Още сега можете да се сдобиете с натурални и мощни билета
Пролетта е зад ъгъла, а заради необичайно топлата и безснежна зима много растения вече се събуждат.
Млади части, връхчета и корени могат да се добиват от дивата природа след началото на февруари. Убедени сме обаче, че в по-топли райони и на припечни места, вече има стръкчета коприва.
Ресите на някои дървета също притежават лечебни свойства и се берат сега.
Що се отнася до култивираните билки, време е за организация на семената, ревизия на наличните растения, поръчки за нови придобивки, планиране на сеитби и почистване на инвентара и градината.
Ако отглеждате лечебни растения на перваза, продължавайте в същия дух.
Природата е и творец, и творение. Тя предлага много блага.
Ето за какво да се подготвите.
Бреза за лечение и украса
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/071/Image_8153071_811_0.jpg)
Брезата е дърво, което всеки би трябвало да познава. С бялата си кора и феерична осанка тя се нарежда сред едни от най-ценните декоративни видове. Расте повсеместно у нас с изключение на високите планински зони.
За лечение се използват пъпките, листата, кората и сокът, който отделя дървото при нараняване. Те се добиват в началото на сокодвижението и през пролетта при пълно разлистване. Сушенето на растителните тъкани става на сянка.
Брезата или по-точно части от нея се прилагат в народната медицина при проблеми с уринирането, задържане на течности в организма, главоболие, световъртеж, при проблеми с потните жлези и жлезите с вътрешна секреция и т.н. Като билка тя се използва широко и в козметичната промишленост, а в древността от нея се приготвяли вино и оцет. Ако искате да си отглеждате бреза, е задължително да осигурите слънчево място.
Бял бор при грип, хрема, а и за подслаждане
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/072/Image_8153072_811_0.jpg)
Много иглолистни дървета се славят с лечебни свойства, но това се използва и за приготвянето на “боров мед”. Употребяемите части, намерили приложение в народната медицина, козметиката и ароматерапията са дървесината, смолата, младите връхчета, шишарките.
Поради високото съдържание на етерично масло, смола, витамини, танини и др., белият бор притежава антисептични, отхрачващи, противовъзпалителни, стимулиращи и други свойства. С успех се прилага при настинки, грип, бронхит, хрема, белодробни възпаления, кожни проблеми и т.н.
Бял бор се среща най-често във високите планински части у нас. Ако искте да го отглеждате, трябва да му осигурите кисела и песъчлива почва.
Лечебна горска иглика
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/081/Image_8153081_811_0.jpg)
Лечебната иглика е горско растение, което все по-често се предлага в търговската мрежа в саксийки, при това на повече от приемлива цена. Полезните ѝ свойства са заключени във всяка част - корен, листа, цветове. Те се добиват в различни периоди.
Например за корените е характерно да се вадят късно през есента или рано напролет. Сушат се на сянка. Цветовете се добиват, когато са напълно отворени.
Примулата помага при проблеми с храносмилането, настинки, бронхити, пневмонии. Има противовъзпалителни, болкоуспокояващи и диуретични свойства. Приемът се отразява добре при астма, главоболие, кашлица, алергии и др.
Не е добре да се приема дълго и без консултация със специалист, защото са възможни странични ефекти и дори алергии.
В градината игликата ще се чувства добре в шарената сянка на дървета и храсти. Цъфтежът започва през април-май. Размножаването става чрез семена или делене на коренището.
Какво още...?
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/082/Image_8153082_811_0.jpg)
Спокойно можете вече да си наберете цветове от кокичета. Спиртният извлек помага при настинки, проблеми с паметта, подпомага мозъчната дейност и общия тонус.
Ресите на дървета като леската вече са развити. Те, кората и листата помагат при редица заболявания и неразположения.
Черната елша също дава лечебни дарове. Шишарковидните ѝ реси могат да се събират от октомври до април. Кора се добива в ранната пролет, а листата през лятото. Изсушени, помагат при кожни проблеми, простуди и ангини, стомашни неразположения и др.
А да не забравяме и гулията. Където е възможно може да се вадят грудките ѝ.
Внимание!
Не прибягвайте до самолечение! Винаги преди прием на каквато и да е билка се консултирайте със специалист.
Коментари