата само, ако са останали без майка след 7-дневна възраст. Тогава трябва да ги храните с изкуствено с мляко.
Първото нещо, което трябва да направите, е да държите гнездото топло след смъртта на майката. Малките ще храните с пластмасова спринцовка с обем 10 мл. Трябва да си осигурите пълномаслено краве или козе мляко, което ще затопляте до 35 градуса. Изкуственото хранене от 7-ия до 12-ия ден е трикратно - сутрин, обед и вечер по 3-4 мл топло мляко. Ще наливате бавно порцията мляко в устната кухина на всяко зайче. От вас се иска да проявите много търпение и грижи за малките, за да оцелеят.
Отбиването на малките е рисков период
Грешки на стопанина могат да доведат до висока смъртност на малките. Ето и най-честите причини за смърт при новородените:
* Раждане извън гнездото. Това най-често става, когато гнездата не са затворени.
* Изоставяне на новородените от майката. Дължи се на стрес или на слаб майчински инстинкт. Ако причината е във второто, добре е да не заплождате повече тази женска.
* Канибализъм. Причините могат да бъдат различни: една от най-често срещаните е липсата на достатъчно вода. За да си я набави, майката изяжда новородените.
* Лошо приготвено гнездо. В този случай или женската не може да се справи, или има пропуски в грижите ви. Например оставяте й място за гнездо в тази част на зайчарника, където женската обикновено отделя екскременти.
* Недоимъчно хранене: среща се при първескини.
* Бактериални инфекции: в повечето случаи става дума за стафилококи. Появяват се, когато хигиената е лоша, т.е. проявили сте небрежно отношение при поддържане на чистотата.
* Когато новородените са 8-9, майката не може да се грижи за всички малки. Затова е добре някои от тях да бъдат прехвърлени на друга майка.
Коментари