Подсилете организма на пилетата

За да могат пилетата да се чувстват комфортно, да не се разболяват, да снасят редовно яйца и да имат здраво потомство, те трябва да получат необходимото количество витамини.

За активен живот и устойчивост на птиците към инфекциозни заболявания са необходими много витамини, а не само добре познатите на всички като D и C.

Всъщност има много по-значими витамини и всеки влияе на определени процеси в тялото.

Затова е добре да знаете

кой витамин как влияе

0 Витамин А: пилетата се нуждаят от него още от излюпването, защото насърчава растежа и нормалния метаболизъм. А възрастните благодарение на него снасят големи яйца с яркожълти жълтъци.

Например през зимата, ако жълтъкът е избледнял, струва си да попълните диетата с витамин А.

Важно е да знаете, че при липса на витамин А пилетата често се разболяват, кожата и роговицата им стават сухи. В този случай помага каротинът, който се превръща във витамин А в тялото. Но това става само когато давате:

  • моркови;
  • детелина;
  • люцерна;
  • рибено масло;
  • и яйчен жълтък.

0 Витамин D: За него стопаните трябва да знаят, че е незаменим помощник за изграждането на костната тъкан. Този витамин помага да се избегне такова ужасно заболяване на птиците като рахит.

Добре е да следите ясен признак за дефицит на витамин D:

омекналите черупки на яйцата

или яйца без черупки

Витамин D се синтезира, когато птицата се разхожда на слънце, но през зимата ултравиолетовото лъчение не е достатъчно. Затова за пилетата се смесват с ултравиолетово облъчена мая и сенно брашно.

0 Витамин Е: подобрява имунитета при пилетата, нормализира функциите на нервната и мускулната тъкан.

Витамин Е също влияе върху производителността: с неговия дефицит кокошките носачки снасят неоплодени яйца, а петлите развиват стерилност. Витамин Е е в зародиши от покълнали пшенични семена, царевица, грах, яйца, мляко и растителни масла.

0 Група В е много обширна - това са B1, B2, B6 и B12. Освен това всички те са много важни за:
пълното функциониране на ендокринната жлеза;
храносмилателната система.

Липсата на тези витамини може да причини увреждане на:

  • мускулите;
  • недоразвитие на ноктите и перата;
  • кожни заболявания;
  • ниска люпимост на яйцата.

Източници на витамини от тази група са извара, бобови и зърнени семена, трици и рибно брашно.

За да отгледате здрави птици, витамините са абсолютно необходими, а някои от тях можете да приготвите и сами.

Отлична витаминозна смес може

да се получи без много разходи
За целта ви трябват сушена коприва, черупки от яйца, вар и пясък. Всички компоненти трябва да бъдат смлени на прах, изсипани в купа и поставени в кокошарника. Пилетата ще изядат всичко с голямо удоволствие и много бързо.

Хлебната мая също е полезна,

защото съдържа витамин B. За да си приготвите, трябва да смесите 5 грама мая в храната. Струва си да добавите към храната растителни отпадъци, варени картофи, настъргани моркови и цвекло, зелеви листа – всички те са отлични източници на витамини.

За пилета можете да купите

обикновено рибено масло,
то съдържа витамини А, В и D. Рибеното масло се добавя към зърното и се дава веднъж на всеки 3 дни.

Разбира се, счита се за огромен плюс, когато пилетата получават всички витамини в правилните количества с храната, но това невинаги е така. Ето защо има готови комплекси от витамини и микроелементи, които може да купите в специализирани аптеки или магазини, където ще получите и инструкции.

Втората ви задача в личното ви стопанство е да

осигурите пълноценни дажби на овцете и козите

Стопаните с опит знаят, че са важни сочните фуражи. Сочната храна включва цвекло, картофи, тиква, моркови, дини, тиквички - всичко, което сте произвели и прибрали в мазето. На възрастните животни давайте 2-3 кг кореноплодни зеленчуци на ден, а на младите животни (до 6-9 месеца) - до 1 кг.

Плюсовете на сочните фуражи:

0 Цвеклото: Увеличава добива на мляко, но фуражното и захарното цвекло се изхранват в малки количества, тъй като животните могат да бъдат прехранени с тях: ще получат киселини, причинени от промяна в киселинността на търбуха, апетитът ще изчезне за един ден и ще изпитват отвращение. Затова е по-добре за козите да приготвяте трапезно цвекло за зимата, което не създава такива проблеми.

