Домашните патици започват да снасят на 6-7-месечна възраст, но не всички носачки са еднакви - има добри и лоши.
Как да разпознаете патицата, която снася. Трябва да уточним, че нито един от признаците не може да бъде стопроцентово доказателство, но взети заедно дават отговор на въпроса.
Погледнете линиите, идващи от гърба и корема какъв ъгъл образуват, ако се продължат? Ако е прав - патицата е добра носачка ако е остър - не съвсем.
Подгонете патиците да се движат половин километър. Птиците, които изостанат, е ПО-добре да се бракуват.
Към началото на периода на снасяне линеенето на патиците трябва да е напълно завършено
По това време птиците трябва да получават усилено хранене. Има и още едно условие - да им се осигури удължен светлинен ден.
Ако в този период храненето е оскъдно и осветлението е намалено патиците веднага ще престанат да снасят
Огледайте краката и клюна на патицата. Колкото ПО-ярка е окраската им, толкова птицата е ПО-лоша носачка. Защо това е така? Носачка, която снася, не линее и краката и клюнът й избледняват, особено към края на яйцеснасянето.
Лошата носачка не изразходва резервите на организма си за образуване на яйца и затова краката и клюнът й са с ярка окраска.
Измерване разстоянието между тазовите кости се смята от птицевъдите за най-добрия начин за определяне дали патицата снася, или не. При добрите носачки тези кости са еластични, между тях има широко пространство, което позволява да се осигури преминаването на яйцето.
При патиците, които не снасят, тазовите кости са разположени близо и не са еластични.
Хванете патицата и премерете разстоянието между тазовите кости с длан. Колко пръста се събират? Два, три или четири? Колкото повече са пръстите, толкова ПО-големи са шансовете тази патица да снася. И естествено, патиците трябва да са от една и съща порода.
Коментари