Италия

Италианците празнуват Великден с приятели. Интересен факт е, че всеки град празнува по различен начин. В много села се разиграват Христовите страдания. Магазините са нашарени с шоколадови яйца, украсени с разнообразнa гланциранa хартия. Боядисването на яйцата не е често разпространено. Традиционно празникът започва от Разпети петък със семейна постна вечеря, състояща се от морски дарове. За десерт се предлага кафе с традиционни сладкиши, козунак и, разбира се, тирамису. На самия празник се консумира ястието "Ангелино" - печено агнешко и лазаня.

На Велики понеделник италианците си правят пикник. Дори и да се лее дъжд, той не се отменя. Празненствата са доста пищни. В Ломбардия пекат хляб във формата на гълъб, наречен гоаla colomba. Популярна е и баницата, приготвена с 33 пласта тънко тесто - всеки символизира година от живота на Исус. В неделя хиляди католици се събират на площад Св. Петър, Рим за литургия, отслужена лично от папата.

Великобритания

Великобритания чества празника с парадни шествия, а домовете се украсяват с бели лилии - символ на непорочността и новото начало, което носи пролетта. Хората се събират със семействата си, а на трапезата задължително присъстват печено месо от агне с подправки и кифлички с гравиран кръст.

Великденският заек е символ на празника. Той крие цветните яйца в градините на къщите, а децата трябва да ги открият и да ги съберат в кошнички.

Франция

Във Франция в дните преди Великден църковните камбани престават да бият като израз на скръбта от разпването и смъртта на Христос. В Париж се изработват ръчно шоколадови камбанки, както и други най-различни фигурки.

В областта Бретан на Разпети петък се садят теменужки - символ на богинята Персефона от гръцката митология. Празничната вечеря се допълва от бисквитки с формата на агънца, които са започнали да се правят в региона Лотарингия, а по-късно и в цялата страна. Омлетът също е неизменна част от втория ден на Великден. Тогава семействата правят традиционен омлет със зелени подправки и салам.

В град Фо, който се намира в Южна Франция, в понеделник на Великден се прави гигантски омлет в центъра на града. Той съдържа 4500 яйца и стига за 1000 души. Говори се, че всичко започнало, когато Наполеон и неговата армия спрели в града по време на поход и местните ги гостили с яйца. Той харесал яйцата и поръчал на жителите да направят голям омлет за армията на следващия ден.

Германия

В Германия празникът е известен с наименованието на немски език - Ostern. Дните около Великден са почивни, а децата са във ваканция 3 седмици. Всяка провинция си има различни обичаи, но най-разпространеният символ е Великденското дърво. Украсява се поне една седмица преди празника с боядисани кухи яйца, завързвани с цветни панделки.

Великден в Германия се предшества от Страстния петък. Много германци на този ден ядат риба. В съботната вечер се пали голям пасхален огън. Около него се събират много хора - той е символ на края на зимата и изгаря всички зли помисли. Освен традиционното меню, празничната трапеза включва ванилов козуначен сладкиш "гугелхупф".

Русия

Руската Пасха е най-почитан от празниците през годината. Къщите и църквите са пищно украсени, службите са величествени и създават настроение. Празненствата продължават цяла седмица. Както в България, и там се изчаква благодатния огън в 12 часа, от който хората запалват свещи и с тях обикалят храма. Боядисват се разноцветни яйца, а трапезата трябва да съдържа толкова ястия, колкото са били дните от най-продължителния пост през годината.

Испания

Испанският "Семана Санта" е не само повод за празнуване, но и за веселие. Честванията започват с "Доминго де Рамос" - Цветница и завършват с "Лунес де Паскуа"- самият Великден. Характерни са религиозните процесии, учасниците в които обикновено са с качулки, напомнящи сцени от инквизицията.

Приготвят се торихас - резени хляб, потопени в смес от яйца и мляко, запържени и поляти с мед. Правят се и шоколадови скулптори, по-известни като "Ла Мона".

САЩ

В САЩ за празника всеки трябва да има нови дрехи. Ако човек няма пари, е задължително поне да си купи ръкавици. Доста популярна е играта "търкаляне на великденско яйце с лъжица". Малчуганите се състезават кой ще закара по-далече своето. От 130 години насам най-голямото съревнование става на поляната пред Белия дом. Стотици деца пристигат там с кошници, пълни с шарени яйца.

Швеция

В Швеция Великден не е толкова голям празник, колкото Коледа, но в училищата тържествата започват седмица преди настъпването му. Учителите припомнят на децата историята на възкръсването на Христос. Хората украсяват жилищата си в жълто, зелено и бяло. Поставят в домовете си и фигурки на пиленца с цветни пера.

Типична за скандинавските държави е Великденската вещица, която летейки в небесата на своята метла, с лъскав чайник в ръка, поздравява всички за празника.

Финландия

Децата във Финландия обикалят улиците, преоблечени като просяци с тояги. В някои места на страната палят огньове, които би трябвало да изгорят вещиците и злите сили.

Полша

В Полша се заливат с кофи с вода, водни пистолети и всякакви подръчни средства.

Чехия и Словакия

Тук имат традиция подобна на "сурвакането". Мъжете сурвакат жените с клонки, украсени с панделки. Смята се, че смисълът на ритуала да се предаде плодородието от първите цъфнали пролетни дръвчета на жените.