Цветовете на еустомата достигат в диаметър до 7-8 см. Те са обагрени в най-различни цветове - бели, розови, лилави, виолетови, бели с цветни жилки и т.н. Полуразтворени цветовете напомнят на роза, а когато разцъфнат напълно - на едри макове.
Стеблата на еустомата са здрави, с височина 80-90 см, от средата силно се разклоняват, благодарение на което едно растение изглежда като цял букет. На едно растение може да има до 35 цвята. Отрязани, цветовете живеят дълго време във вазата.
Размножаване
За съжаление, еустомата не се размножава чрез разделяне на храста.
Това винаги завършва с неуспех, тъй като възрастните растения не понасят нарушаване на кореновата им система. Не се вкореняват и резниците. поради това основният и най-сигурен начин за размножаване на това красиво растение е чрез семена.
Цветарите започват да засяват семената на еустомата още през зимата (декември-януари). Прави се поради това, че цъфтежа на еустомата настъпва 15-20 седмици след прорастването на растенийцата, и поради това при пролетно засяване тя просто не успява да разцъфне.
Семената се засяват в еднократни чашки с лека и влажна торфена смеска, в която се добавя пясък или перлит. Подходяща е готовата почва за сенполията. Семената се засяват повърхностно и леко се притискат в почвата. След месец-месец и половина се пикира. След засяването върху чашките се поставя полиетилен, за да се създаде парников ефект.
Светлина и температура
През първите два месеца след засяването растенийцата на еустомата се нуждаят от ярка, но не директна светлина, за да растат компактно и да не се изтеглят.
Това може да се постигне само с използването на лампи с дневна светлина.
Оптималната температура за прорарастването на семената на еустомата е 20-25°С, първите растенийца се появяват след 10-15 дни, през първите 2 месеца се развиват бавно.
Поливане
Първите 2 месеца растенийцата практически не се поливат, тъй като веднага след засяването върху чашките се поставя найлон, а така влагата се запазва за дълго.
През това време поливайте веднъж на 2-3 седмици, по малко.
В края на февруари - началото на март вече порасналите млади растения се пресаждат, без да се нарушава кореновата им система, в саксии с диаметър 8 см. На дъното на саксията задължително се поставя тънък дренажен слой от керамзит или начупен на дребно пенопласт.
Саксиите се поставят на светло място и постепенно, махайки найлона, се приучават към слънцето.
В средата на май разсада се засажда на открито. Еустомата е готова за пресаждане, когато са се формирали 4-8 истински листа.
Коментари