0 Рутата и ряпата: Те също са отлични заместители на кръмното цвекло. Тяхната стойност е по-висока и не причиняват храносмилателни разстройства.

0 Пащърнакът: Дава големи кореноплоди и високи добиви, полезен е за здравето на животните и е много питателен.

0 Морковите: По-добре е да ги давате в смес с нарязана слама, смесен фураж и трици. А високото количество
каротин е много полезен при зимното подхранване. Дава се на кози и овце през 1-2 дни. Козите го ядат с голям апетит и добивът на мляко се увеличава веднага.

0 Суровите картофи: Отлична храна и са безопасни за хранене дори в големи количества. Козите и овцете го хапват с удоволствие. Храненето със сурови картофи заедно с протеинови фуражи (торти, брашно, бобови зърна) е бързо и ефективно средство за увеличаване на производството на мляко. Картофите са съществена част от диетата на козите и
през пролетта и първата половина на лятото. Кълновете се отстраняват от покълналите картофи (преди да се дадат на животните).

0 Ерусалимски артишок: Храненето на кози с грудки от артишока може да доведе до отравяне, което понякога води и до смърт на животното. Инулинът, съдържащ се в тези грудки вместо нишесте, причинява нарушаване на микрофлората на търбуха. Въпреки че еднократно хранене с ерусалимски артишок дава забележимо увеличение на добива на мляко без вреда за здравето.

Не на последно място по важност

са грижите ви за телето
Препоръка от специалистите: Приучете телето от рано да яде груб фураж. А това означава от 10-ия ден да му се дава малко качество сено и минерални добавки (креда, костно брашно). Първо се дават с мляко, а след това с концентриран фураж: креда 5-7 г и костно брашно 2-3 г на ден.

Зърнените култури (смлени) се дават от 2-3 седмици. Към тях добавете премикси – ще ги намерите във ветеринарните магазини. От 20-ия ден пълномасленото мляко постепенно се заменя с обезмаслено. От 2-ия месец на телето не се дава пълномаслено мляко. Заместител на пълномаслено мляко може да се използва вместо пълномаслено мляко от 11-ия ден от раждането. Използването на млекозаместител ви позволява да спестите 50-60 кг мляко.

Клетката, в която ще бъде поставено телето през първите 14 дни, трябва да се почисти и избели с прясно гасена вар. Впоследствие телето може да се държи в ограда.

От 13-15-дневна възраст телетата се приучават да ходят по 10-12 минути, а по-късно - до 2-4 часа.

Извеждането на телето на разходка през зимата
е при безветрие, дъжд и сняг и температурата не е по-ниска от минус 15°C.

През следмлечния период през лятото основната храна за телето трябва да бъде зелена трева, а през зимата - груби и сочни фуражи.

Дажбите на подрастващите

Младите животни на възраст от 6 месеца до една година се хранят с 5-6 кг сено, 6-7 кг кореноплодни зеленчуци, 0,5 кг концентрати, както и 25 г сол, фуражни фосфати или креда на ден.

На млади животни над една година се дават 6-7 кг сено, 7-8 кг кореноплодни растения, 6-8 кг силаж, 0,5-1 кг концентриран фураж, 40-50 г сол и 30-35 г фуражни фосфати или креда.

При добра поддръжка и хранене живото тегло на младото теле трябва да бъде 135-155 кг на 6 месеца; 220-235 кг на 12 месеца, 300-320 кг на 18 месеца.

Сочните фуражи за овцете и козите са важни. На възрастните животни давайте 2-3 кг кореноплодни зеленчуци на ден, а на младите животни (до 6-9 месеца) - до 1 кг.
Сочните фуражи за овцете и козите са важни. На възрастните животни давайте 2-3 кг кореноплодни зеленчуци на ден, а на младите животни (до 6-9 месеца) - до 1 кг.
Препоръка от специалистите: приучете телето от рано да яде груб фураж. А това означава от 10-ия ден да му се дава малко качествено сено и минерални добавки (креда, костно брашно).
Препоръка от специалистите: приучете телето от рано да яде груб фураж. А това означава от 10-ия ден да му се дава малко качествено сено и минерални добавки (креда, костно брашно).